Dél-Korea és az Egyesült Államok kormányzata hétfőn aláírta az egyre súlyosabb észak-koreai nukleáris és rakétafenyegetés elriasztását szolgáló, már 2010 óta fennálló kétoldalú biztonsági szerződése (TDS) felülvizsgálatáról szóló megállapodását, és leszögezték: fenntartják a nyomást Phenjanon annak ellenére, hogy a világon számos más válság van, amely eltereli a figyelmet erről a problémáról.
A TDS frissített változatát a szöuli látogatáson járó Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter és dél-koreai hivatali partnere, Sin Von Szik írta alá biztonsági tárgyalásaikon - közölte a helyi védelmi minisztérium.
A közleményből kiderül: a kulcsfontosságú megállapodás felülvizsgálatára azért volt szükség, mert a korábbi változat nem reagált megfelelően az észak-koreai ballisztikusrakéta- és atomprogram gyors ütemű végrehajtására, továbbá Phenjan szeptemberben a nukleáris haderejét érintő alkotmánymódosítást végzett el, amelyre szintén reagálni akartak a szerződésben.
A védelmi minisztérium egyelőre nem közölt részletes információkat arról, hogy mi változott a szerződésben, amely alapvetően arról szól, hogy az Egyesült Államok stratégiai - köztük nukleáris - fegyvereit is hajlandó bevetni szövetségesei védelmére.
"Továbbra is megteszünk mindent, amire ígéretet tettünk" - jelentette ki Austin, hozzátéve, hogy az amerikai erők a korábbiakhoz képest sokkal többet tesznek az indiai-csendes-óceáni térség békéjéért, és sokkal hatékonyabban tudnak reagálni bármilyen helyzetre. Az, hogy nukleáris rakétával felszerelt tengeralattjáró és egy B-52-es stratégiai bombázó repülőgép is járt nemrég Dél-Koreában, mérföldköveknek számít az elrettentési törekvésekben, és jelzi, hogy ez a törekvés fennmarad a világ többi súlyos válsága ellenére - mondta.
A megbeszélésen, amelyhez videóösszeköttetés útján csatlakozott Kihara Minoru japán védelmi miniszter is, megállapodtak abban, hogy folytatják a közös hadgyakorlatokat, továbbá a Japánnal való szorosabb együttműködés révén együtt képesek lesznek hatékonyabban fölkészülni Észak-Korea esetleges támadásainak kivédésére.
"Az Egyesült Államok elkötelezettsége a Dél-Koreai Köztársaság védelmében töretlen, és igyekszünk minden eddiginél szorosabban együttműködni a hasonló gondolkodású országokkal, köztük Japánnal, szövetségeseinkkel és partnereinkkel"
- mondta Austin az aláírási ceremónián.
Az Austint vasárnap fogadó Jun Szok Jol dél-koreai köztársasági elnök kijelentette, hogy a szövetségeseknek készen kell állniuk akár olyan meglepetésszerű támadásra Észak-Korea részéről, amelyet a Gázai övezetet uraló Hamász palesztin iszlamista szervezet követett el október 7-én Izrael ellen.