3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Elmulasztották modernizálni országaikat Latin-Amerika baloldali kormányzatai, akiket most a nyersanyagárak összecsuklása után sorra zavarnak el a választók. A térség új konzervatív kormányai közelebb húzódnak Washingtonhoz, miközben a Wall Street-hez közel álló pénzemberek is kulcspozíciókba kerülnek a politikában.

A dél-amerikai baloldal láncreakciószerű bukássorozata még tavaly indult, az argentin és a venezuelai kormányok vereségével. A régió kormányai az elmúlt évtized szárnyaló nyersanyagokból származó bevételeit többnyire elszórták, miközben államháztartási reformokat nem vezettek be. A többnyire rövidlátó gazdaságpolitikák miatt nem csökkentették elképesztően magas függőségüket a nyersanyagtermeléstől, így most többnyire befürödve állnak a konjunktúra végeztével.

Bebetonozott elmaradottság

Káncz Csaba

A kínaiakkal megvalósított hosszú távú bánya-szerződések és nagy infrastruktúra-projektek közben bebetonozták az elmaradt gazdasági modelleket. Még a régió gazdasági óriásában, Brazíliában is csökkent az ipar súlya a nemzetgazdaságon belül, miközben fennmaradtak a kevés kézben összpontosuló föld- és vállalati tulajdonok. A komoly szociális kiadások ellenére a régióra mindig is jellemző óriási társadalmi szakadékok megmaradtak. Bár az UNICEF felmérése szerint Latin-Amerikában 70 millió embert emelkedett ki a szegénységből 2003 és 2001 között a szárnyaló nyersanyagárak segítségével, az alsóbb néprétegek strukturális helyzete nem javult. Olyan országokban, mint Venezuela, Ecuador és Bolívia, a baloldali erők állampártosodása következtében óriásira nőtt a bürokrácia vízfeje, miközben a korrupciót nem sikerült visszaszorítani.

A dél-amerikai baloldali kísérletek politikai kisugárzását Európában is láthattuk. A görög Sziriza és a spanyol Podemosz számos tapasztalatot vett át Latin-Amerikából, miközben napjainkig feltűnően hallgatagok és kritikátlanok a venezuelai jogállamot lebontó állampárti rémálmokkal kapcsolatban.

Újra Washingtonnak áll a zászló

Az inga az utóbbi időszakban keményen leng ki jobbra és az argentin fejlemények már utalnak arra, hogy a térség konzervatív kormányzatai újra közelebb húzódnak Washingtonhoz. Mauricio Macri kormánya tavaly december óta van hatalmon Buenos Airesben, kiemelten képviselve a nagypolgárság és a multinacionális vállalatok érdekeit. Külpolitikai vonalvezetésében pedig az országot Washington érdekkörébe navigálta vissza.

Hasonló pályán fut Peru új elnöke, Pedro Pablo Kuczynski is, aki csak tavaly ősszel mondott le amerikai állampolgárságáról és szorosan kötődik a Wall Street érdekköreihez. Ebben a cipőben jár részben az új brazil kormány is, ahol a pénzügyminiszter, Henrique Meirelles a brazil mellett amerikai állampolgár is és az USA nagybankjainak bizalmasa.

Mindenesetre Michel Temer, Brazília ügyvezető elnöke szeretné megtartani a geopolitikai egyensúlyt, ezért október közepén részt kíván venni a BRICS csúcstalálkozóján Indiában. A BRICS csoport Brazília mellett Oroszországot, Indiát, Kínát és Dél-Afrikát tömöríti. A csoport célja, hogy átalakítsa Eurázsia, Afrika és Latin Amerika gazdaságpolitikai koncepcióját és ellensúlyt nyújtson az amerikai hegemóniával szemben. Az új brazil elnöknek tehát komoly egyensúlyérzékre és lavírozási képességre lesz szüksége az új helyzetben.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Amiről tájékoztatnak a tőzsdei kibocsátók és amiről nem, pedig kellene
Dr. Bodnár Éva | 2024. november 26. 13:51
A közösségi média segítségével egyre gyorsabban közzétehetik a tőzsdei cégek a befektetők számára fontos információkat. De vajon elegendő-e itt megtenniük, és milyen adatokat, információkat, kell kötelezően nyilvánosságra hozniuk hivatalos felületen akár rendszeresen, akár eseti jelleggel?
Makro / Külgazdaság Mészáros Lőrinc padlógázzal nyomul az agráriumban
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:07
A felcsúti milliárdos nem foglalkozik hangfelvételekkel, hanem azt csinálja, amihez nagyon ért: vagyonkezelő céget alapít. Ebből sosem lehet elég.
Makro / Külgazdaság Nagy a baj: Németországban érik a gazdaságpolitikai fordulat
Káncz Csaba | 2024. november 26. 09:32
Súlyos helyzetbe került a német gazdaság, ezért Friedrich Merz CDU vezető kész az adósságfék reformjára, ha jövő februárban átveszi a kormányrudat. De az adósságot a jövőben csak beruházásokra lehet felhasználni, szociális kiadásokra nem. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Trump végre kiterítette kártyáit – itt vannak az első konkrét lépések
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 06:29
Donald Trump bejelentette: jelentős vámokat vet ki az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnerére, Kanadára, Mexikóra és Kínára.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG