4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Decemberben az amerikai export egy-másfél éves csúcsra futott fel elsősorban a fejlett technológiai termékeknek köszönhetően, így a külkereskedelmi hiány is csökkent, igaz, a tavalyi év egészében még magas volt. Tartós lehet-e a folyamat, vagy jöhetnek az új elnök protekcionista intézkedései, és ha igen, segítenek-e valamit?

A tegnap megjelent adatok szerint a külkereskedelmi deficit 3,2 százalékkal 44,3 milliárd dollárra csökkent, igaz, hogy az előző két hónapban még emelkedett. A tavalyi év összességében 502 milliárd dollár lett, a GDP 2,7 százaléka, míg 2015-ben még 2,8 százaléka volt. Donald Trump a korábbi amerikai kereskedelempolitikát hibáztatta a deficitért és az amerikai gyártás visszaszorulásáért. Ezért úgy döntött, hogy kivonja országát a Csendes-óceáni Partnerség kereskedelmi egyezményből, és az 1994-ben Kanada, az Egyesült Államok és Mexikó által aláírt Észak-Amerikai szabadkereskedelmi megállapodást is újra akarja tárgyalni.

Nincs több munkaerő

Egy, a Reutersnek nyilatkozó közgazdász szerint azonban, miután az amerikai gazdaságban gyakorlatilag teljes foglalkoztatottság van, a kereslet további növekedése (ami a jegybank szerepét betöltő Fed minden vágya) az import iránti keresletet is növeli, miután nincs már további munkaerő és gyártókapacitás. Így hiába mondja Trump, hogy haza kell vinni a gyártást, és hogy ellopták az amerikai munkahelyeket, a valóságban már nincs, aki ezeken a munkahelyeken dolgozna. A bevándorlás korlátozásával pedig nem is lesz.

Fejlett termékek, oktalan vádak

Decemberben az export teljes értéke 190,7 milliárd dollár volt, 2015 áprilisa óta a legmagasabb. A fejlett technológiájú termékek, mint a repülőgépek, biotechnológiai és az elektronikai cikkek kivitele rekord szintre emelkedett. Mindez úgy történt, hogy Trump megválasztása után a dollár meredeken erősödött, és sok éves csúcsot ért el az euróval szemben, megközelítve a paritást. Múlt héten az elnök a gyógyszercégek vezetőivel tárgyalt, és nekik azt mondta, hogy a deficit részben annak az eredménye, hogy kereskedelmi partnereik, mint például Kína és Japán, mesterségesen leértékelik valutáikat.

Ezzel részben az a probléma, hogy a leértékelődési verseny úgy zajlott, hogy a fejlett országok 0-ig, esetenként negatív szintre csökkentették kamataikat, sőt jegybankjaik fedezetlen pénzt engedtek a gazdaságba kötvényvásárlási programok révén. Ebben Amerika élen járt, Japán és az EKB követte, de Amerikának előbb abba kellett hagyni ezt, hisz gazdasága kezdett szépen felpörögni. Ráadásul az amerikai 10 és 30 éves kötvények hozamai sosem estek extrém mélységbe, szemben európai és japán társaikkal, így az amerikai eszközök magasabb hozama erősítette a dollárt.

Kína

Kína helyzete egész más: ott erős tőkekiáramlás zajlik a több évtizedes beáramlás után, és tavalyelőtt a tőzsdei buborék is kipukkadt, ráadásul a bankoknál óriási hitelállomány dúsult fel. Ezek a tényezők a valuta leértékelődéséhez vezetnek, és nem a központi kormányzat vagy a jegybank óhajára, hanem piaci hatások elkerülhetetlen eredményeként. Amiben Kína esetében nagy különbség van, az a lényegesen alacsonyabb munkabér, de azt nem hallottuk Trumptól, hogy kevesellné, vagy az amerikait sokallná.

Műbalhé

A megszólaltatott közgazdászok véleménye szerint a jelenlegi helyzetben a dollár erős leértékelődése sem csökkentené jelentősen a hiányt, pont az említett feszült amerikai munkaerőpiac miatt. Legfeljebb a gazdaság lassításával, a kereslet deflálásával lehetne csökkenteni az importot, de hát a Fed pont ez ellen küzdött kétségbeesetten, és teszi még most is, amikor rendkívül óvatosan emel kamatot. Trump támadása a kereskedelmi partnerek és szerződések ellen ezért inkább csak a választási kampány ígéreteinek beteljesítése, mintsem egy tényleges probléma kezelése.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG