4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az amerikai kormány visszavonta Kína felé tett meghívását a világ legnagyobb haditengerészeti gyakorlatára. A döntés azután született, hogy Peking újabb rakétákat telepített a Dél-kínai-tenger partjainál. A két hatalom kapcsolata egyre intenzívebb versenybe vált, Washington szerint a kommunista vezetés titkolózik folyamatos fegyverkezéséről, Peking szerint ez már-már a hidegháborúra emlékeztető gyanakvást bírálja.

Az Egyesült Államok visszavonta Kínának tett meghívását, miután Peking fegyverkezésbe kezdett a Dél-kínai-tengeren. A tengerészeti hadgyakorlat visszamondását a kínai kormány bírálta nem építő jellege miatt – írja a Reuters.

A Pentagon szóvivője elmondta, hogy a 2018-as RIMPAC gyakorlat lemondásával a kínai kormány haderőt bővítő magatartására reagálnak. További lépésekről egyelőre nem volt szó, azonban hangsúlyozták: erős bizonyítékaik vannak rá, hogy Kína hajók elleni rakétákat, föld levegő rakétákat és a navigációs rendszerek zavarására alkalmas berendezéseket is küldött a Spartly-szigetekhez.

A kínai vezetés szerint csupán önvédelemről van szó, amely volumenében jelentősen kisebb, mint amelyet az USA hajtott végre Hawaii és Guam partjainál. Hozzátették: remélik, hogy Washington változtat nem építő jellegű viselkedésén.

A május közepén készült műhold felvételek alapján Kína teherautókkal szállítható rakéta-rendszereket, valamint hadi repülőt is szállíttatott az egyik szigethez, a napokban készült fotók szerint pedig még mindig ott állomásoznak, így akár még mindig ott lehetnek – mondta Greg Poling stratégiai szakértő.

A tengeri védelem legnagyobb hadgyakorlata

A RIMPAC a világ legnagyobb nemzetközi hadgyakorlata, amelyet kétévente tartanak június-július tájékán, rendszerint a Hawaii közelében. Az eseményt az Amerikai Egyesült Államok szervezi, az öthetes gyakorlaton mintegy 22 ország vesz részt.

Az elpróbált műveletek között központi helyet foglal el az, hogy beavatkozás közben egyes nemzetek összekötői más országok hajóira lépve segítenek összehangolni a haderők tevékenységét. Rakétaműveletek, kalózellenes fellépés, katasztrófavédelmi feladatok és tengeralattjáró-manőverek is részét képezik a gyakorlatnak.

Ennyit a barátkozásról? Megint Észak-Koreával kekeckedik Trump

Most Kínának adták parancsba, hogy az észak-koreai találkozó előtt erősítsék meg a határvédelmet. Tovább >>>

Kína először 2012-ben vett részt a gyakorlaton, az akkori döntésről is már megoszlottak a vélemények. A pártolók szerint a közös gyakorlat építő jellegű lehet az amerikai-kínai kapcsolatok terén, az ellenzők ugyanakkor attól tartottak, mindez leginkább Kínának kedvező, mert révén megerősítheti saját haditengerészetét, és új ismereteket szerezhet az amerikai és azokkal szövetséges erőkről – írta korábbi cikkében a HVG.

Titokban fegyverkezik Kína?

A korábbi amerikai elnök, Barack Obama alatt dolgozó védelmi szakértő szerint a döntésnek nagyrészt szimbolikus jelentősége van, amely rámutat, hogy az amerikai-kínai kapcsolatok egyre intenzívebb verseny felé mutatnak, amiért a Pentagon csökkentené a katonai együttműködést a továbbiakban.

A két hatalom viszonya egyébként is ellentmondásos: Donald Trump amerikai elnök az utóbbi időben többször is dicsérte a pekingi vezetést, amiért nyomást gyakorolt Észak-Koreára, még a kereskedelmi háború árnyékában is, a hónap elején ugyanakkor bírálták a haderő növelési akciókat a Dél-kínai-tengeren, amiért cserébe rövid és hosszú távú következményekre is számíthat Kína.

A Pentagon tisztviselői már korábban bírálták, hogy Peking nem volt elég „őszinte” a területen végbe vitt gyors fegyverkezéssel kapcsolatban, ami feltételezhetően hírszerzési célokat is szolgál. Kína szerint mindez a hidegháborúhoz hasonló gyanakvás csupán: a kiküldött hadieszközök volumene normális, nincs szó militarizációról.

Trump mégsem tett le a háborúról: bevitt egy újabb ütést

Néhány napig úgy tűnt, elkerüli a kereskedelmi háborút az Egyesült Államok és Kína, de hamar halványulni kezdett a remény: Trump elnök elégedetlen a tárgyalásokkal, és miközben folyik az egyeztetés, újabb intézkedést jelentett be, ami fájdalmat okozna az ázsiai cégeknek. Bár nem nagyon kérte senki, elkezdi megvédeni az autóipart is. Részletek a Privátbankár.hu-n. >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
Makro / Külgazdaság Megérkezett Trump nagy bejelentése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 17:50
Trump döntött és bejelentett. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG