Theresa May miniszterelnök kedden jelentette be teljesen váratlanul a június 8-ára tervezett választásokat. Az indítványt a parlamentnek szerdán kétharmados többséggel jóvá kell hagynia, és ez nagy valószínűséggel meg is történik, mivel a kezdeményezést a Munkáspárt is támogatja.
Váratlan és kissé sportszerűtlen húzás
A Corvinus Egyetem docense szerint mindenkit váratlanul ért az előrehozott brit választásokról szóló bejelentés, felkészületlen a legnagyobb ellenzéki párt, a Munkáspárt és a liberális demokraták is. Gálik Zoltán az M1 szerda reggeli műsorában kiemelte: mindenkinek kellene egy program, amely egyelőre nincs a Munkáspártnak, de a kormányzó konzervatív pártnak sem.
Az MTI által idézett szakértő kitért arra is, hogy sokan megkésettnek tartják az előrehozott választást is, mert az állampolgárokat korábban kellett volna megkérdezni arról, hogy miről is szól Nagy-Britannia Európai Unióból való kilépése, a Brexit, el akarják-e hagyni a közös piacot, a vámuniót. Ezen felül a szakértő szerint sportszerűtlen is azután bejelenteni az előrehozott választást, miután a kormány már kialakította álláspontját és letette az EU elé.
Megerősödve jön ki a kormány a választásból?
Ezzel együtt Gálik Zoltán úgy gondolja fontos, hogy erős kormány álljon fel, amely majd végigviszi a kétéves tárgyalási, majd a hároméves átmeneti időszakot is. Ez erős pozíciót adhat a jövőbeli tárgyalásokhoz Theresa Maynek, akár abban is, hogy ne legyen "kemény Brexit", a tárgyalásokon legyenek kiskapuk, és egy Európához közeli viszonyt alakítsanak ki. A szakértő kitért arra is, hogy egy erős brit kormány a skót népszavazással is "erőpozícióból" tudna majd foglalkozni. (Azt azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a választás után valószínűleg egy erősebb SNP-frakcióval kell szembenézniük, hisz ezek után skót legyen a talpán, aki nem a Skót Nemzeti Pártra szavaz - írtuk háttérelemzésünkben >>)
A jelenlegi népszerűségi mutatók alapján a Konzervatív Párt 21 ponttal veri a mezőnyt, így egy új győzelem – jelenlegi számítások szerint a szavazatok 44 százalékával – bebástyázná az új Vaslady hatalmát. Egyes vélekedések szerint a Brexit-meccs keresztülveréséhez ugyanis kevés az a politikai erő, amit David Camerontól örökölt a parlamentben. Más kérdés, hogy mit érnek a közvéleménykutatások - épp a Brexit-népszavazás és a tengerentúlon az amerikai elnökválasztás mutatta meg, mennyire mellé lehet lőni az előzetes várakozásokkal.
Ha May pártja az eddiginél nagyobb többséget kap és így megerősödik az ő miniszterelnöki pozíciója is, kevesebb otthoni akadályba ütközik, és bármilyen eredményre jut az Unióval, népe előtt igazolhatja azzal, hogy felhatalmazást kapott rá. Ha pedig az ellenzék nyer, megszabadul az egész hálátlan feladattól és az iszonyatos felelősségtől, amivel a kilépés levezénylése jár, hisz most már látja, milyen keskeny ösvényen kell egyensúlyozni - háttérelemzésünk >> |