Csak Harry Potter tudja azt csinálni, hogy egyszerre két helyen van – mondta a Magyar Posta vezérigazgatója, emlékeztetve azokat, akik karácsonyi ajándékaikat a neten külföldről tervezik megrendelni. A kézbesítés csúcsidőben, húsvétkor és karácsonykor a távol-keleti országokból 6-8 hétig, az uniós tagállamokból 1-2 hétig, míg más országokból 2-4 hétig tart – írja a HVG.
A Magyar Posta több mint 21 millió belföldi csomagot és 18 millió feletti nemzetközi, bejövő küldeményt kezelt, az árutartalmú küldemények száma éves szinten ismét mintegy 20 százalékos emelkedést érhet el idén. A Magyar Posta Közleménye szerint a karácsony előtti hetekben kiemelkedő a csomagforgalom, illetve a nemzetközi bejövő küldemények száma, a naponta kezelt árutartalmú küldemények mennyisége átlagosan kétszer akkora, mint az év más időszakaiban.
Ahogy arról tavaly már írtunk, csomagfeladási limitet vezetett be a Magyar Posta. A hírre a Magyar Posta az MTI megkeresésére ugyanakkor közölte: a bevezetett csomagfeladási korlátozás a magánszemélyeket nem érinti: a posta november 15-től csak a szerződéssel nem rendelkező üzleti partnereinél limitálta két csomagterméknél (MPL Üzleti csomag és MPL Netcsomag) a feladási mennyiséget, magánszemélyeknél nem, így ez a változtatás az egyetemes postai szolgáltatást nem érinti. |
Több száz alkalmazottra lenne még szükség
A tavalyi példából kiindulva komolyabb előkészületekkel várják a csomagáradatot a postákon – akkor a budaörsi elosztó központban zárt konténerekben, halmokban álltak a csomagok még karácsony előtt egy-két nappal is csak azért, mert nem volt postás, hogy kiszállítsa. A HVG-nek már hónapokkal ezelőtt jelezték a dolgozók, hogy valószínűleg idén sem lesz jobb a helyzet. Idén országszerte 60 postán bővítették a raktárakat, a tárolókat és a csomagkiadó helyeket.
A Magyar Posta nyáron még úgy számolt, hiába dolgoznak 29 ezernél is többen a cégnél, legalább 300 embert azonnal fel tudnának venni. Főképp postai ügyintézőkből, kézbesítőkből és csomagfeldolgozókból van hiány, a Nemzetközi Posta Kicserélő Központ pedig gépjárművezetőt, küldemény-feldolgozót és csomagkézbesítőt keres – írják. A dolgozókat is próbálják ösztönözni, hogy toborozzanak: a munkavállalói ajánlási program keretében aki barátját, rokonát vagy ismerősét a postára csábítja dolgozni, 20-40 forintos jutalmat kaphat.
Automatizálással is próbálnak úrrá lenni a helyzeten: a Magyar Posta október elsején helyezte üzembe új csomagfeldolgozó rendszerét, ami a korábbiakhoz képest háromszoros kapacitással működik, a beruházás értéke nagyjából egymilliárd forint. A gépsor akár 10 ezer küldeményt is képes kezelni óránként, ezek beruházások mellett pedig eszközbeszerzésekkel és a partnerekkel való szoros együttműködéssel támogatja a téli időszakot.
Az új automata csomagfeldolgozó rendszer a Magyar Posta Csomaglogisztikai Üzemében MTI Fotó: Balogh Zoltán |
Drágulás lesz?
Sepsi Edit ezredes szerint a NAV nem alkalmaz majd alkalmi pénzügyőröket, helyette átcsoportosítással oldják meg az ünnepi időszakot. A statisztikák szerint a legtöbb csomag Kínából érkezik, ezt követi az Egyesült Államok, Hollandia, Szingapúr, Németország és Szlovákia. A NAV tavaly 64 ezer alkalommal vámkezelt Európai Unión kívüli országból feladott postai csomagokat – ez idén máris meghaladta az 50 ezret. A leggyakrabban rendelt termékek között mobiltelefonok, tabletek, étrend-kiegészítők, ruházati termékek és kiegészítők, valamint LED lámpák vannak.
A cikk szerint a futárcégeknél is számítani lehet kisebb fennakadásokra. A GKI Digital szerint nagyon nehéz jó minőségű munkaerőt találni és azt megtartani, mivel a futároknak készpénz-kezelési ismeretekkel kell rendelkezniük, és érteniük kell az ügyfelek nyelvén is. Becslések szerint több száz futár hiányzik az országból, a fejlesztési kényszer, valamint a növekvő munkaerőköltségek és üzemanyagárak mellett pedig elkerülhetetlen lesz az áremelkedés. A webáruházak ugyanakkor mindezt átruházhatják a fogyasztókra: az ingyenes kiszállítást – bár marketing szempontból előnyös – könnyen felválthatja az értékhatárhoz kötött ingyenes kiszállítás – tették hozzá.