7p

A szeptemberi, továbbra sem szívderítő kiskereskedelmi adatok elemzése során a szakértők sem fukarkodtak a kritikával.

Elemzői érékeléseket gyűjtöttünk össze a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által szerda reggel közzétett kiskereskedelmi adatokról. Mint arról lapunk is beszámolt, a forgalom naptárhatástól megtisztítva 7,3 százalékkal zuhant múlt év szeptemberéhez képest.

ING Bank: nincs jele trendszerű és tartós kilábalásnak

Szeptemberben sem tudott érdemi javulást felmutatni a kiskereskedelem. Havi alapon – szezonális és munkanaphatással igazítva – lényegében stagnált a kiskereskedelem volumene és így az éves bázisú index valamivel rosszabb lett, mint a megelőző hónapban – írja kommentárjában Virovácz Péter.

Az ING Bank vezető elemzője a részleteket nézve komoly változást nem lát a kiskereskedelem szerkezetében. Az élelmiszer-üzletek forgalmának volumene havi alapon 0,1 százalékkal nőtt augusztushoz képest, ami enyhe pozitív változást jelent az elmúlt két hónapban látott visszaeséshez mérten.

„De éves viszonylatban továbbra is markáns az elmaradás”

– hangsúlyozza a szakember. Rámutat, az élelmiszer-infláció fékeződése ellenére az árszintek még mindig jóval magasabbak, mint egy évvel korábban, ami arra ösztönzi a fogyasztókat, hogy odafigyeljenek a költéseikre. Ráadásul ez a szegmens az, amit leginkább érinthet a bevásárlóturizmus. Vagyis – emeli ki – az a tény, hogy a lakosság egyre nagyobb arányban dönt úgy, hogy külföldre jár bevásárolni (és már nem csak a határmenti településekről) továbbra is érdemben hat az élelmiszerkereskedelem hazai teljesítményére.

Virovácz Péter úgy látja egyre inkább növekszik a külföldre irányuló bevásárlóturizmus. Fotó: Privátbankár / Izsó Márton Artúr
Virovácz Péter úgy látja egyre inkább növekszik a külföldre irányuló bevásárlóturizmus. Fotó: Privátbankár / Izsó Márton Artúr

A nem élelmiszertermék jellegű üzletek forgalmának havi összevetésben 0,9 százalékos zuhanását Virovácz úgy értékeli, hogy a szeptemberi teljesítményen sokat kozmetikázott az iskolakezdés és az emiatt megugró könyv-, újság-, papíráru-kereskedelem (itt havi szinten szűk 3 százalékos volt a növekedés). Ezzel szemben a ruházati üzletek forgalma újabb 5,7 százalékkal esett havi szinten – folytatja –, a bútor-, műszakicikk-kereskedelem is másfél százalékkal zsugorodott, de csökkent az iparcikk jellegű vegyes üzletek forgalma is.

„A lakosság tehát továbbra is rendkívül tudatosan visszafogja a nem szükségszerű kiadásokat”

– húzza alá az elemző.

A havi teljesítménymutatóknál sokkal többet mond, hogy ha azt vizsgáljuk, hogy jelenleg az egyes szektorok forgalmának volumene milyen drasztikus visszaesést mutat – írja az ING Bank elemzője. Virovácz is kiemeli, hogy az élelmiszerüzletek forgalma napjainkban a 2018-2019-ben látott szinteken mozog, a nem élelmiszerüzletek forgalmának jelenlegi volumene pediga 2020-ban látott teljesítménnyel azonos. Az üzemanyagértékesítés szintén a 2020-2021 környékén látottnak feleltethető meg – áll az elemzésben. A most már bő két éve tartó inflációs hullám hatására tehát a kiskereskedelem olyan időutazásban vesz részt, ami visszarepítette a szektort nagyjából a négy-öt évvel ezelőtti múltba – olvasható Virovácz kommentárjában.

