Addig-addig küzdött a Magyar Nemzeti Bank a globális piactól, a devizaárfolyamtól való függés ellen, hogy végül úgy néz ki, az alapkamat rabjai lettünk - legalábbis erre a következtetésre jut az Alapblog bejegyzése.
Csak az alapkamat
Mint írják, annyi eszköz (a Növekedési Hitelprogramtól a Kamatozó Kincstárjegyen át a kamatcsere ügyletekig) függ már az alapkamattól, hogy jegybankelnök legyen a talpán, aki ezek után bármilyen kamatemelésre még csak gondolni is mer.
Az Alapblog szerint ezzel egészen addig nincs probléma, amíg nem gyengül a forint és nem pörög fel az infláció, márpedig inflációra számíthatunk a jövőben. Egyszer elfogy az EU-s támogatás, az olaj árfolyama még idén korrigálhat, és a gyengülés és infláció esetén szükség lesz visszavenni a monetáris eszköztárba a kamatemelést, máskülönben lassan de biztosan oda lesz a piac bizalma. Ez további gyengülést szül, de akkor már késő lesz a kamatemeléshez és a folyamatok megállításához - vezetik le.
Mi a megoldás?
Az Alapblog szerint két út van: az első, hogy azokat az egyoldalú folyamatokat, amelyek a rövid kamatszinttől való függést eredményezik visszafordítja az MNB, és szakítanak azzal az elképzeléssel, hogy az ilyen-olyan programokkal majd ők pörgetik fel gazdaságot. A másik lehetőség egy nagy kamatemelés a megfelelő időben, ami politikai áldozatvállalással jár rövidtávon.
Ahova érdemes menekülni
És ha már svájci frankot emlegettünk, érdemes a K&H Trendmonitor elemzését is szemügyre venni, amely szerint a svéd korona méltó utóda lehet az alpesi valutának: a jegybank mindent megtesz, hogy gyengítse valamelyest az erősödő valutáját, de úgy néz ki, mindhiába: Svájccal szemben itt nincs fix árfolyamplafon, a gazdaság így simán felülírja a jegybanki elvárásokat.