Az állam finanszírozási képessége a béka feneke alá csúszott, a háztartások viszont elhúztak.
Az első negyedévhez képest látványos esést mutatott az államháztartás finanszírozási képessége, ez az GDP arányosan 28 milliárd forint többletet mutatott a második negyedévben, szemben az előző időszakban mért 182 milliárd forinttal. Ez a GDP 0,3 illetve 2,2 százaléka, olvasható az MNB közleményében. A június végén zárult egy évben az államháztartás nettó finanszírozási igénye így 574 milliárd forint, a GDP mintegy 1,6 százaléka volt.
Az éves deficit a tavalyi negyedik negyedévi 878 milliárd forintos, a GDP arányában 9,1 százalékos kiugró hiányból eredt, a többi három negyedév azonban már szufficites volt, legalábbis a jegybank saját becslése alapján. Az államháztartás névértéken számításba vett, konszolidált bruttó - úgynevezett maastrichti - adóssága az idei második negyedév végén 26 706 milliárd forint, a GDP 74,0 százaléka volt, ami 0,4 százalékponttal maradt el a március véginél, bár nominálisan 256 milliárd forinttal emelkedett. Az államháztartás nettó tartozása 22 640 milliárd forint a GDP 62,7 százalékát tette ki 2017 második negyedévének végén.
Húzzák a háztartások
A folyó áron számított adósság növekedéséhez a hitelfelvétel 305 milliárd forinttal járult hozzá a második negyedévben, amit a devizaadósság leértékelődése 49 milliárd forinttal mérsékelt. A második negyedévében a központi kormányzat nettó finanszírozási aktívuma 51 milliárd forint, a helyi önkormányzatoké 32 milliárd forint volt, míg a társadalombiztosítási alapok nettó finanszírozási igénye 56 milliárd forintot tett ki.
A háztartások nettó finanszírozási képessége a 2017 második negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP 4,3 százaléka (1540 milliárd forint) volt, 2017 második negyedévében pedig a negyedéves GDP 5,1 százalékát tette ki, mintegy 474 milliárd forintot. A háztartások pénzügyi eszközein belül ebben a negyedévben a legnagyobb mértékben a készpénz és folyószámla betétek állománya emelkedett, a lekötött betétek esetében folytatódott a nettó betétkivonás. A második negyedévben tranzakcióból adódóan bővült a háztartások hitelállománya, nettó hitelfelvétel történt mind az ingatlanhitelek, mind a fogyasztási és egyéb hitelek esetében.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Nem változott most sem az alapkamat. Az infláció magas, a növekedés pedig nem a fogyasztás miatt gyenge. A forintra is sokan spekulálnak, meg van kötve a jegybank keze.
Június végéig az éves hiány 58,1 százalékát érte el az államháztartás. Ehhez ki kellett venni az állami cégekből 200 milliárdnyi osztalékot, és több adót kellett beszedni.
Kína jelentősen visszafogta két fontos nyersanyag – a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag – exportját a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.