5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Effektíve is az égbe indultak az oroszok, hisz a légi műveletek voltak a beavatkozás leghangsúlyosabb elemei, és világ szemében is nagyot nőttek – na nem azért, mert egy gyilkos rezsimet támogatnak - hanem mert olyan szervezett és sikeres katonai működést mutattak be határaiktól távol, mint a szovjet korban.

Mikor az orosz erők megérkeztek Szíriába, Aszad rendszere már összeomlóban volt. Ugyanúgy, mint korábban Szaddamé, Kadhafié vagy Mubaraké. De vajon miért volt fontos az oroszoknak, hogy megmentsenek egy gyilkos rezsimet, mely vegyi fegyverekkel és gyújtóbombákkal harcol népének felkelő része ellen?

Miért jöttek?

A választ több összetevő adja meg. Egyrészt az oroszok még a szovjet idők óta baráti kapcsolatot ápoltak az Aszad dinasztiával. Ennek nem lett volna túl nagy jelentősége, de emiatt tudtak fenntartani Szíriában egy kis tengerparti katonai bázist, lényegében az egyetlent a poszt-szovjet határokon kívül. Ha Aszad megy, lehet, hogy fel kellett volna számolni a bázist, és ezzel elveszteni a minimális közel-keleti befolyást is.

Volt azonban más ok is. Oroszországot kifejezetten nyugtalanította az Iszlám Állam és az egyéb terrorszervezetek, melyekben sok orosz állampolgárságú szélsőséges muszlim harcolt. Ezek hazatérve bármikor veszélyt jelentettek, ezért elsődleges cél volt a kiiktatásuk. Ahogy Amerikának is sok baja lett abból, hogy Afganisztánban a Talibán idején akadály nélkül szervezhettek a világ távoli pontjain kivitelezhető merényleteket a terroristák, úgy Oroszországnak is veszélyes volt, ha egy terrorista államban szabadon készülődhettek Oroszországban, vagy orosz érdekeltségek ellen elkövetendő terrorcselekményekre.

És végül, mintegy kellemes kiegészítésnek az előző két okhoz, a szíriai szerencsétlenkedést elnézve Putyin úgy láthatta, hogy egy jól megszervezett, limitált erőkkel és célokkal megindított hadművelet óriási presztízsnyereséget jelenthet Oroszországnak. Ha sikeresen érik el a kitűzött célokat, ismét megkerülhetetlen katonai nagyhatalom lesznek. Végül olyan jól sikerült a dolog, hogy lényegében visszanyerték a szovjet időben meglévő szuperhatalmi státusukat.

Kétkedés

Amikor egy éve megindultak a hadműveletek, sokan kétkedtek, hogy az oroszok képesek lesznek erre a feladatra, hisz egy komplex műveletet kellett megtervezni, végrehajtani és folyamatosan reagálni az esetleges változásokra. Arra gondoltak, hogy Oroszország belesüllyed majd az állóháború mocsarába, mint egykor Afganisztánban, és utána nagyon nehezen tud kievickélni belőle.

Nem így történt. Az oroszok szakszerűen hajtották végre műveleteiket, és nem csak légierejüket vetették be, hanem gondosan kiképezték és felszerelték Aszad seregét, így egy olyan erővé alakították, amely képes volt nagy területek visszaszerzésére.

A műveletek

Az első légicsapásokra ma egy éve, 2015. szeptember 30-án került sor, egyúttal Aszad kormánya bejelentette, hogy segítséget kért Oroszországtól a terror elleni harchoz. A szír erők az első komoly győzelmet november 10-én vívták ki, amikor az Iszlám Államtól visszaszereztek egy fontos légibázist Aleppó tartományban.

November 24-én a beavatkozást ellenző Törökország lelőtt egy orosz harci gépet, amivel kiváltotta Putyin féktelen haragját. Az orosz válasz azonnali és határozott volt: Törökország gazdasági megroppantása, melynek meg is lett az eredménye: fél évvel később a török elnök bocsánatot kért és újra hevesen barátkozni próbált Putyinnal.

December és január folyamán nagy területi nyereségeket ért el a szír sereg, egész Latakia tartomány az övék lett, márciusban pedig Palmüra műemlékvárosát és visszavívták az Iszlám Államtól.

Célok

Mindazonáltal az orosz és a szír célok nem azonosak. Aszad legszívesebben visszaszerezné az egész országot, és uralkodna benne tovább örökkön örökké. Oroszországot ugyanakkor nem érdeklik a területi nyereségek: egyrészt csapást akart mérni a dzsihádistákra, másrészt vissza akarta szorítani annyira a szír felkelő erőket, és ezzel az amerikaiakat rászorítsa arra, hogy az oroszokra megkerülhetetlen félként tekintsenek a tárgyalóasztalnál is. Mindkét célt elérték.

Mindemellett remek lehetőség volt arra, hogy kipróbálják az újra felfejlesztett orosz haderőt éles körülmények között. Putyin egy gyenge, megalázott Oroszországot vett át az ezredfordulón, és 15 éven át szakadatlanul azon dolgozott, hogy ország visszanyerje önbecsülését és nagyhatalmi státuszát, és ennek érdekében egy hatékonyan működni tudó katonai erőt épített fel, modern technikával. Mindezt most tesztelni tudta és egyben be is mutatta a világnak.

Ráérnek

Hogy mi lesz a vége a történetnek, mi lesz Szíria sorsa, az most még kevésbé látszik, mint valaha. Ugyanakkor, ha úgy dönt a két nagyhatalom, bármikor tárgyalhatnak egymással, és többféle megoldást is kitalálhatnak, ha megvan rá a szándék. Oroszországnak mindenesetre nem tűnik sürgősnek a továbblépés, hisz egyelőre a folyamatosan elért katonai sikerek csak növelik hírnevét (bár a héten Aleppónál elkövetett szír rémségek nem vetnek rá jó fényt). Az Iszlám Állam maradéka ellen még bármikor harcolhatnak, azért mindenki csak pirospontot ad nekik.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Varga Mihály jövő héten húz egyet a sakktáblán
Privátbankár.hu | 2025. május 25. 17:01
A jövő héten kamatdöntő ülést tart a jegybank, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pedig számos újabb statisztikát közöl, közöttük a szálláshelyek forgalmát, az ipari termelői árakat és a külkereskedelmi forgalom adatait.
Makro / Külgazdaság Visszaállamosítják a vasutat egy nagy európai országban
Privátbankár.hu | 2025. május 25. 13:16
Megkezdődött a konzervatív párti kormányok által három évtizeddel ezelőtt privatizált brit vasúthálózat újbóli államosítása. A program a tavaly nyári parlamenti választások óta kormányzó Munkáspárt előre meghirdetett gazdaságpolitikai cselekvési terveinek egyik sarkalatos eleme.
Makro / Külgazdaság Véget érni látszik a Dacia szárnyalása?
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 15:22
A romániai autóipar erőteljesen beletaposott a fékbe. Mindkét ottani márka termelése csökkent.
Makro / Külgazdaság A béna kacsa esete a mestertervvel: van visszaút Oroszországba?
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 13:28
Donald Trump amerikai elnök állítólag azt a „rafinált” tervet eszelte ki, hogy „reciprok Nixonként” lehámozza Oroszországot Kínáról. Ennek az lehet az alapja, hogy fogalma sincs a lehetőségekről.
Makro / Külgazdaság Megjött a reakció Donald Trump újabb Európa-ellenes dührohamára
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 12:39
Az EU nem megy bele a sárdobálásba. 
Makro / Külgazdaság Örülhetnek a magyar autósok
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 10:55
Mit érdemes tudni az üzemanyagárakról? 
Makro / Külgazdaság Hamarosan karnyújtásnyira kerülhetünk Belgrádtól
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 16:16
Az idei év végére elkészül a Budapestet Belgráddal összekötő vasútvonal modernizálása, a két ország fővárosa így gyakorlatilag karnyújtásra kerül egymástól – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Belgrádban.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mi a legnagyobb természeti veszély az európai gazdaság számára
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 15:46
A felszíni vízhiány jelenti a legjelentősebb természeti kockázatot az európai gazdaság számára – közölte az Európai Központi Bank (EKB) és az Oxfordi Egyetem kutatását ismertetve a Luxembourg Times című, angol nyelvű luxemburgi hírportál pénteken.
Makro / Külgazdaság 2027-re ígéri az új kőolajvezetéket Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 15:31
A tárcavezető arról számolt be, hogy Európa rendkívül összetett kihívásokkal néz szembe, és ezek közül az egyik az energiaválság, amely az Oroszországgal szembeni szankciók és Ukrajna számlájára írható.
Makro / Külgazdaság 4iG: Technológiai együttműködés Kazahsztánnal
Privátbankár.hu | 2025. május 23. 11:24
A kazah fél megerősítette elkötelezettségét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG