5p

Egyre súlyosabb a helyzet Srí Lankában, és egyelőre nem igazán látszik a valódi megoldás a problémára. Bár törekvések a jó irányba vannak, mindez azon a tényen nem változtat, hogy az országnak két hetet kell vegetálnia most úgy, hogy gyakorlatilag elfogyott a szigeten a benzin.

Srí Lankán sokkal nagyobb a baj a gáz-, a víz- és az áramellátásban jelentkező nehézségeknél, a gazdaságunk teljesen összeomlott

- ezt Ranil Vikremeszinge miniszterelnök – aki egyébként a pénzügyminiszteri tisztséget is betölti - még június 22-én mondta, ám jól érzékelteti a Srí Lankán kialakult válság súlyosságát, hogy az azóta eltelt hetekben a helyzet nem javult, sőt, csak tovább romlott.

Ahogy az az elmúlt hetekben ismertté vált, a 22 millió lakosú szigetország az Egyesült Királyságtól való 1948-as függetlenné válása óta a legsúlyosabb gazdasági válsággal néz szembe, mivel nincs elegendő devizája az alapvető termékek importjának kifizetéséhez. Az akut élelmiszer- és gyógyszerhiány mellett az elszálló üzemanyagárak is óriási mértékben hozzájárultak ahhoz, hogy a megélhetési költségek rekordmagasságba emelkedtek az országban, ahol a lakosság jelentős részének mindennapi megélhetése a gépjárművektől függ – írja a BBC.

Megkongatták a vészharangot

Mindezek tükrében nem meglepő, hogy múlt héten Srí Lanka felfüggesztette a benzin és a gázolaj értékesítését a nem létfontosságú járművek számára két hétre, jelenleg egyebek mellett csak a tömegközlekedési eszközök és az élelmiszerszállító kamionok tankolhatnak, mivel az ország nem tudja finanszírozni az üzemanyagok importját. A készletek azonban úgy tűnik, hogy így is kifogytak.

Várakozók egy bezárt benzinkútnál Srí Lankán. Fotó: EPA/CHAMILA KARUNARATHNE
Várakozók egy bezárt benzinkútnál Srí Lankán. Fotó: EPA/CHAMILA KARUNARATHNE

Kancsana Wijeszekera energiaügyi miniszter vészjósló figyelmeztetést adott ki az ország üzemanyag-készleteivel kapcsolatban, úgy fogalmazott, hogy

az országnak csak kevesebb mint egy napra elegendő benzinje maradt a jelenlegi fogyasztás mellett.

Wijeszekera újságíróknak elmondta, hogy az országban 12 774 tonna gázolaj és 4 061 tonna benzin maradt a tartalékban. Az enyhülés pedig igen messze van, hiszen a következő benzinszállítmány csak július 22. és 23. közt várható.

A miniszter elmondta azt is, hogy az ország központi bankja csak 125 millió dollárt tud biztosítani az üzemanyag-vásárlásra, ami jóval kevesebb, mint a tervezett szállítmányokért fizetendő 587 millió dollár. Srí Lanka 800 millió dollárral tartozik hét beszállítónak az év eleji vásárlásokért.

Mégis mi történt Srí Lanka gazdaságával?

Azt a tényt nehéz vitatni, hogy az ország devizatartalékai gyakorlatilag kifogytak, így májusban története során először nem tudta teljesíteni külföldi adósságának törlesztését. A BBC cikkében arról ír, hogy ezért a kudarcért a kormány a Covid-járványt okolja, amely Srí Lanka egyik legnagyobb devizabevételét, a turizmust sújtotta, valamint egy 2019-es merényletsorozatot. Szakértők szerint azonban sokkal inkább az elbaltázott gazdaságpolitika lehet a hibás.

A polgárháború végén, 2009-ben Srí Lanka úgy döntött, hogy inkább a hazai piac ellátására összpontosít, ahelyett, hogy megpróbálna betörni a globális piacra, így a szigetország exportból származó bevétele alacsony maradt, miközben az import egyenlege folyamatosan nőtt. Ez ma már olyan mértékű, hogy Srí Lanka évente 3 milliárd dollárral többet importál, mint amennyit exportál, és emiatt egészen egyszerűen kifogyott a devizából. 2019 végén Srí Lanka 7,6 milliárd dollár devizatartalékkal rendelkezett. Ez 2020 márciusára 1,93 milliárd dollárra csökkent, és nemrég a kormány közölte, hogy már csak 50 millió dollár maradt, azaz jól látszik, hogy a szigetország milyen gyorsan élte fel devizatartalékát.

Egymásnak adják a kilincset a küldöttségek

Vikremeszinge némileg elkésettnek tekinthető éleslátással jól összefoglalta a helyzetet, mikor a törvényhozás előtt úgy fogalmazott, hogy „nem egyszerű feladat talpra állítani egy országot, amelynek teljesen összeomlott a gazdasága”. Próbálkozások a helyreállításra azért akadnak, az elmúlt hetekben indiai, amerikai delegáció, valamint a Nemzetközi Valutaalap képviselői is megfordultak Srí Lanka fővárosában, Colombóban. Bár úgy tűnik, hogy időközben elkezdtek befolyni a segélyek egyes országoktól, a bajba kerültek számára talán a legjobb hír az, hogy múlt csütörtökön a Nemzetközi Valutaalap egy újabb tárgyalási fordulót zárt le Srí Lankával egy 3 milliárd dolláros (2,5 milliárd font) mentőcsomagról. Bár megállapodás még nem született, de talán közelebb a megoldás, mint korábban.

Segíthet-e Putyin olaja Srí Lankán?

Azóta, hogy Oroszország az ukrajnai háború miatt bevezetett szankciók miatt nyugaton páriává vált, és más piacokon sokszor olcsóbban kínálgatja olaját, érdekesebb a kérdés, van-e orosz olaj Srí Lankán? A válasz: szinte biztos, hogy igen. Egyrészt egyes értesülések szerint június elején Srí Lanka 90 ezer tonnás orosz nyersolajszállítmányt vásárolt egyetlen finomítójának újraindításához, amelyet az ország vezetése akkor nem kívánt kommentálni. Másrészt Ranil Vikremeszinge miniszterelnök az AP hírügynökségnek adott interjújában még júniusban úgy fogalmazott, Srí Lanka kénytelen lehet még több olajat vásárolni Oroszországtól.

Tegnap Susil Premajayantha oktatási miniszter a Foreign Brief hírei szerint Moszkvába érkezett azért, hogy olajügyekről tárgyaljon. A dátumok egybeesését elnézve pedig akár az sem elképzelhetetlen, hogy a július 22-23-ra tervezett üzemanyagszállítmány orosz felségjellel érkezik majd meg Srí Lankára, hiszen a súlyos fizetési gondokkal küzdő ország aligha engedheti meg magának, hogy túlzottan válogasson az eladó kilétét illetően.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
Makro / Külgazdaság Trump Magyarországgal is kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:10
Az Egyesült Államok a hét végén közvetve megfenyegette Magyarországot is egy 25-50 százalékos büntetővámmal, amit azokra az országokra vetnének ki, amelyek orosz olajat vásárolnak.
Makro / Külgazdaság Visszafordult a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 06:39
A hétfői gyengülést erősödésre cserélte a forint. 
Makro / Külgazdaság Gazdasági atombombát dobhat Magyarországra Donald Trump
Király Béla | 2025. április 1. 05:44
A magyar kormány tagjai az elmúlt években nagyon sokszor gazdasági atombombaként jellemezték azokat az uniós törekvéseket, amelyek az orosz olaj vásárlásának esetleges tiltására vonatkoztak. Most viszont Donald Trumpban merült fel, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amely Oroszországot és az olajvásárlókat is erősen sújtaná.
Makro / Külgazdaság Elemzők: legalább 8 százalékkal nőhetnek az idén az átlagbérek
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 16:19
A nettó átlagbér januárban mindösszesen 4,6 százalékkal emelkedett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG