A Német Szociáldemokrata Párt (SPD) és a Zöldek stabil többséggel folytathatják a kormányzást Észak-Rajna-Vesztfáliában a németországi tartományban vasárnap rendezett előre hozott helyi törvényhozási választás előzetes végeredménye szerint. A legnépesebb tartományt 2010 óta az SPD és a Zöldek kisebbségi kormánya irányította. A hétfő hajnalban közölt hivatalos, előzetes választási végeredmény szerint a két pártnak ezentúl együtt összesen 128 képviselője lesz a 221 tagú tartományi gyűlésben (Landtag), ahol 111 szavazat szükséges a többséghez.
A 13,2 millió választásra jogosult polgár 59,6 százaléka adta le szavazatát, a részvételi arány minimálisan nőtt a legutóbbi, 2010-ben tartott választáson regisztrált 59,3 százalékhoz képest. Az SPD 39,1 százalékot szerzett, 4,6 százalékpontot javított 2010-hez képest, így 99 képviselőt küldhet a Landtagba. A párt 12 éve először nyert választást a tartományban. A Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) történelmi vereséget szenvedett, minden korábbinál gyengébb eredménnyel, 26,3 százalékkal a második helyen végzett.
A konzervatívok szavazataránya 8,3 százalékponttal maradt el a 2010-es 34,56 százaléktól. A Zöldek 11,3 százalékkal a harmadik helyre futottak be, és 27 képviselői helyet szereztek meg az előrejelzések szerint. A liberálisok 1,9 százalékpontot javítottak, a Német Kalózpárt 7,8 százalékot, illetve 18 képviselői helyet szerzett, 6,3 százalékpontot javított a két évvel korábbi választáshoz képest, első alkalommal lépte át a Landtagba jutás 5 százalékos küszöbét. A kalózok sorban a negyedik tartományi gyűlésbe jutottak be. A reformkommunista Baloldal kiesett a düsseldorfi Landtagból, a 2010-ben elért 5,6 százalékról 2,5 százalékra csökkent támogatottsága.
A csaknem 18 millió lakosú Észak-Rajna-Vesztfália tartományi választásait szokás "mini országos" választásnak nevezni, mert az ország nyugati részén elhelyezkedő tartományban zajló folyamatok gyakran döntő módon befolyásolják, hogy mi történik szövetségi szinten. A kilencvenes években például először ebben a tartományban léptek koalícióra a szociáldemokraták és a Zöldek, akik azután 1998-ban átvették az ország irányítását.
A vasárnapi választásra azonban korlátozottan lehet érvényes a helyi és az országos politika kapcsolatára vonatkozó megállapítás, mert a kampány személyes jellegű volt, a választói döntést nagyban meghatározta a listavezetők egyénisége.
A Handelsblatt.com-nak nyilatkozó politikai elemző, Gerd Langguth szerint a kereszténydemokraták most megkapták a jelzést arról, hogy a közeljövőben hatlami kilátásaik minimálisra csökkentek, el kell gondolkodniuk azon, hogyan maradhatnának mégis a hatalomban. Azt azonban nem tartja valószínűnek, hogy Angela Merkel ne próbálná kitölteni ciklusát, azaz előrehozott választásokat tartana, mint 2005-ben elődje, Gerhard Schröder.