Az euróövezet gazdasági kilátásai hét éve nem voltak olyan jók mint most, de a növekedés üteme nem éri el a válság előtti szintet és további hiteles reformokra van szükség - mondta Mario Draghi, az EKB elnöke. Draghi az EKB-nak a portugáliai Sintrában folyó éves konferenciáján beszélt, amelynek témája a munkanélküliség csökkentése.
Ez még kevés
A monetáris politika megteszi, amit tud a gazdaságban, a növekedés megindult, az infláció túljutott a mélyponton - mondta a bankelnök, hangsúlyozva azonban, hogy egy ciklikus fellendülés önmagában nem tudja megoldani Európa problémáit.
Nem tünteti el az egyes európai államokat nyomasztó adósságot, a túl sok országot sújtó strukturális munkanélküliséget, és nem teszi szükségtelenné a monetáris unió intézményeinek továbbfejlesztését - tette hozzá.
A munkanélküliek számának alakulása az EU-ban. Forrás: Eurostat. |
Közös gének
Draghi felhívta a kormányok figyelmét, hogy az EKB által stimulált gazdasági élénkülést használják ki a munkaerőpiac megreformálására és a gazdasági rugalmasságot építsék be közös génjeinkbe. Kemény intézkedésekre van szükség a bürokrácia felszámolására, a munkaerő felvétel és az elbocsátás rugalmasabbá tételére - mondta Draghi.
Kétszer több a munkanélküli, mint Amerikában Szakértők szerint a gazdaság lassú növekedése nem fogja gyorsan és drasztikusan csökkenteni a munkanélküliséget, amely az euróövezetben eléri a 11,3 százalékot, az amerikai ráta kétszeresét. Peter Praet, az EKB vezető közgazdásza szerint a régióban közel 10 százalék a strukturális munkanélküliség rátája, ami politikai és szociális problémát jelent Európa számára. |