A szakember szerint tehát megállapítható, hogy továbbra sem látható olyan javulás a kiskereskedelem egyes szegmenseiben, amiről elmondható lenne, hogy egy trendszerű és tartós kilábalás jeleit mutatja, a szektor előtt pedig nagyon hosszú és fájdalmas út áll, mire képes lesz ledolgozni az elvesztegetett éveket. Hozzáteszi, habár a következő hónapoktól a reálbérek növekedésére számít, vélhetően ez nem fordul át a fogyasztás dinamikus bővülésébe. A háztartások elsősorban a tartozásaik csökkentését, a tartalékjaik feltöltését végzik majd el, mielőtt beindulna a fogyasztás – véli Virovácz, aki szerint erre utal az is, hogy a fogyasztói bizalom továbbra is közel 10 éves mélypontján tartózkodik. Először tehát a fogyasztói bizalomnak kell helyreállnia ahhoz, hogy a lakosság érdemben elkezdje a fogyasztás növelését, éppen ezért a növekvő vásárlóerő reálgazdasági hatásait várhatóan majd csak 2024 folyamán látjuk visszatükröződni a kiskereskedelmi adatokban – zárul az ING Bank szakemberének elemzése.

Makronóm Intézet: a fogyasztás zuhanása a gazdasági visszaesés egyik fő okozója lehet

Regős Gábor a kiskereskedelmi adatokat úgy értékelte, hogy az éves alapú nagymértékű csökkenés a bázishatások és az elmúlt hónapok adatai miatt nem volt váratlan. A Makronóm Intézet vezető közgazdásza kommentárjában azt is írja, „szeptemberben a reálkeresetek már növekedtek éves alapon” (a kijelentés furcsaságáról lásd keretes megjegyzésünket – A szerk.), így ez már nem húzta vissza a fogyasztást, abban sokkal inkább a háztartások óvatossági motívuma, illetve az üzemanyagár-sapka okozta magas bázis játszott szerepet. Ezt támasztja alá az is, hogy a három fő üzletcsoport közül az üzemanyag-kereskedelemben esett vissza legjobban a forgalom, közel ötödével, míg a nem-élelmiszer üzletekben a visszaesés 7,5, az élelmiszerboltokban pedig csupán 2,3 százalék volt. Regős rámutat, hogy korábban az élelemiszereknél jellemző lefelé vásárlás mértéke csökken, most sokkal inkább a nem létfontosságú kiadások halasztása jellemző még: kétszámjegyű volt a visszaesés a bútorok, a műszaki cikkek, a ruhák, az iparcikkek és meglepő módon a használt cikkek esetében.

Az elemző szerint a szerdai adatban kedvezőtlen, hogy havi alapon stagnált a forgalom, azaz az érdemi növekedés még mindig nem tudott beindulni, az infláció lassulása egyelőre csak a stagnáláshoz volt elegendő.

Regős a harmadik negyedévet összesítve azt látja, hogy a kiskereskedelmi forgalom az egy negyedévvel korábbitól 0,3 százalékkal maradt el a szezonálisan kiigazított adatok szerint, míg éves alapon 7,6 százalékkal mérséklődött. Azaz

a fogyasztás nagy valószínűséggel (bár jelentős részt képez benne a kiskereskedelmen kívüli forgalom) sem negyedéves, sem éves alapon nem tudott hozzájárulni a gazdasági növekedéshez, sőt éves alapon a visszaesés egyik fő okozója lehetett,

azaz a kedvezőtlen gazdasági teljesítmény továbbra is az alacsony belső kereslethez kötődik – emeli ki. Az elemző szerint a belső kereslet visszatéréséhez szükséges a háztartások jövedelmi helyzetének jelentős javulása, ami a januári béremelésekkel érkezhet el, azaz a kiskereskedelmi forgalom is ekkortól (legkedvezőbb esetben decembertől) kezdhet bővülni éves alapon. A növekedéshez szükséges ugyanakkor az üzemanyagár-sapka okozta magas bázis kifutása is – Regős szerint ez szintén decemberre, illetve januárra tehető.

Az elemző megjegyzi, a kiskereskedelmi forgalom csökkenése nem magyar jelenség: az Európai Unióban a forgalom volumene augusztusban 2,0 százalékkal mérséklődött. Úgy véli, ennek okai között szintén szerepelnek az elmúlt időszakot jellemző inflációs folyamatok, bár ahogy az Európai Unióban az infláció a magyarnál jóval kisebb volt az elmúlt hónapokban, úgy a forgalom visszaesése is.

