A CDS-árfolyam a legfontosabb
A célszint kétszeresét meghaladó, 6,6 százalékos múlt havi éves inflációs ütem ellenére is várhatóan folytatódik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatcsökkentési ciklusa - jósolták egyöntetűen a szeptemberi magyarországi inflációs adatok csütörtöki közzététele után londoni elemzők.
Az egyik vezető londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a 4cast szerint az MNB legutóbbi inflációs előrejelzésében felvázolt pálya alapján szeptemberben akár 6,7-6,9 százalék is lehetett volna a tizenkét havi infláció. "Ha a múlt hónapban, az inflációs jelentés kiadásának idején ez nem volt akadálya a kamatcsökkentésnek, akkor nem valószínű, hogy most akadálya lenne" - fogalmaztak a 4cast elemzői, akik ez alapján valószínűsítik, hogy folytatódnak az MNB-kamatcsökkentések.
A 4cast elemzőinek véleménye szerint a magyar CDS-árfolyamok legutóbbi csökkenése és a forint viszonylag jó teljesítménye láttán a monetáris tanács enyhítésre hajló külsős tagjai valószínűleg biztonságban érzik magukat.
A magyar CDS-árfolyam - vagyis a szuverén magyar törlesztésleállási kockázat elleni piaci biztosítási cseretranzakciók (credit default swaps) árazása - pedig valóban éves mélypontokon jár a londoni piacon: az év eleji 750 után jelenleg 325 bázispont körül mozog. Ez azt jelenti, hogy egységnyi, tízmillió euró névértékű ötéves magyar államkötvényre jelenleg 325 ezer euró körüli éves középárfolyamon kínálnak határidős törlesztéskockázat-biztosítási szerződéseket a londoni piacon.
JP Morgan: még idén 6 százalékra csökkenhet az alapkamat
A szeptemberi inflációs adatok után kiadott kommentárjukban a JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének közgazdászai is további MNB-kamatcsökkentéseket jósoltak, mivel véleményük szerint a monetáris tanács változatlanul a kockázati felárakra figyel. A ház azt várja, hogy a jelenleg 6,5 százalékos alapkamatot 2013 első negyedére 6,0, 2013 közepére pedig 5,5 százalékig csökkentik, de nem zárja ki azt sem, hogy még az idei év vége előtt 6,0 százalék lehet.
A cég londoni közgazdászai szerint a CDS csökkenéséhez hozzájárult a múlt héten bejelentett államháztartási egyenlegjavító csomag is. Mindezek alapján a JP Morgan londoni elemzői szerint elképzelhető egy újabb, 0,25 százalékpontos MNB-kamatcsökkentés ebben a hónapban, annak ellenére, hogy az inflációs kilátások ezt nem indokolják.
Csökkenni fog az infláció, de az élelmiszerek tovább drágulnak
A további magyarországi inflációs pályával kapcsolatban a cég szakértői azt jósolták, hogy a szeptemberi adat valószínűleg a teljes kosárra számolt tizenkét havi inflációs ráta tetőzését jelenti, de az várhatóan a következő hónapban is 6 százalék körüli szinten marad.
A JP Morgan közgazdászainak csütörtöki prognózisa szerint az inflációs ütem 2013 jelentős részében 4,5-5,5 százalék között mozog majd, és 2014 vége előtt nem tér vissza az MNB 3 százalékos célszintjére.
A ház elemzői szerint további infláció főleg az élelmiszerek drágulása miatt várható, amely az agrártermények globális áremelkedésének és a gyenge idei magyarországi terméshozamoknak köszönhető.
Az élelmiszer-ársokk már most is egyértelműen mutatkozik a mezőgazdasági termelői árakban, és a fogyasztói szintű élelmiszer-árinfláció is várhatóan kétszámjegyű lesz a jövő év közepére - jósolták a JP Morgan londoni szakelemzői.
GS: az MNB tovább ösztönözné a növekedést
A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai szerint a szeptemberi inflációs adatsor azt jelzi, hogy az MNB stagflációval - vagyis magas inflációval jellemzett gyenge növekedési környezettel - és az inflációs várakozások elszabadulásának kockázatával kénytelen szembenézni.
A GS elemzői ennek ellenére sem számítanak pénzügypolitikai reakcióra a monetáris tanács részéről a szeptemberi inflációs kiugrás után, mivel véleményük szerint a testület a növekedési megfontolásokat fogja előnyben részesíteni, és ennek alapján folytatja az enyhítési ciklust.
A szeptemberi inflációs ugrás talán "elgondolkodtatja" a monetáris tanácsot, de végső soron a forintárfolyam, a CDS-árazás és a kötvényhozamok fogják meghatározni rövid távon a kamatdöntéseket. A GS szakértői a következő egy évben 1,0 százalékpontos, vagy ennél is nagyobb mértékű MNB-kamatcsökkentésre számítanak.