A romániai közúti infrastruktúráért felelős országos társaság (CNAIR) február 29-éig meghosszabbította a Vaskapu-Szilágynagyfalu sztrádaszakasz megépítésére kiírt tender eredményhirdetését. Eredetileg december végén kellett volna eredményt hirdetni, amit a CNAIR először január végére tolt ki.
Kiderült ugyanis, hogy a január végi határidőig sem tudnak végezni a hét ajánlat kiértékelésével. Műszaki szempontból a török Makyol-Ozaltin ajánlata volt a legjobb. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ez a konzorcium fogja megkapni a megbízást, ugyanis legnagyobb súllyal az ár esik a latba. A szóbanforgó az észak-erdélyi autópálya legnehezebb szakasza, mivel a kivitelezőnek meg kell építenie egy közel 3 kilométer hosszú alagutat a Meszes-hegység alatt, amely Szilágy megye délkeleti részén húzódik, délnyugat-északkelet irányban. Ez lesz az ország leghosszabb közúti alagútja.
Ezenkívül 65 viadukt, híd és felüljáró is lesz a 41 kilométeres sztrádaszakaszon. A rengeteg drága műszaki műtárgy az oka annak, hogy ez lesz a legdrágább romániai autópálya-szakasz. A beruházás becsült értéke 7,48 milliárd lej (578 milliárd forint) plusz áfa, amit a kormány uniós forrásból akar finanszírozni. A Maszol.ro szerint a kivitelezésre heten pályáznak: a legnagyobb romániai útépítő, az UMB a boszniai EuroAsfalttal közösen, az olasz WeBuild és a már említett társuláson kívül további négy török cég (Ictas, Nurol, Mapa, Tekfen). A nyertesnek 18 hónap áll majd rendelkezésére a tervezésre, majd további hatvan a munkálatok elvégzésére.
Ez azt jelenti, hogy ha tavasszal sikerülne aláírni a szerződést, akkor ideális esetben 2025 végén hozzá lehetne kezdeni a kivitelezéshez, és 2030-ra végezni lehetne a beruházással. Valószínűleg ez lesz az észak-erdélyi autópálya utoljára elkészülő szakasza.
Tavaly már volt előrelépés
A szóban forgó sztráda egyébként tavaly ősszel kapott egy új szakaszt, amely Berettyószéplakot köti össze Szilágynagyfaluval.
A Magyar Építők szakportál összefoglalója szerint a szakasz egyelőre nem kapcsolódik a korábban elkészült sztrádaszakaszokhoz. Ugyananakkor megkönnyíti a Gyalu-Zilah-Margitta-Székelyhíd-Debrecen közlekedési folyosón közlekedők dolgát, amely alternatívát jelent a Nagyváradot a Gyalunál kezdődő autópályával összekötő, erősen leterhelt 1-es főúthoz képest.