Laptársunk, a szintén a Klasszis Média által kiadott Mfor ugyancsak elemezte a KSH szerdai kiskereskedelmi tájékoztatóját, melyet itt olvashatnak.

Egyedi megközelítés

Bár a KSH adatai alapján augusztusban már „csak” 1 százalék volt a reálkereset-csökkenés, a Fidesz-közelinek nevezett Makronóm Intézet részéről nagy bátorságra vall ezt szeptemberre előre tényként közölni. A szeptemberi inflációs adatokat már közzétette a hivatal, ám az első őszi hónap kereseti adataira még több mint két hetet várnunk kell, az csak november 23-án lesz nyilvános a KSH közzétételi naptára szerint. Az ellentmondásra cikkünk megjelenése után Regős Gábor a következő magyarázatot adta: „Szeptemberben az infláció 12,2 százalék volt. Szeptemberben az augusztusi béreket költjük (ezt kapjuk meg szeptember elején), ezek 15,2 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. A keresetek értékindexe hónapról hónapra alig változik, így kizárható, hogy 12,2 százalék alá csökkent volna az értékindex szeptemberben. A szeptemberi reálkereset-változásra vonatkozó megállapításunkat már több alkalommal is leírtuk, több helyen is megjelent már.”

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Közeleg az év vége, ez várható az üzemanyagárakban
Privátbankár.hu | 2024. december 7. 11:21
Az OPEC+ múlt heti döntése mellett a jövő héten nemzetközi és hazai makroadatok befolyásolhatják a kutak árait.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály neve jól csengett a tengerentúlon
Privátbankár.hu | 2024. december 7. 08:45
A Fitch Rating stabilnak értékeli a magyar strukturális mutatókat a többi „BBB” besorolású országhoz képest, de a következő évekre kevésbé optimista, mint a magyar kormány. Ezért a hitelminősítő a besoroláson nem változtatott, de a kilátást stabilra javította.
Makro / Külgazdaság Túljárnak az oroszok eszén az ukránok, a kerülőutat választhatják
Privátbankár.hu | 2024. december 6. 15:09
Ukrajna energiatermelő infrastruktúrája romokban hever az orosz légitámadások nyomán, így a magánfogyasztóknak és a vállalatoknak alternatív áramforrások után kellett nézniük.
Makro / Külgazdaság Literenként 83 forintos üzemanyag? Varázslatosan olcsó benzinárral házal a választóknál a romániai elnökválasztás éllovasa
Privátbankár.hu | 2024. december 6. 14:48
A romániai elnökválasztás semmiből feltűnt éllovasa azzal kábítja a választókat, hogy az ország kőolajkincse lehetővé tenné a két számjegyű üzemanyagárat a benzinkutaknál.
Makro / Külgazdaság Rossz hír jött egy szomszédos ország GDP-jéről
Privátbankár.hu | 2024. december 6. 12:14
A román GDP 0,1 százalékkal csökkent a harmadik negyedévben az előző negyedévhez képest – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Makro / Külgazdaság Balog Zoltánék adtak megbízást Mészáros Lőrinc barátjának
Privátbankár.hu | 2024. december 6. 11:16
A gombai Fáy András Református Általános Iskola felújítására kiírt közbeszerzést a főként középkategóriás sportpályákat építő, Mészáros Lőrinchez közel álló Pharos’95 Sportpályaépítő Kft. nyerte el.
Makro / Külgazdaság Mit mond majd Nagy Márton Orbán Viktornak?
Privátbankár.hu | 2024. december 6. 08:30
Arról, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss, októberi adatai értelmében immár nyolcadik hónapja zuhan a magyar gazdaság egyik húzóágazata, az ipar.
Makro / Külgazdaság A francia kormányválság váratlan hatása: európai energiaválság közeleg?
Bózsó Péter | 2024. december 5. 19:11
A francia állami energiatermelés eddig olcsó áramárakat biztosított, exportra is.
Makro / Külgazdaság Lázár János örülhet, a szomszédok fűje sem zöldebb
Privátbankár.hu | 2024. december 5. 11:35
Gyorsult az euróövezeti építőipari aktivitás visszaesése novemberben.
Makro / Külgazdaság Lecsap a NAV-kommandó
Privátbankár.hu | 2024. december 5. 11:08
Az adóhivatal fokozottan ellenőrzi a játékokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG