6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Egymást követő két hónapban csökkent a fizetésük az egy évvel korábbihoz képest.

Cikkünk eredetileg laptársunknál, az Mfor.hu-n jelent meg.

A Központi Statisztikai Hivatal friss jelentése szerint idén januárban átlagosan 9,5 százalékkal emelkedtek a bruttó és a nettó bérek tavaly januárhoz képest, ami – tekintettel a járványhelyzetre – megbecsülendő, még akkor is, ha tudjuk, hogy a módszertan nem tükrözi a teljes vállalkozói kört (az 5 főnél kevesebbet foglalkoztatók nincsenek benne a KSH felmérésében).

Demonstráció a vendéglátóhelyek, szálláshelyek nyitvatartásáért a Hősök terén Budapesten 2021. február 1-jén. MTI/Balogh Zoltán
Demonstráció a vendéglátóhelyek, szálláshelyek nyitvatartásáért a Hősök terén Budapesten 2021. február 1-jén. MTI/Balogh Zoltán

Nem minden ágazatban lehetnek azonban boldogok a hír hallatán. A statisztikai hivatal részletes elemzése szerint a vendéglátásban, szálláshely-szolgáltatásban működő cégeknél kevesebb volt a nettó fizetések átlagos összege, mint tavaly ilyenkor. Rajtuk kívül még az „egyéb szolgáltatásba” tartozóknál mértek csökkenést egy évre visszatekintve (illetve nem alakul biztatóan a bányaipar bérezése sem, erről még később szót ejtünk).

Konkrétan idén januárban a nettó kereset átlagosan 164 555 forint volt a szállásadóknál, vendéglátóknál, míg egy éve ilyenkor még 167 676 forintot tudtak fizetni az alkalmazottaknak. A gyűjtésből kiderül, hogy nem ez volt az első ilyen hónap, már tavaly decemberben is hasonló játszódott le ebben a körben. 2020 utolsó hónapjában 167 998 forintot regisztrált a KSH, míg 2019 decemberében 169 969 forintot.

Amióta a lendületes minimálbér-emelésekkel megtámogatott bérfejlesztések kerültek a kormányzati gazdaságpolitika fókuszába, ilyenre nem volt példa, hogy egymás követő két hónapban maradjon alatta a dolgozók pénze a bázishoz képest; a fizetések folyamatosan emelkedtek az elmúlt években. Amint az történt a 2020-as év első tíz hónapjában is: akkor felette voltak a keresetek az egy évvel korábbinak. A kivételt április jelentette, akkor a keresetek az egy évvel azelőtti 97,8 százalékát tették ki.

Egyértelműnek látszik az összefüggés a bérek megtorpanása, valamint a tavaly bevezetett központi korlátozó intézkedések között. Előbb márciusban kellett intézkednie a kormánynak a közösségi terek látogatásának korlátozásáról (ez köszönhetett vissza az áprilisi kereseti adatok alakulásában), majd november 11-től megint lakat került az éttermekre, vendéglátóhelyekre. Elvitelre ugyan még kiadhatnak ételt-italt, de a vendéglátás érdemi részét, a fogyasztást az üzlethelyiségen belül, illetve a teraszon tiltották a jogszabályok. És tiltják a mai napig.

Ilyen keretek között pedig nem meglepő, hogy a cégvezetők, tulajdonosok ott kezdtek spórolni, ahol tudtak. Már amelyik nem döntött egyből a bezárás mellett. Iparági becslések szerint az éttermek, sörözők 30-40 százaléka mehet tönkre a koronavírus-járvány végére, de már most sok bezárt egységet lehet látni a városokban.

Szabadulnak a dolgozóktól

Aki nyitva maradt, annak ugyan különböző állami támogatások álltak rendelkezésükre a túlélésre – bértámogatás, adókedvezmények – de ezek mellett sem lehetett érdemi bérfejlesztésben gondolkodni az elmúlt időszakban. Ez tükröződik vissza a bérstatisztikában: fogynak a tartalékok, ezért a béremeléseken is spórolni kénytelenek a visszaeső forgalom miatt a vendéglátósok. Ezek alapján nem lenne meglepő, ha a februári, márciusi béradatok is csökkentést mutatnának éves összevetésben.

