5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Történelmi jelentőségű Donald Trump nyílt kinyilvánítása, hogy „felmondaná” az amerikai alkotmányt. Soha egyetlen volt amerikai elnök sem használt még ilyen nyelvezetet. Káncz Csaba jegyzete

Mind a 45 amerikai elnök - beleértve Trumpot is -, azzal kezdte hivatali idejét, hogy esküt tett az Egyesült Államok alkotmányára, az amerikai politikai intézmény alapdokumentumának a fenntartására és védelmére.

Berúgja az ajtót

Érthető tehát, hogy a demokraták és a republikánusok politikusai élesen bírálták Donald Trump volt amerikai elnököt a hétvégén. Trump a „Truth Social Media” platformján ugyanis az Egyesült Államok alkotmányának „megszüntetésére” szólított fel annak érdekében, hogy visszakerüljön a hatalomba.

Trump az új Twitter-tulajdonos, Elon Musk jelentésére reagált, amely szerint a közösségi oldal 2020 októberében blokkolta a New York Post Hunter Bidenről, Joe Biden fiáról szóló riportjának terjesztését. Trump azt állította, hogy a Twitter lépései határozták meg az elnökválasztás eredményét.

"Egy ilyen jellegű és nagyságrendű hatalmas csalás lehetővé teszi minden szabály, előírás és cikk hatályon kívül helyezését, beleértve az alkotmányban foglaltakat is" - írta Trump.

Elítélő reakciók

A képviselőházi demokraták új vezetője, Hakeem Jeffries "szélsőségesnek" nevezte Trump vasárnapi kijelentését az ABC amerikai tévében, és kijelentette, hogy a republikánusoknak el kell dönteniük, hogy továbbra is támogatni akarják-e Trump anti-demokratikus nézeteit.

Donald Trump volt amerikai elnök bejelenti, hogy ismét indul az elnöki tisztségért Mar-a-Lago birtokán, a floridai Palm Beachben. Fotó: MTI/AP/Andrew Harnik
Donald Trump volt amerikai elnök bejelenti, hogy ismét indul az elnöki tisztségért Mar-a-Lago birtokán, a floridai Palm Beachben. Fotó: MTI/AP/Andrew Harnik

A képviselőház hírszerzési bizottságának vezető republikánusa, Mike Turner a CBS-TV-ben azt mondta, hogy "hevesen" ellenzi Trump kijelentéseit, és a lehető leghatározottabban elítéli azokat. A republikánusoknak ezeket szem előtt kell tartaniuk, amikor elnökjelöltjüket választják – tette hozzá.

Az már csak olaj volt a tűzre, hogy kiderült: Trump a múlt hónap végén meghitt vacsorát adott floridai otthonában a holokauszttagadó, fehér felsőbbrendűséget hirdető Nick Fuentes politikai kommentátornak, valamint a rapper Ye-nek (aki korábban Kanye West néven futott). Fuentesszel az oldalán Ye múlt csütörtökön megerősítette neonáci nézeteit azzal, hogy elismerte: „Szeretem Hitlert”.

Milyen szerepet játszik még Trump a politikában?

Az Egyesült Államokban gyakori, hogy a hivatalát elhagyó elnökök visszavonulnak a politikától. A pártok már a következő választások előtt állnak, és azonnal a soron következő elnökválasztási verseny lehetséges jelöltjeire koncentrálnak. Donald Trump esetében más a helyzet: a 2020. novemberi választáson az egykori ingatlanmágnás 74 millió szavazatot kapott – többet, mint előtte bármelyik republikánus.

Az elmúlt években új szavazócsoportokat sikerült bevonnia a pártba, és továbbra is mozgósító erővel bír a bázisra. Ez az oka annak is, hogy a republikánusok nem szakítottak Trumppal, bár a Capitolium elleni január 6-i támadás után rövid ideig úgy tűnt. A demokraták által kezdeményezett alkotmányos visszahívási („impeachment”) folyamatban a képviselőház 211 republikánus képviselője közül csak 10 szavazott Trump felelősségre vonása mellett, és az 50 republikánus szenátor közül csak 7 szavazott az elítélésre.

Szürke eminenciásként

Azóta a volt elnök határozottan hatalmába kerítette a republikánusokat. A pártnak a szabadkereskedelem, a költségvetési fegyelem és az intervenciós külpolitika ellen irányuló trumpi politikája továbbra is érvényben van. A meghamisított választási összeesküvés-elmélet a republikánus politika része, amint azt a különböző republikánusok által ellenőrzött államokban végrehajtott választási reformok is bizonyítják.

Különböző médiumok elemzései szerint a 2022. novemberi félidős választáson a konzervatív pártok jelöltjeinek több, mint fele úgynevezett „választástagadó” volt, akik megkérdőjelezik a 2020-as elnökválasztás eredményét.

Ez is azt mutatja, hogy Trump milyen nagy befolyást gyakorol a személyzeti politikára. Támogatásával („endorsement”) sok hűséges támogatót segített győzelemre a párton belüli előválasztáson. A 10 törvényhozó közül, akik 2021 elején Trump felelősségre vonására szavaztak, csak ketten élték túl az előválasztást.

Négyen nem versenyeztek újonnan, további négyen elvesztették a versenyt a belső pártellenfelekkel szemben. Ez utóbbi történt Trump valószínűleg legjelentősebb kritikusával a republikánusok közül, Liz Cheney-vel.

Félidős pofon

A félidős választások azonban csalódást okoztak a Trump-jelölteknek. A kulcsfontosságú állami versenyeken veszítettek, ami a republikánusok szenátusának visszaszerzésébe kerülhet. A konzervatív megfigyelők ezért bírálják Trump szerepét a tapasztalatlan, radikális jelöltek kiválasztásában. Ez gyengíti a volt elnököt, és veszélyezteti a Fehér Házba való visszaköltözési terveit.

Mennyi esélye van Trump visszatérésének?

Egy korábbi elnök újraválasztása -  bár nem volt példa nélküli -, rendkívül szokatlan. Erre mindössze két példa van az amerikai történelemben, és mindkettő több mint száz éves múltra tekint vissza. Grover Cleveland kis híján lemaradt az 1888-as újraválasztásról, négy évvel később újra indult, és nyert. Ő az egyetlen elnök, akinek két nem egymást követő ciklusa van. Theodore Roosevelt 1908-ban önként nem indult újra, négy évvel később aztán sikertelen jelölt lett.

Még spekulatív róla gondolkodni

Ezen a ponton a Trump esélyeivel kapcsolatos minden jóslat erősen spekulatív – sok múlik az egészségi állapotán is két év múlva - akkor lesz 78 éves. Eddig azonban minden közvélemény-kutatás azt jelezte, hogy ismét a volt elnök nyerné meg a republikánus előválasztásokat – noha az elmúlt hetekben a szkepticizmus egyre nő vele kapcsolatban.

Florida kormányzója, Ron DeSantis a múlt hónapban elsöprő győzelmet aratott a fontos „kétesélyes” szövetségi államban, Floridában. Ez egyértelműen a republikánusok reménységévé teszi, ami hamarosan még jobban tükröződhet a közvélemény-kutatásokban.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG