Ahogy arról napközben beszámoltunk, az állam a jövőben nem fogja támogatni a lakástakarék-pénztári megtakarításokat. Az eddigi gyakorlat szerint az állam évente a betétben elhelyezett összeg 30 százalékát, legfeljebb 72 ezer forintot adott támogatásként a lakás-előtakarékossági szerződéssel rendelkezik. Ha elfogadják Bánki Erik, fideszes képviselő javaslatát, az jövőben megkötött vagy meghosszabbított szerződéseket már nem támogatná az állam.
A BankRáció.hu összeállításából kiderül: az október 15-én érvényes ajánlatok szerint a 4 éves futamidejű lakástakarék-szerződéseknek a hozama volt a legmagasabb, 10,28-12,54 százalékot tett ki, ami kimagaslónak számít a jelenlegi alacsony kamat- és hozamkörnyezetben. Erről korábban is írtunk már >>>
Az állami támogatás nagyon fontos eleme a lakástakarék-szerződéseknek, elsősorban ennek köszönhető, hogy akár két számjegyű hozamot biztosítsanak ezek a szerződések. Ha a törvénymódosító javaslatot a következő napokban változatlan formában fogadja el a parlament, akkor a hatályba lépésig lakossági roham és sok szerződéskötés várható, mert a jogszabály-változtatás visszamenőleg nem érinti a lakástakarék-szerződéseket – mondta Trencsán Erika, a Bankráció szakértője.
Várható volt...
A KSH adatai alapján a magyar piacon működő lakástakarék-pénztáraknál lévő lakáshitel-állomány 385 milliárd forintot tett ki az idei első félév végén, ez a teljes lakáshitel-állomány több mint 12 százalékát tette ki. A bankok kezében 1773 milliárd forintnyi lakáshitel volt, ami a teljes hitelállomány 57 százaléka. A jelzálogbankok részesedése 28, a takarékszövetkezeteké több mint 3 százalékos volt.
Várható volt, hogy az állam valamilyen módon hozzányúl a 20 éve működő lakástakarék-pénztári megtakarítás konstrukciójához: az évi 30 százalékos állami támogatás mértéke más országokhoz képest ugyanis kiemelkedően magas, ennek ellenére nemzetközi viszonylatban itthon nagyon alacsony maradt a lakossági penetráció – írja a Bank360 elemzésében.
Hogy hozhatjuk ki a maximumot?
A szakportál szerint ezen megoldások maradtak azoknak, akik 30 százalékos állami támogatást szeretnének:
Még köthetünk szerződést: a lakástakarék-szerződéskötés lényegében két részből áll, az ajánlattételből és az ajánlat elfogadásából. Az ajánlattétel akkor történik, amikor a szolgáltató ügynökével kitöltjük az ajánlati lapot, amelyet dátummal és aláírással látunk el. A jelenlegi módosítási javaslat nem tér ki arra, hogy melyik dátumot veszik majd figyelembe, így jelenleg valószínűbb, hogy az ajánlattétel dátuma lesz a mérvadó. Ha az ajánlattétel megtörténik a törvény hatályba lépéséig, jogosultak lehetünk az állami támogatásra.
Megoszthatjuk meglévő szerződésünket: a még élő szerződéseket megoszthatjuk több közeli hozzátartozó között, ha nekik nincs még ilyen megtakarításuk. Ezzel a lépéssel eddig a számlanyitási díjon lehetett spórolni, de a megosztott szerződések minden tekintetben megegyeznek az eredetivel, így a kezdődátumban is.
Módosíthatunk a futamidőn: nagyon egyszerű megoldás lehet, hogy még a törvény hatálybalépése előtt meghosszabbítjuk rövid futamidejű megtakarításunkat és kitoljuk 10 évig, így biztosítva a 30 százalékos állami támogatást.
Milyen lehetőségek maradnak?
Veres Patrik, a Bank360 szakértője szerint, ha elfogadják a törvénymódosító javaslatot, úgy az állam három eszköz felé tereli majd az LTP-re szánt lakossági megtakarításokat. A módosító javaslat kifejezett célja a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) támogatása, azaz az LTP-kre kifizetett állami támogatást és más forrásokat többi között ide csoportosítja át az állam.
Korábban Matolcsy György arról beszélt, hogy jó lenne, ha a háztartások kezében lévő nagyjából 5 700 milliárd forintnyi készpénzállomány egy jelentősebb részét állampapírok vásárlására fordítaná a lakosság. A jelenlegi állampapírok egyike sem kínál ugyanakkor akkora kamatfelárat, ami felérne az LTP évi akár 12 százalékos hozamához. Állampapírok esetében jelenleg az 5 éves Prémium Magyar Állampapír kínál évi 3,80 százalékos hozamot. Ahhoz, hogy 72 000 forintot megközelítő prémiumra tegyen szert a megtakarító, évi 2 millió forintra lenne szükség – tette hozzá.
A szakértő emlékeztetett: a Nemzeti Otthonteremtési Közösségek (NOK) Rogán Antal javaslatára a lakástakarék-pénztárak versenytársaiként indultak el. A lakáslottónak is csúfolt termékkel 120 vagy 180 hónapig takaríthatunk meg minimum 10 millió forint, maximum 40 millió forint értékben és legkésőbb a futamidő végéig ezt lakásvásárlásra használhatjuk fel. Az állami támogatás szintén 30 százalék, évente maximum 300 000 forint.