Magyarországot is súlyosan érinti az orosz élelmiszer-embargó, Budai Gyula, az Oroszország által elrendelt korlátozásokból fakadó külgazdasági intézkedésekért felelős miniszteri biztos szerint elértük a mélypontot, s alternatív piacokat kell keresnünk a korábban Oroszországnak szánt termékeinknek. "Minden egyes nappal csökken a visszatérés esélye" - hangsúlyozta Budai Gyula a Napi Gazdaságnak nyilatkozva.
![]() |
Budai Gyula. |
Szerinte az idő múlásával a magyar cégeknek egyre inkább meg kell barátkozniuk a gondolattal, hogy más piacokon értékesítsék termékeiket, vagy a hagyományos, nyugat-európai piacokon erősítsék meg jelenlétüket. Megemlítette, hogy a Törökországba irányuló kivitelünk több mint 30 százalékkal nőtt, a Nyugat-Balkánon is nagyjából hasonló emelkedés tapasztalható, de kiemelkedő a Távol-Keletre, így különösen a Japánba irányuló élelmiszerexportunk, itt megduplázódott a magyar kivitel.
Megütik a szankciók az oroszokat Moszkvával szemben elfogadott gazdasági szankciók az ország GDP-jét akár 9 százalékkal is visszavethetik középtávon, de az azonnali hatás is a nemzeti össztermék 1-1,5 százalékát teszi ki - írta az orosz gazdaságról szóló legújabb jelentésében a Nemzetközi Valutaalap. Az IMF tanulmányában kiemelte: a nyugati pénzpiacokhoz és a fejlett technológiákhoz való hozzáférést is ellehetetlenítik az ukrajnai konfliktus miatt egy évvel ezelőtt elfogadott a szankciók. Ezeken túl az alacsony olajárak is komoly nyomást gyakoroltak az orosz devizára. Az IMF mindezek fényében erre az évre a korábbi prognózishoz hasonlóan 3,4 százalékos visszaesést jósol, jövőre pedig mindössze 0,2 százalékos bővülést. A következő évekre is csupán 1,5 százalék körüli növekedést prognosztizál a jelentés, ami jócskán elmarad a válság előtti 7 százalékos szinttől, de még a tavalyi, 0,6 százalékos bővüléstől is. |