6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az amerikai elnökválasztás alapvetően a 2024-es évben esedékes, ám a helyezkedés már a 2022 novemberében tartott félidős, szenátusi és képviselőházi helyekről döntő voksolás óta folyik, hiszen a jövő év februárjában esedékes pártbéli elnökjelölt-választásokat is komoly kampány előzi meg. Mindebből természetesen Donald Trump sem maradhat ki.

Anélkül, hogy túlságosan belemélyednénk a novemberi választások eredményébe, amellyel egyebek mellett korábbi cikkeinkben is foglalkoztunk, röviden így is érdemes összefoglalni mi is történt: gyakorlatilag mindenki, köztük az olyan hagyományosan rendkívül megbízható források, mint a politikai elemzői szakportál FiveThirtyEight is komoly republikánus sikert várt a november 8-án tartott választásokon.

Ma már tudjuk, hogy a várt vörös hullámból csak egy kisebb tócsa lett, hiszen az igaz, hogy a republikánusok épphogy megszerezték a képviselőházi többséget 222-213 arányban, a szenátusban megmaradt a demokraták többsége.

Nincs itt semmi látnivaló

A 2023-as év Donald Trump számára még a 2024-esnél is fontosabbnak ígérkezik, hiszen a Republikánus Párt berkeiben is egyre többen kételkednek a volt elnök erőteljességében. A Guardian megszólaltatta korábbi elnökválasztási kampányának egyik bennfentesét, aki egyenesen úgy fogalmazott, hogy az, hogy a politikus-milliárdos az abortuszkérdéssel magyarázta a félidős kudarcot, arra utal, hogy Trump elvesztette azon képességét, hogy megértse, mire vágynak a konzervatív szavazók. A meg nem nevezett nyilatkozó végül hozzátette:

süllyed a hajó.

Az egymásra mutogatás tehát már zajlik, az pedig, hogy Trump sem úszta meg a kritikákat, nem meglepő, hiszen az általa támogatott jelöltek teljesítménye is többnyire elmaradt a várttól. Ez pedig némi kételkedésre ad okot a volt elnök brandjével kapcsolatban: különösen úgy, hogy az elbukott 2020-as voksolás óta ez volt talán az első komolyabb politikai próbatétele, még ha nem is közvetlenül személyesen szállt harcba.

Donald Trump Supermankénnt tűnik fel egy republikánus támogató zászlóján egy novemberi politikai rendezvényen. Fotó: EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH
Donald Trump Supermankénnt tűnik fel egy republikánus támogató zászlóján egy novemberi politikai rendezvényen. Fotó: EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Inog Donald Trump széke a republikánusok közt?

Önmagában az nem újdonság, hogy a republikánusok közt akadnak olyanok, akik nem nézik jó szemmel a milliárdosból avanzsált ex-elnök ténykedését, ez már 2016-os indulásakor is így volt. A washingtoni politikai térkép egyik meghatározó portálja, a The Hill azonban éves előrejelzésében arról írt, hogy Donald Trump olyannyira sebezhető pozícióból indult neki az idei évnek, amilyenben nem volt része azóta, hogy két évvel ezelőtt elhagyta a Fehér Házat. Amellett, hogy az ex-elnök olyan jelöltjei, mint a botrányhős volt amerikai focista, Herschel Walker, vagy a Nevadában egy kifejezetten népszerűtlen demokrata szenátor ellen induló, választástagadó Adam Laxalt, elbuktak, egy szélsőjobbos fehér nacionalistával elköltött vacsorája sem tett jót Trump megítélésének.

Mindeközben pedig továbbra is vizsgálat alatt áll a Capitolium 2021. január 6-án történt ostroma miatt, ez az eljárás pedig akár vádemeléssel is zárulhat, ráadásul az elnöksége után a Mar-a-Lago birtokára magával titkos anyagok kezelése miatt is felelnie kell majd. Az amerikai alkotmány újraírásáról és eltörléséről szóló kommentjei is megviselték a Trumpba vetett hitet az átlagos szavazók körében:

Egyre inkább egyértelműnek látszik, hogy a Donald Trump körüli alakok és ügyek egy része egészen egyszerűen túlságosan soknak bizonyul nemcsak a szavazóknak, hanem a Republikánus Párt számára is. A szenátusi republikánusok vezetője, Mitch McConnell például az NBC News cikke szerint úgy fogalmazott, hogy

a párt készen áll arra, hogy túllépjen Trumpon, akinek vonzereje és befolyása lecsökkent.

