Végül is mit akar az EU a TTIP-vel?
Az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi megállapodás (TTIP) ügyében folytatott tárgyalások támogatására fogja kérni az uniós állam- és kormányfőket Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke a júniusi EU-csúcstalálkozón. "Ha szeretnénk eleget tenni ennek a vállalásnak, akkor meg kell róla győződnünk, hogy mindannyian ugyanabba az irányba evezünk" - jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján az Európai Bizottság illetékes szóvivője.
Hozzátette, Jean-Claude Juncker úgy véli, hogy az uniós vezetőknek el kell végre dönteniük, pontosan mit várnak a szabadkereskedelmi tárgyalásoktól, ezért a bizottság tárgyalási mandátumának megerősítésére fogja kérni őket a június 28-29-i csúcstalálkozón.
"Nem ez az első alkalom, hogy az elnök a tárgyalási mandátum megújítására kéri a kormányokat" - közölte a szóvivő, aki arról is beszámolt, hogy az egyeztetéseken történtek komoly előrelépések az utóbbi időben, a tárgyalások döntő szakaszba érkeztek.
Nagy meglepetés lenne, ha hirtelen történne valami
A felek még idén, Barack Obama amerikai elnök mandátumának lejárta előtt megállapodásra szeretnének jutni (főleg az amerikaiak), szakértők szerint azonban erre kevés az esély. A TTIP megkötésére irányuló tárgyalások újabb, immár tizennegyedik fordulója várhatóan júliusban kezdődik meg Brüsszelben.
A megkötendő megállapodás, a Transzatlanti Kereskedelmi és Befektetési Paktum (Transatlantic Trade and Investment Pact) nem csupán a már ma is viszonylag alacsony vámkorlátok lebontásáról szól a tervek szerint, hanem az áruk és szolgáltatások előállítására, illetve forgalmazására vonatkozó európai és amerikai szabályozás összehangolásáról is.
A 2013 júliusában megkezdett tárgyalások egyelőre nem hoztak áttörést, aminek fő oka az, hogy az európai politikai közvélemény egy része aggodalommal tekint a tervezett ügyletre, attól tart, hogy az megnyitja majd az utat a tőkeerős, globális szerepet játszó amerikai nagyvállalatok érdekeinek európai érvényesítése előtt. A vita többek között a génmódosított termékek és hormonokkal kezelt húsállatok körül folyik, amelyek Amerikában engedélyezettek, Európában jobbára nem.
A TTIP igencsak megosztja az EU-t: Franciaország "soha nem fog elfogadni" egy olyan megállapodást, amely megkérdőjelezi az ország mezőgazdasági, kulturális és környezetvédelmi területeken vallott elveit - szögezte le nemrég a francia államfő.
A magyar szuverenitást egyébként a külügy álláspontja szerint két témakör érinti a tárgyalásokon.