Donald Trump. (EPA/Chris Kleponis / POOL) |
Az új olasz kormány folyamatosan erősíti az európai politikai megatrendet, amelyet a Brexit óta láthatunk: megrendült és jobbra csúszó politikai centrum, összecsukló hagyományos baloldal és lázadás az európai elitek ellen. Macron megválasztása Párizsban csupán kisebb kitérőnek bizonyult. Ma Rómában egyesül az EU két nagy válsága: az eurózóna gondjai és a migrációs krízis.
Líbia felé fordulnak
Mindezen feszültségek tetejébe a múlt héten született CDU-CSU paktum Róma félelmei szerint egy dominóhatást válthat ki és az olaszoknak Észak-Európából még több migránst kellene elszállásolni. Merkel saját pozícióját menteni igyekvő paktuma egyben összeomlasztotta azt a Berlin-Bécs-Róma tengelyt migránsügyben, amelyről pedig Salvini belügyminiszter még hetekkel ezelőtt is áradozva beszélt. Salvini ezért elfordul Európától, és kezét Líbia felé nyújtja ki.
Az észak-afrikai országnak kellene segíteni Rómának, hogy a migránsok el se induljanak Európa felé. Ennek fejében az olaszok hajlandóak még több pénzt folyósítani Líbiának és azért lobbizni, hogy a nemzetközi közösség feloldja a fegyverembargót az országnak. Múlt csütörtökön Salvini 49 millió eurót csoportosított át a migránsok elszállásának költségvetéséből a migránsok kiutasítására. Egyben ugyanazon a napon fogadta az ENSz által elismert tripoli kormány miniszterelnök-helyettesét, Ahmed Maitiket.
Stefano Bottoni magyar-olasz történész bejegyzése szerint az olaszok tavaly zárták le a líbiai útvonalat Marco Minniti belügyminiszter és a titkosszolgálatok vezérlete alatt, felszerelve a líbiai parti őrséget olasz hajókkal. Ez rengeteg pénzbe került, mert az olasz hatóságok minden líbiai törzsfőnökkel meg kellett, hogy állapodjanak, de legalább ideiglenesen hatott. A megoldás ugyanakkor korántsem optimális, hiszen kiszolgáltatottá teszi Rómát és közvetve a teljes EU-t a maffiáknak. Mindenesetre az észak-afrikából Olaszországba érkezők száma 75 százalékkal esett vissza egy éve alatt és ez áttörésnek számít.
Tengely Trumppal
Róma csalódottsága európai partnereiben felkeltette Trump figyelmét és egyben átrendezi a mediterrán erőviszonyokat. Pár hete a kanadai G7 csúcson az olasz miniszterelnök támogatta Trump bombasztikus javaslatát, hogy Oroszországot vegyék vissza a G7 csoportba. Ezzel a lépéssel az olaszok rontották az amerikai-francia közeledés esélyét és egyben megalapozták egy új, Washington-Róma tengely létrehozását.
Káncz Csaba |
Nem véletlen, hogy a Trump-Putyin találkozót előkészítő John Bolton nemzetbiztonsági tanácsadó európai útján nem Párizsba, hanem Rómába látogatott, ahol fogadta őt a miniszterelnök, a védelmi miniszter és a belügyminiszter is. Az olasz miniszterelnök július 30-i látogatása a Fehér Házba csak tovább fogja erősíteni a kétoldalú kapcsolatokat. Párizs idegessége érthető, hiszen az olasz-amerikai tengely biztonságpolitikai kisugárzása nemcsak Líbiára, hanem akár a Száhel övezetre is kiterjedhet, amelyet a franciák saját hátsó udvaruknak tartanak.
Ennek kapcsán figyelemre méltó Steve Bannon, Trump volt stratégiai tanácsadójának hétvégi interjúja, aki szerint Európa a határok ügyében egy évvel jár Amerika előtt. Azt is örömmel látja, hogy a német kancellár végre megkapja a magáét, amiért a migránsokkal szembeni laza bánásmóddal sokat tett Németország és az EU tönkretételéért. Úgy gondolja, hogy a politikus már nem húzza sokáig jelenlegi posztján és szerinte Macron is hamarosan követni fogja őt a történelem szemétdombjára.
Káncz Csaba jegyzete