4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Decemberben az amerikai export egy-másfél éves csúcsra futott fel elsősorban a fejlett technológiai termékeknek köszönhetően, így a külkereskedelmi hiány is csökkent, igaz, a tavalyi év egészében még magas volt. Tartós lehet-e a folyamat, vagy jöhetnek az új elnök protekcionista intézkedései, és ha igen, segítenek-e valamit?

A tegnap megjelent adatok szerint a külkereskedelmi deficit 3,2 százalékkal 44,3 milliárd dollárra csökkent, igaz, hogy az előző két hónapban még emelkedett. A tavalyi év összességében 502 milliárd dollár lett, a GDP 2,7 százaléka, míg 2015-ben még 2,8 százaléka volt. Donald Trump a korábbi amerikai kereskedelempolitikát hibáztatta a deficitért és az amerikai gyártás visszaszorulásáért. Ezért úgy döntött, hogy kivonja országát a Csendes-óceáni Partnerség kereskedelmi egyezményből, és az 1994-ben Kanada, az Egyesült Államok és Mexikó által aláírt Észak-Amerikai szabadkereskedelmi megállapodást is újra akarja tárgyalni.

Nincs több munkaerő

Egy, a Reutersnek nyilatkozó közgazdász szerint azonban, miután az amerikai gazdaságban gyakorlatilag teljes foglalkoztatottság van, a kereslet további növekedése (ami a jegybank szerepét betöltő Fed minden vágya) az import iránti keresletet is növeli, miután nincs már további munkaerő és gyártókapacitás. Így hiába mondja Trump, hogy haza kell vinni a gyártást, és hogy ellopták az amerikai munkahelyeket, a valóságban már nincs, aki ezeken a munkahelyeken dolgozna. A bevándorlás korlátozásával pedig nem is lesz.

Fejlett termékek, oktalan vádak

Decemberben az export teljes értéke 190,7 milliárd dollár volt, 2015 áprilisa óta a legmagasabb. A fejlett technológiájú termékek, mint a repülőgépek, biotechnológiai és az elektronikai cikkek kivitele rekord szintre emelkedett. Mindez úgy történt, hogy Trump megválasztása után a dollár meredeken erősödött, és sok éves csúcsot ért el az euróval szemben, megközelítve a paritást. Múlt héten az elnök a gyógyszercégek vezetőivel tárgyalt, és nekik azt mondta, hogy a deficit részben annak az eredménye, hogy kereskedelmi partnereik, mint például Kína és Japán, mesterségesen leértékelik valutáikat.

Ezzel részben az a probléma, hogy a leértékelődési verseny úgy zajlott, hogy a fejlett országok 0-ig, esetenként negatív szintre csökkentették kamataikat, sőt jegybankjaik fedezetlen pénzt engedtek a gazdaságba kötvényvásárlási programok révén. Ebben Amerika élen járt, Japán és az EKB követte, de Amerikának előbb abba kellett hagyni ezt, hisz gazdasága kezdett szépen felpörögni. Ráadásul az amerikai 10 és 30 éves kötvények hozamai sosem estek extrém mélységbe, szemben európai és japán társaikkal, így az amerikai eszközök magasabb hozama erősítette a dollárt.

Kína

Kína helyzete egész más: ott erős tőkekiáramlás zajlik a több évtizedes beáramlás után, és tavalyelőtt a tőzsdei buborék is kipukkadt, ráadásul a bankoknál óriási hitelállomány dúsult fel. Ezek a tényezők a valuta leértékelődéséhez vezetnek, és nem a központi kormányzat vagy a jegybank óhajára, hanem piaci hatások elkerülhetetlen eredményeként. Amiben Kína esetében nagy különbség van, az a lényegesen alacsonyabb munkabér, de azt nem hallottuk Trumptól, hogy kevesellné, vagy az amerikait sokallná.

Műbalhé

A megszólaltatott közgazdászok véleménye szerint a jelenlegi helyzetben a dollár erős leértékelődése sem csökkentené jelentősen a hiányt, pont az említett feszült amerikai munkaerőpiac miatt. Legfeljebb a gazdaság lassításával, a kereslet deflálásával lehetne csökkenteni az importot, de hát a Fed pont ez ellen küzdött kétségbeesetten, és teszi még most is, amikor rendkívül óvatosan emel kamatot. Trump támadása a kereskedelmi partnerek és szerződések ellen ezért inkább csak a választási kampány ígéreteinek beteljesítése, mintsem egy tényleges probléma kezelése.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mikor lesz Rogán-per vagy felcsúti per? Ligeti Miklós a Rogán-botrányról és az elszámoltatás buktatóiról
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. január 18. 10:37
Orbán Viktornak is helye lenne azon a szankciós listán, amelyre Rogán Antalt feltették? Bíróság elé állhat a NER legnagyobb hatalmú minisztere? Ligeti Miklóst, a Transparency International jogi igazgatóját ezeken a kérdéseken túl egy esetleges Magyar Péter-kormány lehetőségeiről is kérdeztük az elszámoltatás és a felelősségrevonás területén a Klasszis Podcast friss adásában.
Makro / Külgazdaság GDP, olajár, infláció: kijött az IMF jóslata
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 15:46
A tavaly októberben vártnál 0,1 százalékponttal gyorsabban, 3,3 százalékkal nő idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken kiadott prognózisa szerint. A jövő évre vonatkozó 3,3 százalékos GDP-növekedési várakozás nem változott. Tavaly a globális gazdaság 3,2 százalékkal nőtt.
Makro / Külgazdaság Visszavágták az osztrák GDP-előrejelzést
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 14:31
Lefelé módosította 2029-ig terjedő osztrák GDP-növekedési előrejelzését a Wifo gazdaságkutató intézet pénteken publikált prognózisában.
Makro / Külgazdaság A fővárosi csatornákat is meghódítja Csányi Sándor cégbirodalma
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:55
A milliárdos bankvezér érdekeltségének az ellenzéki vezetésű fővárosi önkormányzattal lett közös biznisze.
Makro / Külgazdaság Infláció: drágul a benzin, így minden drágább lesz
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:32
Szombaton tovább emelkednek a kutak nagykereskedelmi árai.
Makro / Külgazdaság Nyereséges, de kockázatos, amit a magyarok az orosz energiahordozókkal tesznek
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:03
Az újabb szankciók komoly kihívás elé állíthatják az oroszokat, tovább nehezedhet az energiahordozók importja. A háborús agresszor országnak közben égető szüksége lenne a bevételekre a harcok folytatásához.
Makro / Külgazdaság Hűtlen kezelés? Megszólalt az Integritás Hatóság gyanúsított elnöke
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 08:45
Bíró Ferenc szerint az ügyészségi eljárás volumene és időtartama is indokolatlan volt.
Makro / Külgazdaság A kínai édesítő tönkreteszi az európai ipart, visszamenőleg is büntettek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 17:33
Az EU dömpingellenes vámokat vetett ki az ázsiai országból behozott eritritolra, ami sokáig érvényben marad.
Makro / Külgazdaság Magyar cég is megnyalná a sóbizniszt Romániában
Bózsó Péter | 2025. január 16. 15:21
A Salrom romániai monopóliumát két új cég akarja megtörni – az egyiket Magyarországról irányítják.
Makro / Külgazdaság Az üzemanyag-fogyasztás 2024-es számai nem derűsek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 14:45
Tavaly 0,5 százalékkal több motorbenzin és 1,4 százalékkal kevesebb gázolaj fogyott a kiskereskedelmi forgalomban, mint 2023-ban, így az üzemanyag-fogyasztás átlagosan 0,6 százalékkal csökkent.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG