7p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A szeptemberi, továbbra sem szívderítő kiskereskedelmi adatok elemzése során a szakértők sem fukarkodtak a kritikával.

Elemzői érékeléseket gyűjtöttünk össze a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által szerda reggel közzétett kiskereskedelmi adatokról. Mint arról lapunk is beszámolt, a forgalom naptárhatástól megtisztítva 7,3 százalékkal zuhant múlt év szeptemberéhez képest.

ING Bank: nincs jele trendszerű és tartós kilábalásnak

Szeptemberben sem tudott érdemi javulást felmutatni a kiskereskedelem. Havi alapon – szezonális és munkanaphatással igazítva – lényegében stagnált a kiskereskedelem volumene és így az éves bázisú index valamivel rosszabb lett, mint a megelőző hónapban – írja kommentárjában Virovácz Péter.

Az ING Bank vezető elemzője a részleteket nézve komoly változást nem lát a kiskereskedelem szerkezetében. Az élelmiszer-üzletek forgalmának volumene havi alapon 0,1 százalékkal nőtt augusztushoz képest, ami enyhe pozitív változást jelent az elmúlt két hónapban látott visszaeséshez mérten.

„De éves viszonylatban továbbra is markáns az elmaradás”

– hangsúlyozza a szakember. Rámutat, az élelmiszer-infláció fékeződése ellenére az árszintek még mindig jóval magasabbak, mint egy évvel korábban, ami arra ösztönzi a fogyasztókat, hogy odafigyeljenek a költéseikre. Ráadásul ez a szegmens az, amit leginkább érinthet a bevásárlóturizmus. Vagyis – emeli ki – az a tény, hogy a lakosság egyre nagyobb arányban dönt úgy, hogy külföldre jár bevásárolni (és már nem csak a határmenti településekről) továbbra is érdemben hat az élelmiszerkereskedelem hazai teljesítményére.

Virovácz Péter úgy látja egyre inkább növekszik a külföldre irányuló bevásárlóturizmus. Fotó: Privátbankár / Izsó Márton Artúr
Virovácz Péter úgy látja egyre inkább növekszik a külföldre irányuló bevásárlóturizmus. Fotó: Privátbankár / Izsó Márton Artúr

A nem élelmiszertermék jellegű üzletek forgalmának havi összevetésben 0,9 százalékos zuhanását Virovácz úgy értékeli, hogy a szeptemberi teljesítményen sokat kozmetikázott az iskolakezdés és az emiatt megugró könyv-, újság-, papíráru-kereskedelem (itt havi szinten szűk 3 százalékos volt a növekedés). Ezzel szemben a ruházati üzletek forgalma újabb 5,7 százalékkal esett havi szinten – folytatja –, a bútor-, műszakicikk-kereskedelem is másfél százalékkal zsugorodott, de csökkent az iparcikk jellegű vegyes üzletek forgalma is.

„A lakosság tehát továbbra is rendkívül tudatosan visszafogja a nem szükségszerű kiadásokat”

– húzza alá az elemző.

A havi teljesítménymutatóknál sokkal többet mond, hogy ha azt vizsgáljuk, hogy jelenleg az egyes szektorok forgalmának volumene milyen drasztikus visszaesést mutat – írja az ING Bank elemzője. Virovácz is kiemeli, hogy az élelmiszerüzletek forgalma napjainkban a 2018-2019-ben látott szinteken mozog, a nem élelmiszerüzletek forgalmának jelenlegi volumene pediga 2020-ban látott teljesítménnyel azonos. Az üzemanyagértékesítés szintén a 2020-2021 környékén látottnak feleltethető meg – áll az elemzésben. A most már bő két éve tartó inflációs hullám hatására tehát a kiskereskedelem olyan időutazásban vesz részt, ami visszarepítette a szektort nagyjából a négy-öt évvel ezelőtti múltba – olvasható Virovácz kommentárjában.

A szakember szerint tehát megállapítható, hogy továbbra sem látható olyan javulás a kiskereskedelem egyes szegmenseiben, amiről elmondható lenne, hogy egy trendszerű és tartós kilábalás jeleit mutatja, a szektor előtt pedig nagyon hosszú és fájdalmas út áll, mire képes lesz ledolgozni az elvesztegetett éveket. Hozzáteszi, habár a következő hónapoktól a reálbérek növekedésére számít, vélhetően ez nem fordul át a fogyasztás dinamikus bővülésébe. A háztartások elsősorban a tartozásaik csökkentését, a tartalékjaik feltöltését végzik majd el, mielőtt beindulna a fogyasztás – véli Virovácz, aki szerint erre utal az is, hogy a fogyasztói bizalom továbbra is közel 10 éves mélypontján tartózkodik. Először tehát a fogyasztói bizalomnak kell helyreállnia ahhoz, hogy a lakosság érdemben elkezdje a fogyasztás növelését, éppen ezért a növekvő vásárlóerő reálgazdasági hatásait várhatóan majd csak 2024 folyamán látjuk visszatükröződni a kiskereskedelmi adatokban – zárul az ING Bank szakemberének elemzése.

Makronóm Intézet: a fogyasztás zuhanása a gazdasági visszaesés egyik fő okozója lehet

Regős Gábor a kiskereskedelmi adatokat úgy értékelte, hogy az éves alapú nagymértékű csökkenés a bázishatások és az elmúlt hónapok adatai miatt nem volt váratlan. A Makronóm Intézet vezető közgazdásza kommentárjában azt is írja, „szeptemberben a reálkeresetek már növekedtek éves alapon” (a kijelentés furcsaságáról lásd keretes megjegyzésünket – A szerk.), így ez már nem húzta vissza a fogyasztást, abban sokkal inkább a háztartások óvatossági motívuma, illetve az üzemanyagár-sapka okozta magas bázis játszott szerepet. Ezt támasztja alá az is, hogy a három fő üzletcsoport közül az üzemanyag-kereskedelemben esett vissza legjobban a forgalom, közel ötödével, míg a nem-élelmiszer üzletekben a visszaesés 7,5, az élelmiszerboltokban pedig csupán 2,3 százalék volt. Regős rámutat, hogy korábban az élelemiszereknél jellemző lefelé vásárlás mértéke csökken, most sokkal inkább a nem létfontosságú kiadások halasztása jellemző még: kétszámjegyű volt a visszaesés a bútorok, a műszaki cikkek, a ruhák, az iparcikkek és meglepő módon a használt cikkek esetében.

Az elemző szerint a szerdai adatban kedvezőtlen, hogy havi alapon stagnált a forgalom, azaz az érdemi növekedés még mindig nem tudott beindulni, az infláció lassulása egyelőre csak a stagnáláshoz volt elegendő.

Regős a harmadik negyedévet összesítve azt látja, hogy a kiskereskedelmi forgalom az egy negyedévvel korábbitól 0,3 százalékkal maradt el a szezonálisan kiigazított adatok szerint, míg éves alapon 7,6 százalékkal mérséklődött. Azaz

a fogyasztás nagy valószínűséggel (bár jelentős részt képez benne a kiskereskedelmen kívüli forgalom) sem negyedéves, sem éves alapon nem tudott hozzájárulni a gazdasági növekedéshez, sőt éves alapon a visszaesés egyik fő okozója lehetett,

azaz a kedvezőtlen gazdasági teljesítmény továbbra is az alacsony belső kereslethez kötődik – emeli ki. Az elemző szerint a belső kereslet visszatéréséhez szükséges a háztartások jövedelmi helyzetének jelentős javulása, ami a januári béremelésekkel érkezhet el, azaz a kiskereskedelmi forgalom is ekkortól (legkedvezőbb esetben decembertől) kezdhet bővülni éves alapon. A növekedéshez szükséges ugyanakkor az üzemanyagár-sapka okozta magas bázis kifutása is – Regős szerint ez szintén decemberre, illetve januárra tehető.

Az elemző megjegyzi, a kiskereskedelmi forgalom csökkenése nem magyar jelenség: az Európai Unióban a forgalom volumene augusztusban 2,0 százalékkal mérséklődött. Úgy véli, ennek okai között szintén szerepelnek az elmúlt időszakot jellemző inflációs folyamatok, bár ahogy az Európai Unióban az infláció a magyarnál jóval kisebb volt az elmúlt hónapokban, úgy a forgalom visszaesése is.

Laptársunk, a szintén a Klasszis Média által kiadott Mfor ugyancsak elemezte a KSH szerdai kiskereskedelmi tájékoztatóját, melyet itt olvashatnak.

Egyedi megközelítés

Bár a KSH adatai alapján augusztusban már „csak” 1 százalék volt a reálkereset-csökkenés, a Fidesz-közelinek nevezett Makronóm Intézet részéről nagy bátorságra vall ezt szeptemberre előre tényként közölni. A szeptemberi inflációs adatokat már közzétette a hivatal, ám az első őszi hónap kereseti adataira még több mint két hetet várnunk kell, az csak november 23-án lesz nyilvános a KSH közzétételi naptára szerint. Az ellentmondásra cikkünk megjelenése után Regős Gábor a következő magyarázatot adta: „Szeptemberben az infláció 12,2 százalék volt. Szeptemberben az augusztusi béreket költjük (ezt kapjuk meg szeptember elején), ezek 15,2 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. A keresetek értékindexe hónapról hónapra alig változik, így kizárható, hogy 12,2 százalék alá csökkent volna az értékindex szeptemberben. A szeptemberi reálkereset-változásra vonatkozó megállapításunkat már több alkalommal is leírtuk, több helyen is megjelent már.”

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az izraeli hadsereg támadásában meghalhatott egy Hezbollah-vezető
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 16:33
Libanoni források szerint egy izraeli légicsapásban meghalt Mohamed Afif, a Hezbollah sajtófelelőse. Dél-Libanonban pedig tüzet nyitottak az ENSZ misszió katonáira. 
Makro / Külgazdaság Nem pusztán az alacsony fizetések miatt menekülnek a nyugati országokba az emberek, vannak más szempontok is
Buksza blog | 2024. november 17. 16:16
Az elmúlt évtizedek Kelet-Közép-Európában az itt élők jelentős kivándorlását hozták Nyugat-Európába, ahol jobban lehet keresni, ám Szerbiából már nem csak ezért mennek el az emberek.
Makro / Külgazdaság Megnyomták a vészcsengőt az amerikai gyártók
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 14:28
Eljutott az amerikai villanyautó-gyártók szervezetének tudatáig, hogy a megválasztott amerikai elnök tényleg megszüntetheti az autóik gyártását segítő állami támogatásokat, amitől idegesek lettek.
Makro / Külgazdaság Távoli célpontokra lövöldöznek az oroszok, Kárpátalját is elérte a támadás, idegesek lettek a lengyelek
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 11:55
Az orosz hadsereg újra támadta Ukrajna civil infrastruktúráját az ország egész területén, így eljutottak a támadó eszközök a magyar határ közelébe is. A lengyel légierőt is riadóztatták.
Makro / Külgazdaság Elég meredek dolgokat sikerült mondania Trump jelöltjének
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 11:28
Donald Trump a fosszilis üzemanyagokat támogató Chris Wright olajipari cégvezetőt nevezné ki az amerikai energiaügyi minisztérium élére.
Makro / Külgazdaság Ráhozhatják a frászt Putyinra az orosz gazdaságban villogó piros lámpák
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 10:18
Az elmúlt időszakban megemelkedett hitelkamatok sarokba szorították az amúgy is eladósodott orosz vállalatokat, a törlesztések elnyelik a bevételeiket, nőnek a körbetartozások és jöhet a csődhullám.
Makro / Külgazdaság Trump miatt az egekbe szökött a nők gyógyszerfelvásárlása
Kormos Olga | 2024. november 16. 17:19
November 5. után brutálisan megnőtt a sürgősségi fogamzásgátlók, például az esemény utáni tabletták online értékesítése az Egyesült Államokban az elmúlt héten – napokkal azt követően, hogy Donald Trump megnyerte az amerikai elnökválasztást.
Makro / Külgazdaság Putyinék leállították a gázt – bajban Magyarország szomszédja?
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 11:42
Szombat reggeltől megszűnt az orosz földgázszállítás Ausztriába – erősítette meg a német dpa hírügynökségnek az osztrák OMV energetikai és vegyipari csoport szóvivője, Sylvia Shin.
Makro / Külgazdaság Nem akármilyen megegyezés született Brüsszelben, amíg ön aludt
Privátbankár.hu | 2024. november 16. 08:51
A téma fontos volt, hiszen az Európai Unió költségvetéséről volt szó.
Makro / Külgazdaság Nem kapott jó hírt Emmanuel Macron, de a magyarok így is csak irigykedhetnek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:38
Gyorsult az infláció Franciaországban, de az energiaárak például 2 százalékkal estek, az élelmiszerek ára pedig csak 0,6 százalékkal drágultak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG