Rendőrök várják a pesti vonatot Münchenben szeptember 12-én(Wikimedia Commons) |
Erősen nőtt az idén a Németországban embercsempészet gyanújával őrizetbe vett személyek száma – írta a Die Welt egy parlamenti kérdés miniszteri válaszára hivatkozva. A 2653 személy közül csak szeptemberben 417-et fogtak el.
Az őrizetbe vettek közül állampolgárság szerint a magyarok vezetnek 335 fővel, azután a román állampolgárok 306, a szíriaiak 238 személlyel. A német állampolgárok száma 135 fő. A német jogszabályok szerint hat hónaptól tíz évig terjedő szabadságvesztést lehet kiszabni rájuk.
Legális út kellene?
Az embercsempészek 75 százalékát az osztrák-német határon kapcsolták le, de a cseh és lengyel határra is jutott pár száz. Az elfogott embercsempészeknél 14 811 menekültet vagy bevándorlót találtak, közülük 6610 volt szíriai, 2358 afgán, 1944 iraki.
A német kormánytól ezeket az adatokat kikérő baloldali párt (Linke) szerint amíg nincs legális lehetőségük a menekülteknek a Németországba való beutazásra, addig embercsempészekre lesznek ráutalva. A párt szerint humanitárius vízumokat kéne kiadnia az EU-nak. (A menekültválsággal kapcsolatos további cikkeinket, egyéb véleményeket itt találja.)
Valódi bébi a valódi fedélzeten
A Schlesswig-Holstein nevű német fregatton, amely menekültek kimentésével foglalkozik, október elején bébi született – derül ki a Die Welt videójából. A német haditengerészet május óta 8800 embert mentett ki a tengerből. Amint korábban beszámoltunk róla, sokszor maguk a csempészek is úgy intézik, hogy a hajók kihalásszák az embereket, ezzel ugyanis csökken a kockázat.
Ám az Olaszország, Görögország, Líbia és Tunézia közötti vizeken járőröző hadihajóknak már kevésbé békés céljai is vannak. A csempészek ellen aktívan fel kell lépniük, a hajókat október eleje óta kiürítésük után el is kell süllyeszteniük.
Szigorodott a bajor határellenőrzés
Kérdés, a csempészek milyen arányban buknak le. Sok tudósításban láthattuk például, hogy sok migráns saját lábán sétál át a német határon. Így a csempészek egy része a német hatóságokkal nem is találkozhat.
Az MTI korábbi jelentése szerint július végéig még csak 1785 embercsempészt vettek őrizetbe Németországban, akik körül 227 volt a magyar, már akkor is vezettük a listát. A románokon és a szíriaiakon kívül a szerbek és a bolgárok is jelentős számban fordultak elő. A szám augusztusi-szeptemberi gyors növekedése mögött a migránsok számának növekedésén túl a bajor határellenőrzés szigorítása is lehetett.
Több mint félezer letartóztatás Magyarországon is
Mint ismeretes, az augusztusban Ausztriában 71 ember halálát okozó „halálkamion” feltételezett felelősei között is tartóztattak le magyar állampolgárokat.
Magyarországon összesen hatszázhuszonnégy embercsempészt fogtak el a rendőrök – írta az Országos Rendőr-főkapitányságra (ORFK) hivatkozva még július végén a Magyar Hírlap. Az igazán nagy menekültáradat azonban csak ez után jött.
Őket bezzeg gyorsan elítélik
A lap másik cikke szerint míg a korábbi években néhány tucat ügyet kezdeményeztek, addig augusztus végéig már összesen 250 eljárást zártak le embercsempészek ellen. Több mint 300-an kerültek a vádlottak padjára, többségük külföldi állampolgár. Az ügyek nagy részében néhány napon belül döntést hoztak.
Kérdés az is, hányan voltak valódi embercsempészek, akik pénzért szállítottak embereket, kihasználták szorult helyzetüket, és hányan valójában nem. A jogszabályokat ugyanis Magyarországon például úgy módosították, hogy aki csak segítő szándékkal, szívességből segíti a migránsokat, azt is kriminalizálni lehet.