A brit pénzügyminiszter szerint nem sok minden változik majd a Brexit, vagyis a brit EU-tagság megszűnésének másnapján, és várhatóan időbe telik az új bevándorlási szabályok érvényesítése is, de az átmeneti időszak legfeljebb az öt év múlva esedékes következő parlamenti választásokig tarthat.
Philip Hammond a BBC rádiónak nyilatkozva pénteken kijelentette: lesz egy folyamat, amely a brit EU-tagság 2019 márciusára valószínűsíthető megszűnésének másnapján kezdődik, és addig tart, amíg a kilépés feltételeiről szóló, a brit kormány várakozása és reményei szerint megszülető megállapodás életbe nem lép. A Brexitről szóló cikkeinket itt lehet megtalálni. >>>
Arra a kérdésre, hogy ez az átmeneti időszak milyen hosszú lehet, Hammond azt mondta: erre egyelőre nincs pontos válasz, mivel ez a kérdés még nem került hivatalosan napirendre. A pénzügyminiszter szerint azonban széleskörű a konszenzus abban, hogy ennek az átmeneti folyamatnak a 2022 júniusában esedékes következő brit parlamenti választásokig véget kell érnie.
Nem értenek egyet
Alig egy nappal Hammond pénteki nyilatkozata előtt Brandon Lewis, a brit belügyminisztérium bevándorlásügyi államtitkára viszont azt mondta a BBC rádiónak, hogy a brit EU-tagság 2019 márciusára várható megszűnésével véget ér a munkavállalók szabad beáramlása is az Európai Unió tagállamaiból, és addigra már hatályban lesz az új brit bevándorlási szabályozás.