3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A koronavírus-járvány kitörése utáni fél évtized az infláció felpörgéséről szólt az egész világon. Az árak riasztó képet mutatnak összehasonlítva az öt évvel ezelőttiekkel. A helyzet talán talán nem lesz rosszabb.

A magas inflációt sikerült a világ országainak többségében legyőzni – idézte a Reuters a Nemzetközi Valutaalap (IMF) legújabb jelentését, amely meglepően optimista hangulatot tükröz.

A szervezet három hónappal ezelőtt még arra figyelmeztetett, hogy a pénzromlás ütemének letörésében egy ideje nincs előrelépés. A friss elemzés szerint vannak ugyan országok, amelyekben kitart az infláció, de általánosságban elmondható, hogy a koronavírus-járvány és az ukrajnai háború kitörése után felpörgött pénzromlás ellen vívott háborút a legtöbb ország megnyerte. Más szóval a legfejlettebb országokban a jegybankok jellemzően néhány százalékos célértéke körül alakul az infláció.

Íme az új prognózis
Íme az új prognózis
Fotó: Depositphotos

Az „éberség” persze nem árt, hiszen a szolgáltatások költsége irtózatosan magas maradt. A koronavírus-járvány előtti szint kétszerese. A feltörekvő országok egyes jegybankjai a kiújult pénzromlás miatt rákényszerültek arra, hogy újra növeljék a kamataikat. Az Egyesült Államokban idén augusztusban a fogyasztói árak 20 százalékkal haladták meg a 2020. februári szintet.

A protekcionizumus nem oké

Az IMF szakértői szerint a globális átlagos infláció 2024-ben 5,8 százalék lesz (júliusban 5,9 százalékot jósoltak), majd 2025 végére 3,5 százalékra szelídül. Az utóbbi adat kissé elmarad a pandémia előtti két évtized átlagos éves inflációjától. A világgazdaság növekedésére érvényben hagyták a 3,2 százalékos korábbi előrejelzést, de az USA bővülésére vonatkozót 3 százalékról 2,8 százalékra csökkentették.

Az amerikai jegybank szetrepét betöltő Fed és az Európai Központi Bank (EKB) vezetői egyetértenek az IMF szakértőivel abban, hogy az optimizmushoz óvatosságot kell társítani. A Fed még nem látja úgy, hogy biztosan sikerült megfékezni a pénz elértéktelenedését, az EKB szerint jó úton haladnak a dolgok, de a célt még nem érte el az eurózóna gazdasága. Rossz hír Európának, hogy az eurózóna országainak idei növekedési előrejelzését is rontották, 0,9 százalékról 0,8 százalékra. Kína hasonló cipőben jár az IMF szerint: nem jön össze az 5 százalékos plusz csak 4,8 százalék. India gazdasága viszont hét százalékos bővüléssel szárnyalhat 2024-ben. Az IMF óvja a világ országait attól, hogy protekcionista intézkedéseket hozzanak egymással szemben, mert az rontani fogja gazdasági teljesítményüket, így lakóik életszínvonalát is.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
Makro / Külgazdaság Nem lehet őszinte Orbán Viktor mosolya
Csabai Károly | 2024. november 19. 05:43
Az hagyján, hogy a kormányzati (siker)propagandában nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként emlegetett infláció októberben újra „kidugta a fejét”, s magasabb lett az előző havinál. Az igazi bosszúságot azonban az okozhatja a Karmelitában, hogy bár egy sor európai ország fogyasztóiár-indexe még a magyarnál is jobban emelkedett egy hónap alatt, s a Privátbankár Európai Inflációs Körkép kétéves történetében csak egyszer rontottak ennyien, még az sem volt elég ahhoz, hogy akár egyetlen helyet is előrelépjünk a ranglistán. Így viszont sovány vigasz, hogy a jegybanki alapkamatok és a reálkamatok összevetésében maradtunk az élmezőnyben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG