4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miközben a világ elsősorban Ukrajnára és Izraelre figyel, horrorisztikus képek és leírások érkeznek Szudánból. A borzalmak egymást érik az országban, ez azonban úgy tűnik, senkit sem érdekel.

November elején a szudáni Dárfúr egyik menekülttáborában fegyveresek jártak házról házra három napon keresztül, a maszalit etnikumba tartozó férfiakat keresve, majd meggyilkolva őket. Nem ez volt az első ilyen támadás, a helyi becslések szerint ezúttal a fekete-afrikai népcsoport legalább 800, de akár 1300 tagját gyilkolták meg; a helyszínen készült videókon holttestekkel teli utcák és rémült emberek láthatók, amint egy tömegsírnak tűnő helyre zsúfolódnak, miközben a Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF), az országban dúló polgárháborúban aktív felek egyikének fegyveresei verik őket. Az etnikai tisztogatás azonban csak egyike a Szudánt sújtó három szörnyűségnek.

Polgárháború

Az Economist cikke szerint az országot sújtó második katasztrófa a polgárháború, hét hónappal ezelőtt ugyanis fellángolt a feszültség a már említett mílicia, az RSF, és az ország hivatalos hadserege, a Szudáni Fegyverek Erők között – ez a konfliktus mostanra a főváros, Kartúm egyes részeit a földdel tette egyenlővé, és a legoptimistább becslések szerint is több mint 10 ezer emberéletet követelt. A kirobbanás pontos okaiból ebben a cikkünkben írtunk:

A helyzetet további nehezíti, hogy a korábban nagyrészt stabil frontvonalak elkezdtek eltolódni, az állítólagosan az Egyesült Arab Emírségekből érkező fegyverszállítmányok segítségével az RSF azóta ellenőrzése alá vonta Dárfúr nagy részét, ahol a jelek szerint ki akarja irtani a maszalitokat. A konfliktus mintegy 6,3 millió embert kényszerített ki otthonából (a korábbi erőszakos cselekmények során elmenekült 3,7 millió emberen felül), és az ENSZ szerint „a közelmúlt történetének egyik legsúlyosabb humanitárius válságát” okozta. A kórházak és klinikák csaknem háromnegyedét bezárták a bombázások vagy a harcok miatt.

Claire Nicolet, az Orvosok Határok Nélkül nemzetközi segélyszervezet munkatársa hozzátette, Kartúm egyes, a Gyorsreagálású Támogató Erők által ellenőrzött részét a szudáni hadsereg blokád alá helyezte, mindez pedig ahoz vezetett, hogy több városrész élelmiszer és orvosi ellátás nélkül maradt. A szakember ostromállapotnak nevezte a kialakult helyzetet.

Szudán egyedül maradt? Fotó: Depositphotos
Szudán egyedül maradt? Fotó: Depositphotos

Éhínség

A harmadik csapás az éhínség. A polgárháború tönkretette Szudán gazdaságát, bankrendszerét, elüldözte a lakosságot, és rivális irányítási területekre osztotta, ami megzavarta az ellátási láncokat és felhajtotta az élelmiszerárakat. Ennek eredményeként 20 millió embernek nincs elég ennivalója, 6 millióan pedig az éhínség szélén állnak, a terhes nők és a szoptatós anyák 40 százaléka pedig szintén közel jár az éhezéshez – segítség nélkül a következő hónapokban tízezrek halhatnak éhen.

A segélyszállítmányok bejutása azonban akadozik, ugyanis a szudáni hadsereg ellenőrzi a kikötőt, és akadályozza a segélymunkások és a szállítmányok bejutását az RSZF által ellenőrzött területre.

A világ közönye megöli a szudániakat

A helyzet katasztrofális, és míg az ország hivatalos hadserege blokádjával éhezteti a népét, addig az RSF etnikai tisztogatást folytat – a környező országok és a Nyugat pedig csak tétlenül áll és néz. A cikk szerint az Afrikai Uniót nem hatja meg a katasztrófa, és tartja magát a „be nem avatkozás” politikájához, holott ennek életveszélyessége nem kérdés azután, hogy a szervezet végignézte, ahogy 385-600 ezer embert halt bele az etiópiai Tigray régióért folytatott polgárháborúba.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa hasonlóan viselkedett, és csak informális konzultációkat tartott Szudánnal kapcsolatban, pedig itt arról sincsen szó, hogy stratégiai érdekek vagy a nagyhatalmak közötti mély megosztottság miatt meg lenne kötve a keze, mint Ukrajna vagy Szíria esetében, csupán az ügy nem bizonyult elég fontosnak a nemzetközi parketten – különösen akkor, mikor Ukrajnában és Izraelben magasra csap a feszültség. 

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG