4p
Decemberben az amerikai export egy-másfél éves csúcsra futott fel elsősorban a fejlett technológiai termékeknek köszönhetően, így a külkereskedelmi hiány is csökkent, igaz, a tavalyi év egészében még magas volt. Tartós lehet-e a folyamat, vagy jöhetnek az új elnök protekcionista intézkedései, és ha igen, segítenek-e valamit?

A tegnap megjelent adatok szerint a külkereskedelmi deficit 3,2 százalékkal 44,3 milliárd dollárra csökkent, igaz, hogy az előző két hónapban még emelkedett. A tavalyi év összességében 502 milliárd dollár lett, a GDP 2,7 százaléka, míg 2015-ben még 2,8 százaléka volt. Donald Trump a korábbi amerikai kereskedelempolitikát hibáztatta a deficitért és az amerikai gyártás visszaszorulásáért. Ezért úgy döntött, hogy kivonja országát a Csendes-óceáni Partnerség kereskedelmi egyezményből, és az 1994-ben Kanada, az Egyesült Államok és Mexikó által aláírt Észak-Amerikai szabadkereskedelmi megállapodást is újra akarja tárgyalni.

Nincs több munkaerő

Egy, a Reutersnek nyilatkozó közgazdász szerint azonban, miután az amerikai gazdaságban gyakorlatilag teljes foglalkoztatottság van, a kereslet további növekedése (ami a jegybank szerepét betöltő Fed minden vágya) az import iránti keresletet is növeli, miután nincs már további munkaerő és gyártókapacitás. Így hiába mondja Trump, hogy haza kell vinni a gyártást, és hogy ellopták az amerikai munkahelyeket, a valóságban már nincs, aki ezeken a munkahelyeken dolgozna. A bevándorlás korlátozásával pedig nem is lesz.

Fejlett termékek, oktalan vádak

Decemberben az export teljes értéke 190,7 milliárd dollár volt, 2015 áprilisa óta a legmagasabb. A fejlett technológiájú termékek, mint a repülőgépek, biotechnológiai és az elektronikai cikkek kivitele rekord szintre emelkedett. Mindez úgy történt, hogy Trump megválasztása után a dollár meredeken erősödött, és sok éves csúcsot ért el az euróval szemben, megközelítve a paritást. Múlt héten az elnök a gyógyszercégek vezetőivel tárgyalt, és nekik azt mondta, hogy a deficit részben annak az eredménye, hogy kereskedelmi partnereik, mint például Kína és Japán, mesterségesen leértékelik valutáikat.

Ezzel részben az a probléma, hogy a leértékelődési verseny úgy zajlott, hogy a fejlett országok 0-ig, esetenként negatív szintre csökkentették kamataikat, sőt jegybankjaik fedezetlen pénzt engedtek a gazdaságba kötvényvásárlási programok révén. Ebben Amerika élen járt, Japán és az EKB követte, de Amerikának előbb abba kellett hagyni ezt, hisz gazdasága kezdett szépen felpörögni. Ráadásul az amerikai 10 és 30 éves kötvények hozamai sosem estek extrém mélységbe, szemben európai és japán társaikkal, így az amerikai eszközök magasabb hozama erősítette a dollárt.

Kína

Kína helyzete egész más: ott erős tőkekiáramlás zajlik a több évtizedes beáramlás után, és tavalyelőtt a tőzsdei buborék is kipukkadt, ráadásul a bankoknál óriási hitelállomány dúsult fel. Ezek a tényezők a valuta leértékelődéséhez vezetnek, és nem a központi kormányzat vagy a jegybank óhajára, hanem piaci hatások elkerülhetetlen eredményeként. Amiben Kína esetében nagy különbség van, az a lényegesen alacsonyabb munkabér, de azt nem hallottuk Trumptól, hogy kevesellné, vagy az amerikait sokallná.

Műbalhé

A megszólaltatott közgazdászok véleménye szerint a jelenlegi helyzetben a dollár erős leértékelődése sem csökkentené jelentősen a hiányt, pont az említett feszült amerikai munkaerőpiac miatt. Legfeljebb a gazdaság lassításával, a kereslet deflálásával lehetne csökkenteni az importot, de hát a Fed pont ez ellen küzdött kétségbeesetten, és teszi még most is, amikor rendkívül óvatosan emel kamatot. Trump támadása a kereskedelmi partnerek és szerződések ellen ezért inkább csak a választási kampány ígéreteinek beteljesítése, mintsem egy tényleges probléma kezelése.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
Makro / Külgazdaság Eddig jó, mondják a britek, de mi lesz azután?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:08
Gyorsult a brit gazdaság növekedési üteme az első negyedévben, a kilátások azonban nem biztatóak.
Makro / Külgazdaság Ön TikTokozik? Akkor most reménykedhet
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 10:17
Donald Trump amerikai elnök a Fox Newsnak adott interjúban közölte, hogy egy „nagyon gazdag emberekből” álló csoport készen áll megvásárolni a TikTokot.
Makro / Külgazdaság Fontos gesztust tett Kína Japánnak
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:50
Hszi Csin-pingék újra megnyitja a piacaikat a japán tengeri termékek előtt.
Makro / Külgazdaság Ettől még jobban kiverhet minket a víz
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:30
Áprilishoz képest ugyan májusban az ipari termelői árak csökkentek, ám az előző év azonos időszakához képest közel 7 százalékkal nőttek, alapvetően az élelmiszeripar átlagnál nagyobb drágulása miatt.
Makro / Külgazdaság Elvileg nyilvánosságra kerülhet, kik a NER-es magántőkealapok gazdái – de gyakorlatilag is?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 07:46
Bár egy uniós direktíva alapján január 1-jétől kötelesek felfedni a magántőkelapok a tulajdonosaik kilétét, az nem mindenegyikőjükre vonatkozik, ráadásul az átlagembernek az adatokhoz sem könnyű hozzáférnie.
Makro / Külgazdaság Fontos bejelentésre készül az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 06:55
Az ipari termelői árak májusi adatait közli ma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Drágult a bevásárlás: berúgta az ajtót a burgonya a diszkontokban
Kollár Dóra | 2025. június 30. 05:37
Pánikra még nincsen ok, de enyhe áremelkedést mértünk június végén a három nagy diszkontlánc áraiban. Itt a legújabb Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés.   
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG