5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elnökválasztást szinte az eleje óta folyamatosan kísérte egy kérdés: melyik elnökjelöltben bízunk meg eléggé, hogy rábízzuk Amerika atomtölteteit? A mai nap nyertese valóban teljes uralmat nyer a filmekből ismert kis fekete táskába rejtett piros gomb fölött. Valójában azonban nem csak az elnöknek van beleszólása egy rakétakilövésbe, sőt - a világ sorsa mintegy száz emberen múlik.

Hillary Clinton és Donald Trump sokféleképpen ekézte egymást a kampány során, egy dolog azonban sosem került ki a kalapból: mindkettő teljesen alkalmatlannak tartja a másikat arra, hogy nukleáris fegyvereket bízzanak rá. A Bloomberg megkérdezte Bruce G. Blair-t, az Egyesült Államok egy korábbi atomtöltet-kilövésért felelős tisztjét, hogy hogyan is zajlik a folyamat. Lássuk, mi történik a telefon felemelésétől a gomb lenyomásáig!

A kezdet kezdete: felmerül a gondolat

A legfőbb katonai vezetőnek, vagyis az amerikai elnöknek megfordul a fejében, hogy atomtöltetet kellene bevetni. Mielőtt azonban bármi is történne, Washingtonban összehívják a legfontosabb katonai és civil vezetőket a világ minden tájáról, hogy megvitassák a lehetőségeket. Két fontos kulcsszereplője van a tárgyalásnak: a Pentagon vezetője és az Amerikai Haderő kijelölt feje, ők lesznek végül felelősek a parancs közvetítéséért. Ők a „háborús szobában” (war room) ülve várják a parancsot.

A Fehér Ház "helyzetszobája" (sitation room) George W. Bush elnöksége alatt. Forrás: Wikimedia Commons

A tárgyalás maga a Fehér Ház „helyzetszobájában” (situation room) zajlik, aki személyesen nem tud megjelenni, azt egy titkosított csatornán, telefonon kapcsolják a beszélgetésbe. A tárgyalás gyakorlatilag bármeddig tarthat, amennyiben azonban vészhelyzet van – például egy ellenséges töltet már úton van Amerika felé – a döntést leghamarabb 30 másodperc alatt hozza meg az elnök. Ennek egy veszélye van: a szűk idő miatt lehet, hogy tévesen adják ki a tűzparancsot.

Eltelt egy perc: kiadják a parancsot

A tárgyaláson a vezetők megpróbálhatják meggyőzni az elnököt a támadás szükségtelenségéről, illetve tiltakozhatnak a döntés ellen. A Pentagonnak azonban végül kötelessége végrehajtani az elnöki döntést. A következő lépcsőben a „háborús szobában” ülő tisztnek kötelessége ellenőrizni, hogy a parancsot valóban az amerikai elnök adta ki.

A Minuteman III. atomtöltet egyik kilövőállomása. Ez az egyik legrégebb óta érvényben lévő atomtöltet az Egyesült Államokban. Forrás: Wikimedia Commons

Ennek menete a következő: a tiszt – a katonai szakzsargont használva – két jelzőt olvas be (például „delta-echo”). Ez egyfajta titkosított kérdésként funkcionál, amire az elnök egy műanyag kártyán kapja meg a választ (ezt jellemzően ő maga vagy egy segítője minden esetben magával hordja), ez szintén egy kétjegyű betűkód (pl. „yankie-zulu”). Ezzel hivatalosan is megszületett a parancs: kilőjük az atomtöltetet.

Ezután a „háborús szobában” előkészítik a parancs továbbításához szükséges üzenetet, ami tartalmazza a kilövési tervet, annak idejét, valamint a hitelesítő kódot és a töltetek hozzáférési kódját is. Mindez az információ 150 karakterbe sűrítve (egy SMS hossza) jut el végül a világ minden pontjára, valamint a kilövőállomásra.

Két-három perccel később: feszültség a kilövőállomáson

A Pentagon által összeállított üzenet ezután eljut a tengeralattjárókhoz és az ICBM (interkontinentális ballisztikus rakétakilövő), azaz a szárazföldi állomásokhoz. Itt kinyitják a titkos széfeket, és ezzel beindul a SAS (sealed authenticator-system) művelet. Ennek lényege, hogy két, egymástól független személynek kell ellenőriznie és összevetnie a kapott kódokat a kilövőállomásokon széfbe elzárt kóddal, ezzel is elkerülve, hogy egy ember hibájából élesítsék a tölteteket.  Erre csak az arra kijelölt, magas rangú tiszteknek van joga. Innentől az események menete két szálon zajlik.

Amennyiben tengeralattjáróról lövik ki a töltetet, a kódot a kapitány, a másodtiszt és két kilövőtiszt ellenőrzi. Az üzenet ebben az esetben egy plusz kódot tartalmaz, ami egy lezárt széfet nyit, ebben található a kulcs, amivel a torpedót élesíteni lehet. A parancs kiadása után a torpedók 15 percen belül kilövésre készek.

A kulcs elfordítása után nincs visszaút. Forrás: Wikimedia Commons

Ha azonban szárazföldről indítják a rakétát, a procedúra sokkal bonyolultabb: az állomásokon világszerte összesen öt kilövőosztag dolgozik és felel mintegy 50 rakétáért, mindegyik élén két tiszt áll. A csoportok megkapják a kódot, kinyitják a széfeket és végrehajtják a SAS-t, majd, amennyiben a kódok stimmelnek, átprogramozzák a rakéták célirányát (ez békeidőben az óceánt jelenti) a megadott új célpontra.  A programozás során élesítik is a tölteteket, majd a megadott kilövési időben mind az öt csoport egy időben elfordítja a kulcsot, ezzel „szavazatokat” küldve a rakétáknak. Zendülésnek helye nincs: már kettő érvényes „szavazat” elég, hogy a kilövés megvalósuljon.

Öt perc vagy negyed óra: elzúgnak a rakéták

Az elnöki parancs kiadásától számított öt percen belül (15, ha tengeralattjáróról van szó) a rakéták elhagyják a silókat, és megkezdik útjukat a kijelölt célpont felé. Egy ballisztikus rakéta legalább 5500 kilométert tud megtenni a kilövés helyétől, így gyakorlatilag bárhonnan bárhová elérnek.

Mielőtt azonban teljesen kétségbe esünk azon, hogy bárhogy is alakul a választás eredménye az éjszaka során, egy Mad Max film díszletébe bombázzuk magunkat, ne feledjük: a procedúra során számos lehetőség van arra, hogy meggyőzzék az elnököt a támadás szükségtelenségéről, és végül még mindig ott a lehetőség, hogy valamelyik pontnál elakad a folyamat. Csekély, de van.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kellemetlen hírt kapott Trump
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 19:36
Nem valami szívderítő adat érkezett az amerikai gazdaságról.
Makro / Külgazdaság Tényleg kitiltaná az orosz gázt Európa: megvan, mikor jöhet a javaslat
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 15:59
Már a következő hónapban érkezhet az uniós javaslat az orosz gáz betiltására.
Makro / Külgazdaság Újabb sokkoló bejelentések érkezhetnek az állami hivataltól?
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 15:04
Erről is beszélt lapunk főszerkesztője, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti adásában annak kapcsán, hogy a múlt heti gyászos GDP-mutató után a héten több fontos makrogazdasági adat (kiskereskedelem, ipar, infláció) érkezik.
Makro / Külgazdaság Már kevésbé rettegnek Európában a befektetők
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 13:32
Pozitív számok érkeztek.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, hogy milyen olcsó lesz a benzin
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 10:43
Bruttó 7 forinttal kerül majd kevesebbe.
Makro / Külgazdaság Ennél lehetne sokkal jobb is a magyar BMI
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 09:14
A vizsgált részindexek többségében csökkentek.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton bejelentette, hogy jelentősen növelik a költségvetési tartalékot
Privátbankár.hu | 2025. május 5. 08:50
Növelik a költségvetés általános tartalékát.
Makro / Külgazdaság Trumpnak érdemes számolnia a bohóctréfával
Buksza blog | 2025. május 4. 05:59
Donald Trump amerikai elnök 100 százalék feletti büntetővámokat vetett ki Kínára, ami a kisebb cégeket kiszorítja eddigi exportpiacukról, ám ahogy a bohóctréfából kiderül: „van másik” – mármint piac.
Makro / Külgazdaság A gyenge GDP-adatot kommentálta Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. május 2. 09:31
Maradnak a célok, mondta a miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Brüsszelnél kopogtat a magyar kormány a védelmi kiadások növelése miatt
Privátbankár.hu | 2025. május 1. 14:46
Tizenkét tagállam – köztük Magyarország – kérte a nemzeti mentesítési záradék aktiválását a védelmi kiadások növelésére irányuló összehangolt fellépés keretében, hogy további költségvetési mozgástér álljon rendelkezésükre a védelmi kiadások növelésére – közölte az Európai Bizottság csütörtökön.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG