Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!
Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság – 2025. február 26. Budapest
Az állam finanszírozási képessége a béka feneke alá csúszott, a háztartások viszont elhúztak.
Az első negyedévhez képest látványos esést mutatott az államháztartás finanszírozási képessége, ez az GDP arányosan 28 milliárd forint többletet mutatott a második negyedévben, szemben az előző időszakban mért 182 milliárd forinttal. Ez a GDP 0,3 illetve 2,2 százaléka, olvasható az MNB közleményében. A június végén zárult egy évben az államháztartás nettó finanszírozási igénye így 574 milliárd forint, a GDP mintegy 1,6 százaléka volt.
Az éves deficit a tavalyi negyedik negyedévi 878 milliárd forintos, a GDP arányában 9,1 százalékos kiugró hiányból eredt, a többi három negyedév azonban már szufficites volt, legalábbis a jegybank saját becslése alapján. Az államháztartás névértéken számításba vett, konszolidált bruttó - úgynevezett maastrichti - adóssága az idei második negyedév végén 26 706 milliárd forint, a GDP 74,0 százaléka volt, ami 0,4 százalékponttal maradt el a március véginél, bár nominálisan 256 milliárd forinttal emelkedett. Az államháztartás nettó tartozása 22 640 milliárd forint a GDP 62,7 százalékát tette ki 2017 második negyedévének végén.
Húzzák a háztartások
A folyó áron számított adósság növekedéséhez a hitelfelvétel 305 milliárd forinttal járult hozzá a második negyedévben, amit a devizaadósság leértékelődése 49 milliárd forinttal mérsékelt. A második negyedévében a központi kormányzat nettó finanszírozási aktívuma 51 milliárd forint, a helyi önkormányzatoké 32 milliárd forint volt, míg a társadalombiztosítási alapok nettó finanszírozási igénye 56 milliárd forintot tett ki.
A háztartások nettó finanszírozási képessége a 2017 második negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP 4,3 százaléka (1540 milliárd forint) volt, 2017 második negyedévében pedig a negyedéves GDP 5,1 százalékát tette ki, mintegy 474 milliárd forintot. A háztartások pénzügyi eszközein belül ebben a negyedévben a legnagyobb mértékben a készpénz és folyószámla betétek állománya emelkedett, a lekötött betétek esetében folytatódott a nettó betétkivonás. A második negyedévben tranzakcióból adódóan bővült a háztartások hitelállománya, nettó hitelfelvétel történt mind az ingatlanhitelek, mind a fogyasztási és egyéb hitelek esetében.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
A miniszterelnök által bejelentett áfa-visszatérítés havi szinten kevesebb mint kétezer forintot fog jelenteni egy nyugdíjasnak. Cserébe a könyvelők szervezete szerint óriási adminisztrációs terhet ró az ügylet minden szereplőjére. A Nyugdíjas Parlament a bejelentést szándéknyilatkozatnak tartja, amiben kevés a konkrétum.
Sokan akarják majd menteni az irhájukat, ez segíthet az elszámoltatásban, de rengeteg elvi és gyakorlati problémával fog szembesülni az, aki ezt végig akarja vinni.
A kormányfő és hű csúcsminisztere által nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként aposztrofált hazai infláció feltámadt. Két év után ismét nálunk a legmagasabb az éves fogyasztóiár-index az Európai Unió 27 tagállama közül, de az egész öreg kontinensen is csak négy országé magasabb – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Pedig a pénzromlás fő ellenszerének számító alapkamatunk is kiugróan magasnak számít, s mivel ahhoz idestova már négy hónapja nem nyúlt az MNB, a visszatekintő reálkamatok összevetésében is nagyot csúsztunk vissza.
A Tisza Párt hétvégi kongresszusán a volt vezérkari főnök feltűnése volt talán a legváratlanabb fordulat. De mit üzen az ő megjelenése? Somogyi Zoltán két megfejtése közül az egyik elég rémisztő.
Ausztrália központi bankja kamatot csökkentett, de figyelmeztetett, hogy túl korai lenne győzelmet hirdetni az infláció felett, és óvatosan áll a további lazítás lehetőségéhez.