Külföldre telepítheti londoni állasainak egy részét a JP Morgan. A legnagyobb piaci tőkeértékű amerikai banki konglomerátum jelenleg 16 ezer alkalmazottat foglalkoztat, a befektetési részleg munkahelyeinek akár több mint negyedét külföldi központokba telepítheti át, ha a Brexit után jelentősen megváltozna a pénzügyi szabályozási környezet.
A bankcsoport vezérigazgatója a davosi Világgazdasági Fórumon elmondta: ha Londonnak az EU-tagság megszűnése után nem sikerül a jelenlegi pénzügyi szabályozás kölcsönös elismeréséről megállapodásra jutnia az Európai Unióval, annak "nem lesz jó vége". Jamie Dimon szerint ebben az esetben akár négyezernél több munkahelyet telepíthetnek külföldre a londoni Cityből.
Egységes piac, egységes szabályozás
A pénzügyi környezet stabilitása ráadásul különösen kérdéses, a francia elnök szerint a brit üzleti szektor csak akkor férhet hozzá maradéktalanul az Európai Unió egységes belső piacához, ha az ehhez kötődő szabályrendszer egészét teljesíti. Macron kijelentette: London "nem szemezgethet" az EU-val folytatandó együttműködés előnyeiből, ha a Brexit után is igényt tart a blokk egységes piacára. Ennek része az unión belüli szabad munkaerőmozgás elvének érvényesítése, a további befizetés az EU-költségvetésbe és az EU-bíróság joghatóságának elismerése.
Antidemokratikusak a britek? Komoly vád a Brexit körül További részletek >>> |
A brit kormány stratégiájának sarkalatos eleme ugyanakkor, hogy Nagy-Britannia nemcsak az Európai Unióból, hanem az EU egységes belső piacáról és a vámunióból is kivonul, mivel nem akar teljesíteni egyes feltételeket - például a szabad munkaerőmozgás engedélyezésének kötelmét. Ennek ellenére a brit kormány egy átfogó, a pénzügyi szolgáltatásokat is magában foglaló megállapodást szeretne az EU-val.
A Cityt terhelő kockázatokról az Oliver Wyman globális vállalati tanácsadó cég készítette a legrészletesebb felmérést, számításaik alapján legrosszabb forgatókönyvek megvalósulása esetén az EU-piachoz kötődő üzleti aktivitás a londoni pénzügyi szolgáltatási szektorban 40-50 százalékkal zuhanna, és ez a tovagyűrűző másodlagos hatásokkal együtt 38 milliárd font bevételkieséssel és 75 ezer munkahely megszűnésével is járhat.
Kemény fenyegetés - új ország születhet az elbaltázott tárgyalások romjain Nincsenek egyszerű helyzetben a britek, nem elég, hogy a Brexit körüli ügyek sem mennek simán, a skótok fejében még mindig erősen benne van az az ötlet, hogy kifaroljanak az Egyesült Királyságból. Nicola Sturgeon szavai szerint, ha nagyon elbaltázzák a tárgyalásokat, egyáltalán nem lenne meglepő, ha Skócia kilép. További részletek >>> |