McConnell emellett zsúfolt 2024-es elnökjelölti mezőnyt jósolt, egyértelműen utalva arra, hogy megingott a bizalom a volt elnökben.

2023, a belharcok éve?

Nagyon úgy tűnik, hogy 2023 elején jelenleg még semmi értelme arról beszélni, hogy ki lehet majd 2024-ben a republikánus jelölt demokrata kihívója, ugyanis úgy tűnik, hogy „polgárháború” készülődik a Republikánus Pártban.

Donald Trumptól azt nem lehet elvitatni, hogy minden botrányos ügye ellenére továbbra is az egyetlen olyan jelölt, aki nyíltan bedobta a nevét a kalapba, és már biztosan elindul az elnökjelöltségért. Emellett jelöltjei felemás teljesítménye és személyes népszerűsége közé sem lehet egyenlőségjelet tenni, hiszen a MAGA-bázis (’Make America Great Again’, Trump 2016-os kampányának egyik fő jelszava – a szerk.) bár a mérsékeltebb republikánus szavazók körében tényleg megkopott, a fehér nacionalisták és más, a demokrata elnökség alatt megcsömörlött választók közt továbbra is igen erős. Ráadásul Trumpnak Washingtonban is akadnak még szövetségesei, például a képviselőházi republikánusok vezetésében is.

Ugyanakkor a repedéseket sem lehet figyelmen kívül hagyni, például azt, hogy napokon keresztül nem sikerült megválasztani házelnöknek a Trump-barát Kevin McCarthy-t a republikánus többségnek néhány lázadó képviselő miatt. Miközben a sorra megismételt szavazások szépen lassan közröhej tárgyává tették a képviselőházi republikánusokat, Donald Trump feje felett ott lebeg még egy fenyegető árnyék: Ron DeSantis.

Egy csillag is született novemberben

Mitch McConnell fentebb idézett kijelentése is jól jelzi, hogy a párt igenis készen áll arra, hogy lecserélje Donald Trumpot 2024-re, ha akad jó alternatíva. Nos, egyelőre úgy tűnik, hogy akad.

A novemberben Florida kormányzói posztját ismételten nagyon könnyedén elnyerő DeSantis már most tulajdonképpen egy mérsékelt Trumpként helyezkedik. Mindez pedig csábító lehet azon választóknak, akik a volt elnök szélsőséges kapcsolatai és a január 6-ai ostrom miatt ábrándultak ki a „trumpizmusból” – már ha persze hajlandóak figyelmen kívül hagyni DeSantis kijelentéseit az LMBTQ-közösséggel, a nemi szerepekkel és a vakcinákkal kapcsolatban. Ron DeSantist bemutató portrénkat itt tudja elolvasni:

A Suffolk University közelmúltbeli felmérése szerint a Republikánus Párt, és a republikánus ideológiához közel álló szavazók 56 százaléka támogatná DeSantist, szemben a Trumpot támogató 33 százalékkal.

A szakértői várakozások szerint a floridai kormányzó várhatóan idén nyáron jelentheti be, hogy elindul az elnökségért, miután az állam törvényhozási ülésszaka véget ér. Ha mindez valóban megtörténik, mindössze egy dolog lesz biztos: Donald Trump elsőként republikánus kihívója ellen indít majd támadást.

Azt, hogy kettőjük harcában végül ki kerekedik majd felül, egyelőre lehetetlen megmondani.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
Makro / Külgazdaság Megfizetjük az árát, ha bizonytalanságba taszítjuk a magyar cégeket
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 19:06
Az árrésstop és más, a piaci működést korlátozó intézkedések rövid távon segíthetik az infláció visszaszorítását, de hosszabb távon alulbecsülik ezek negatív hatását – mondta munkatársunk a TrendFM műsorában, ahol az amerikai gyorsjelentési szezon is szóba került.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij ennek a hírnek biztosan nem örült
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 16:23
Rossz adat jött az ukrán gazdaságból.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a minisztérium a költségvetési hiányról
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:38
Nőnek az állami bevételek, de a költségvetés április végéig így is közel 3000 milliárd forintos hiánnyal zárt.
Makro / Külgazdaság Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság? Lengyel Lászlótól ezt is megkérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:09
A Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója május 20-án, kedden délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG