4p
Hogyan élik meg vajon a nyugati országok a menekültproblémát? Hány négyzetméter és hány euró jut egy menekültre? Mi történik Olaszországban, ahol a legtöbbjük partot ér? Hogyan helyezik el őket? Jó üzlet-e menekülteket ellátni? Súlyos kérdések, melyekre kevesebb figyelem jut.
Menekülttábor Libanon és Szíria határán, élelmiszerjeggyel ételre váró gyerekek (Fotó: Wikimedia Commons)

Fejenként hét négyzetméter a minimum, amit az újonnan épülő menekültszállásoknak teljesíteniük kell Bajorországban. Kevés a hely – írta az illetékes bajor hatóság – csakhogy még 2011-ben. A hatóságok kisebb településekre igyekeztek szétszórni a menekülteket, az egyik faluban például tíz szomáliait helyeztek el.

A derék és barátságos bajorok azóta is igyekeznek a feltételeknek eleget tenni. Azóta persze rengeteget romlott a helyzet, ahogy a bajor B5 Aktuell rádió rendszeres tudósításaiból kiderül. A kisebb településeken is lassan minden üres lakás, közösségi helyiség, tornaterem, sőt csűr betelik.

Szükség van rájuk, de terhesek

A német társadalom, a média folyamatosan foglalkozik a menekültkérdéssel, hiszen Európa egyik legfontosabb befogadó országa, ha nem a legfontosabb. A németek tudják, hogy szükségük van bevándorlókra – nagyon leegyszerűsítve a problémát, máskülönben a társadalom elöregedése miatt nemsokára alig lesz, aki dolgozzon és a nyugdíjasokat gondozza.

Még a jobboldali, konzervatív kereszténydemokrata és keresztényszocialista pártok (CDU, CSU) is elismerik, hogy bevándorlásra szükség van, bár inkább lennének hajlamosak szelektálni a bevándorlókat. A társadalom megosztott, vannak tiltakozók, bevándorlás-ellenesek, mint a Pegida-mozgalom, és támogatók, és a tudósításokból úgy tűnik, eddig a liberális tüntetések jobbára szépen felülmúlták a szélsőségeseket.

Ha olasz , akkor maffia

A Handelsblatt tudósítása szerint a menekült-mizéria nagy haszonélvezője nem más, mint az olasz maffia, politikusok és vezető hivatalnokok is benne vannak. A római maffia eszerint komoly befolyást gyakorolt arra, hogy hol helyezzék el a menekülteket. Az ugyanis jó üzlet, maffia vagy sem. Fejenként és naponta ugyanis 35 euró támogatás jár a menekülteket ellátó magánvállalkozóknak.

Az olasz hatóságok 44 személyt – politikusokat, hivatalnokokat, vállalkozókat –tartanak már fogságban a menekültbotrány miatt, akiket azzal gyanúsítanak, hogy a menekültekkel kapcsolatos üzleteken jogtalanul gazdagodtak. További 12 személlyel kapcsolatban vizsgálódnak. A nyilvánosság tombol. Állítólag a római maffia már egymilliárd eurót kaszált a menekülteken, főleg a menekültszállások építésén és üzemeltetésén.

Fregattal halásznak a németek

A banda feje állítólag egy egykori jobboldali terrorista, Massimo Carminati. Eközben egyetlen hétvégén 3000 menekültet halásztak ki a tengerből Szicília partjainál. Csak Palermo városa 800 menekültet fogadott be.

Az év elején szerencsétlenül járt bárkák miatt – amelyek elsüllyedése sok száz ember halálát okozta – az EU már nemzetközi flottával halássza ki a menekülteket a tengerből. A németek a Hessen fregattal és a Berlin ellátóhajóval képviseltetik magukat, a hétvégén egyetlen nap alatt 1411 személyt mentettek meg - tudósított a német sajtó.

Humánus rombolás?

A Frontex – az EU egyik menekültügyi szervezete – ugyanakkor úgy nyilatkozott, hogy nem kíván részt venni katonai akciókban a menekültügyi probléma megoldása során. Korábban többször felmerült ugyanis, hogy a kiinduló országokban – főleg a polgárháború sújtotta Líbiában – kellene az embercsempészekre lecsapni. Akár katonai eszközökkel is, például hajók, kiindulóbázisok lerombolásával.

A csempészeket sem kell félteni

Más kérdés, hogy amint korábban is írtuk, az embercsempészek feltehetően már a mentőhajókat is beleszámolják az üzletbe, szándékosan intézik úgy, hogy általuk az „áru” biztonságban partot érjen.

Egy másik célországot, az Afrikához nagyon közel levő Spanyolországot is természetes módon élénken foglalkoztatja a kérdés. Az inkább baloldali La Vanguardia egy menekültügyi szervezetet idéz, amely a menekültek kiutasítására szolgáló átmeneti táborok bezárását – ezzel tulajdonképp a be nem fogadott menekültek kiutasításának beszüntetését – követeli.

Mennyibe kerül Hollandiába eljutni?

A tekintélyes, inkább konzervatív El País című napilap szerint pedig 8000 euróba kerül eljutni Hollandiába egy szíriai állampolgárnak, Görögországon, Macedónián, Szerbián, Magyarországon keresztül. A lap a menekültüzlet teljes értékét 2,2 milliárd euróra teszi évente.

(A szerző kommentje: Itt érdemes hozzáfűzni, hogy menekültüzlet ide vagy oda, a menekültek jelentős része életveszélyből vagy legalábbis lehetetlen élethelyzetből menekül, és nem tehetnek róla, hogy ilyen szituációba kerültek. Nagy többségükben ártatlan áldozatok.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG