Októberben a fogyasztói árak átlagosan 0,4 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint egy évvel korábban - jelentette reggel a Központi Statisztikai Hivatal. A szakértők kisebb árcsökkenést vártak - részletek >>
Gabler Gergely |
Karácsonyra már lehet inflációnk
Gabler Gergely, az Erste Bank vezető elemzője elmondta, hogy egyszeri tételek (rezsicsökkentés) húzzák le az inflációt, nem fundamentális okok miatt csökkennek az árak. Hozzátette, hogy a maginfláció éves összevetésben 1,5 százalék volt, ami szintén azt mutatja, hogy nincs deflációs veszély.
Az Erste arra számít, hogy decemberben lesz először pozitív inflációs mutató (0,5 százalék), ami azonban jövőre a Magyar Nemzeti Bank céljáig is nőhet az adóemelések (alkoholos termék, élelmiszerek ellenőrzési adó, elektronikus útdíjemelés), továbbá az alacsony élelmiszerár-bázis, a kikerülő rezsicsökkentések és a forintgyengülés miatt.
Mi van még a rezsicsökkentésen kívül?
Török Bálint |
Török Bálint, a Buda-Cash Brókerház makroelemzője kiemelte: az inflációs helyzetben és a kilátásokban sem látszik nagyobb változás, még jó ideig alacsonyan maradhatnak a lényegi folyamatokat tükröző korrigált mutatók, hiszen infláció globálisan is alig mutatkozik. Hozzátette: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) inflációs céljáig 2015 második felére kapaszkodhat vissza a ráta. Ismerve az MNB álláspontját, további kamatcsökkentés nem valószínű, viszont a nagyon alacsony szint sokáig fennmaradhat - jegyezte meg.
A rezsicsökkentés nélkül 1 százalék körül lenne az infláció - vélekedett a szakértő. Azonban nem csak a rezsicsökkentés miatt mérséklődnek az árak, többek között az élelmiszerárak és az üzemanyagárak is csökkennek és jelentős az alacsony globális infláció hatása is - tette hozzá.
Jöhet a kamatcsökkentés, feltéve..
Németh Dávid |
Németh Dávid, a K&H vezető elemzője kommentárjában kiemelte: a maginfláció 1,5 százalékos volt októberben, vagyis lényegében stagnált. Ez azt jelzi, hogy nincs inflációs nyomás a gazdaságban, amely megnöveli az esélyét, hogy az MNB hosszú távon alacsonyan tartsa az alapkamat mértékét. Korábban a kamat tartására, esetleges jövő év végi emelésére lehetett számítani, ha azonban a jelenlegi folyamatok tartósak maradnak, akkor a monetáris tanács egy újabb kamatcsökkentés mellett is dönthet, ám ennek időpontját korai lenne megjósolni, ez a lépés nagyban függ a nemzetközi környezettől - vélekedett.
A K&H a fogyasztói árindex folyamatos gyorsulására számít, így nem tartja indokoltnak, hogy további lazításra kerüljön sor. Véleményük szerint egy konzervatív, óvatos monetáris politika folytatása kifizetődőbb lehet a jelenlegi, bizonytalan nemzetközi környezetben. Az októberi inflációs adat alapján az idén éves átlagban negatív lehet a magyarországi infláció, jövőre éves átlagban 1,6 százalékos ütem várható, jövő év decemberében pedig 2,5 százalékos lehet a pénzromlás mértéke - közölte Németh Dávid.