Csökkeni kezdett az európai gázár kedden reggel arra a hírre, hogy hétfő este újraindult az orosz földgáz szállítása Németország felé a Jamal-Európa vezetéken. A legnagyobb európai gáztőzsde, a holland TTF decemberi határidős jegyzésében megawattóránként 75 euróra süllyedt a földgáz ára a hétfő délelőtti 81,00 euróról - adta hírül az MTI.
A Lengyelországon és Fehéroroszországon áthaladó, kétezer kilométer hosszú Jamal-Európa gázvezetéken három napig állt a szállítás, mert a németországi szakaszt üzemeltető Gascade vállalat ezen a három napon megfordította az áramlást nyugatról keleti irányba.
Október vége óta másodjára fordul elő, hogy meg kellett fordítani az áramlást a gázvezetéken. A reverz szállítás hátterében az áll, hogy a Jamal-Európa gázvezetéken keresztül Lengyelországba is érkezik földgáz, de nemcsak Oroszországból, hanem Németországból is. Általában, normális körülmények között a német féltől vásárolt földgázt Lengyelország kiemeli a Németországba irányuló, tranzitként áthaladó orosz földgázból. Ha azonban Oroszországból kevesebb földgáz érkezik, mint amennyit Lengyelország vásárolt Németországtól, a Gascade megfordítja az áramlást, és az Északi Áramlat vezetéken érkező orosz földgáz táplálja be és küldi tovább Lengyelországba.
Vlagyimir Putyin orosz elnök október végén arra utasította Alekszej Miller Gazprom-elnököt, hogy miután a vállalat november 7-ig vagy 8-ig befejezi a gáz szivattyúzását az orosz földalatti tárolókba, kezdje meg a tervezett munkálatokat a saját európai - ausztriai és németországi - földalatti tárolóiba irányuló gázmennyiség növelésére.
Oroszország biztosítja Európa gázszükségletének egyharmadát, és kínálati szándékai kulcsfontosságúak ebben az időszakban, amikor is a háztartásokat és a vállalatokat egyaránt keményen sújtja a szabadpiaci gázárak meredek emelkedése.
A messze legnagyobb orosz gáztermelő Gazprom a közelmúltban jelezte, hogy az idei termelése várhatóan 55 milliárd köbméterrel nő a tavalyihoz képest, meghaladja az 510 milliárd köbmétert, ami 10 éves csúcsnak számít.