Az ágazat zsugorodásáról árulkodnak a szintén e héten megjelent létszámadatot: a KSH jelentéséből az is kiderül, hogy az év első hónapjában legutóbb 2017 januárjában dolgoztak olyan kevesen a vendéglátásban, szállásiparban, mint most: 95 ezren. Két éve, 2019-ben nem volt olyan hónap, hogy az alkalmazottak száma 100 ezer alá csökkent volna, jellemzően 110-120 ezer között ingadozott a létszám. Tavaly, a válság sújtotta évben viszont előfordult, hogy 70 ezres létszámot jelentette le összesen a megkérdezett cégek.

Ugyanez a gazdasági szervezetek felől nézve - tehát, hogy mennyi cég van jelen a piacon - kevésbé tűnik siralmasnak. A regisztrált gazdasági szervezetek száma az egyéni vállalkozásoktól a társas vállalkozásokig bezárólag közel 73 ezer volt most januárban, s az elmúlt években ez nem is nagyon változott - ám ez nem jelenti egyben azt is, hogy ennyien működtetik is éttermüket, sörözőjüket. Sokan zárva tartanak, altatják a cégüket, vagy folyamatban van a végelszámolásuk. A ténylegesen működő vállalkozások száma ebből a statisztikából tehát nem derül ki.

A bányaiparban még nagyobb a baj

Ami fordulatot hozhat – a gazdasági nyitáson túl, természetesen – az a nemrég elérhetővé tett 10 milliós ingyenhitel, amit meghatározott célokra vehetnek igénybe a vállalkozások (már amelyik hozzáfér, azok például elesnek a lehetőségtől, amelyeket csak pár hónapja alapítottak). Tudomásunk szerint ez a lehetőség felkeltette a vendéglátók érdeklődését. A 0 százalékos hitelt bérekre is el lehet költeni, ez adhat némi lökést tehát a fizetéseknek ebben a körben. Amire különösen rá is vannak szorulva a dolgozók: a vendéglátásban ugyanis a borravaló egy fontos tétel, ezért a fizetéseket eleve úgy állítják be a munkaadók, hogy figyelembe veszik a jattot. Mint említettük a vendéglátásban, szálláshely-szolgáltatásban idén januárban 164 555 forint volt a nettó átlagkereset – ennél kevesebbet (131 968 forintot) csak a legendásan alulfizetett szociális ellátásban lehetett keresni abban a hónapban. A legnagyobb átlagos összeget (475 415 forintot) a pénzügyi szektorban vitték egyébként haza januárban.

Ahol még bajt jelez a statisztika, az a bányászat, kőfejtés ágazat. Itt ugyan a legutolsó mért hónapban, tehát idén januárban még pont sikerült meghaladni az egy évvel korábbi nettó átlagkeresetet 1,1 százalékkal, de tavaly év közben több hónapban (szám szerint hatban) is alatta maradtak a fizetések a korábbiaknak. Azon túl, hogy az ágazat komoly strukturális problémákkal néz szembe (a megújuló-energia előretörése csökkenti az igényt a hagyományos erőművek kínálata iránt, így az erőművi termelés alapanyagai, köztük a szén iránt is), a járvánnyal együtt járó gazdasági válság is hatott a bányászati cégek működésére: a visszaeső energiafogyasztáshoz igazodva csökkent a kereslet a bányaipari termékek iránt. Kérdés, hogy ebben az ágazatban mi akaszthatja meg a negatív folyamatot.

Bár nem tartozik szorosan a témánkhoz, de a KSH közléséből az is kiderült, hogy nemzetgazdasági szinten 6,6 százalékkal emelkedtek januárban a reálkeresetek. Eközben a nyugdíjakat januártól 3 százalékkal emelték, vagyis folytatódik a bérek és az időskori ellátások közötti olló szétnyílása.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
Makro / Külgazdaság A lakáshitelezés padlót fogott tavaly
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 12:57
A lakáshitelállomány tavaly kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt - foglalta össze az adatokat a Bank360.hu. 
Makro / Külgazdaság 2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:05
Az ingatlanpiaci aktivitással együtt mérséklődött a kiköltözési hullám a fővárosi agglomeráció településein, ahol tavaly 18 százalékkal kevesebb adásvétel zárult, mint az azt megelőző évben.
Makro / Külgazdaság Budapest helyett már a Kreml mellett lakik az amerikaiak által kiebrudalt orosz kémbank
Vég Márton | 2024. április 25. 08:58
Végleg törölték a budapesti címét az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Banknak, egy év kellett hozzá.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG