A magas inflációt sikerült a világ országainak többségében legyőzni – idézte a Reuters a Nemzetközi Valutaalap (IMF) legújabb jelentését, amely meglepően optimista hangulatot tükröz.
A szervezet három hónappal ezelőtt még arra figyelmeztetett, hogy a pénzromlás ütemének letörésében egy ideje nincs előrelépés. A friss elemzés szerint vannak ugyan országok, amelyekben kitart az infláció, de általánosságban elmondható, hogy a koronavírus-járvány és az ukrajnai háború kitörése után felpörgött pénzromlás ellen vívott háborút a legtöbb ország megnyerte. Más szóval a legfejlettebb országokban a jegybankok jellemzően néhány százalékos célértéke körül alakul az infláció.
Az „éberség” persze nem árt, hiszen a szolgáltatások költsége irtózatosan magas maradt. A koronavírus-járvány előtti szint kétszerese. A feltörekvő országok egyes jegybankjai a kiújult pénzromlás miatt rákényszerültek arra, hogy újra növeljék a kamataikat. Az Egyesült Államokban idén augusztusban a fogyasztói árak 20 százalékkal haladták meg a 2020. februári szintet.
A protekcionizumus nem oké
Az IMF szakértői szerint a globális átlagos infláció 2024-ben 5,8 százalék lesz (júliusban 5,9 százalékot jósoltak), majd 2025 végére 3,5 százalékra szelídül. Az utóbbi adat kissé elmarad a pandémia előtti két évtized átlagos éves inflációjától. A világgazdaság növekedésére érvényben hagyták a 3,2 százalékos korábbi előrejelzést, de az USA bővülésére vonatkozót 3 százalékról 2,8 százalékra csökkentették.
Az amerikai jegybank szetrepét betöltő Fed és az Európai Központi Bank (EKB) vezetői egyetértenek az IMF szakértőivel abban, hogy az optimizmushoz óvatosságot kell társítani. A Fed még nem látja úgy, hogy biztosan sikerült megfékezni a pénz elértéktelenedését, az EKB szerint jó úton haladnak a dolgok, de a célt még nem érte el az eurózóna gazdasága. Rossz hír Európának, hogy az eurózóna országainak idei növekedési előrejelzését is rontották, 0,9 százalékról 0,8 százalékra. Kína hasonló cipőben jár az IMF szerint: nem jön össze az 5 százalékos plusz csak 4,8 százalék. India gazdasága viszont hét százalékos bővüléssel szárnyalhat 2024-ben. Az IMF óvja a világ országait attól, hogy protekcionista intézkedéseket hozzanak egymással szemben, mert az rontani fogja gazdasági teljesítményüket, így lakóik életszínvonalát is.