Az előzményekhez tartozik, hogy 2006-ban műtárgyakból álló kincset találtak New York Upper East Side negyedének egyik szerény lakásában. Elhunyt bérlőjét, William Milliken Vanderbilt Kingslandet, mint műértőt és genealógust jól ismerték a művészek és a galériatulajdonosok. Eredeti figura volt, aki a negyed történeteit, legendáit gyűjtötte. Ismert minden épületet, tudta, ki lakott benne és milyen események - bűntény, házasságtörés, stb. - színhelye volt.
Kiderült azonban, hogy a történeteken kívül lopott műveket is gyűjtött. Több mint 300 szobrot, festményt, rajzot találtak lakásában, és az FBI ezeket szeretné visszajuttatni jogos tulajdonosainak. A hatóság két éve áll kapcsolatban múzeumokkal, galériákkal, lopott műkincsekre specializált rendőrökkel, de 137 alkotásnak a mai napig nincs meg a gazdája. A képlopások 40 évvel ezelőtt történhettek, a tolvajoknak nyomuk veszett, sok tulajdonos azóta valószínűleg elhunyt - írta a La Repubblica című olasz napilap.
Az ügynek van még egy "csavara": miközben a képeket a városháza raktárába szállították, lába kelt két Picasso-rajznak, amelyeket 1967-ben loptak el egy galériából. |
A gyűjteményt, mivel Kingslandnek nincsenek örökösei, a város akarja elárvereztetni. Az árverési cég szakemberei azonban azonnal észrevették, hogy csaknem minden kép az 1960-70-es években történt lopásokból származik. Az is kiderült az ügy kapcsán, hogy Kingsland eredeti neve Melvyn Kohn volt, akkor változtatta meg, amikor Bronxból az Upper East Side-ra költözött és genealógiával kezdett foglalkozni. Állításával ellentétben sohasem járt a Harvardra és nem volt rokoni kapcsolatban a Bourbonokkal. Hogy a képek hogyan jutottak hozzá, azt egyelőre homály fedi.
Bombabiztos: atomjaira szedik a hamisítványokat
Sosem látott milliók az aukciókon
MTI