3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az évtized kezdete óta egymásra halmozódó szokatlan negatív eseményeket egymás mellé téve egyes szakértők arra következtetnek, hogy valami nagyon-nagyon sötét dolog jön a következő években.

Az Egyesült Államok történelme a negyedik fordulópontjához közeledik a 20. század eleje óta. Ha világ nagyhatalmainak vezetői félrekezelik a riasztó jeleket, akkor az 1930-as évekhez hasonló válságsorozat kezdődhet, ami a második világháborúhoz vezetett. 

Erre jutott Frederick Kempe, az Atlantic Council külügyi kutatóintézet vezérigazgatója a CNBC cikke szerint. A tudomány elefántcsonttornyában ülő szakértő véleményénél talán érdekesebb, hogy a világ nagyvállalatainak élén álló vezetők többsége is egyetért azzal, hogy kiszámíthatatlanul alakulnak a dolgok. Ez az ő esetükben azt jelenti, hogy vállalatuk üzleti környezete zűrzavarossá, nehezen átláthatóvá vált.

Ez lehet a legveszélyesebb időszak az elmúlt évtizedekben – foglalta össze sok hozzá hasonló cégvezető véleményét Jamie Dimon, a JPMorgan vezérigazgatója. Kempe hozzáteszi ehhez, hogy a vállalati főnökök, akikkel mostanában beszélt, mind felvették gondolkodásukba a geopolitikai kockázatot, amivel a fontos dolgok között számolniuk kell.

Négy nagy váratlan fejlemény

Öt évvel ezelőtt ez nem így volt, és az idegesség nem egyik pillanatról a másikra alakult ki, hanem az évtized kezdetétől fokozatosan épült fel. Az orosz agresszió Ukrajna ellen egyfajta ébresztő volt ebből a szempontból. Ezt követően jelentek meg a geopolitikai tanácsadók és nőtt a kockázatelemzők befolyása a vállalatok igazgatóságának környékén. 

Kempe szerint négy esemény zavarta meg a cégvezetők nyugalmát. Az első a koronavírus-járvány volt 2020-2021-ben, a második az USA kaotikus kivonulása volt Afganisztánból 2021 augusztusában, ezt követte Oroszország 2022. február végén indított agressziója Ukrajnával szemben, majd negyedikként tetézte meg mindezt a Hamász és Izrael között kitört háború 2023. október elején.

A komoly tudományos kutató logikája úgy szól, hogy bár nem tudjuk megmondani, mi a következő kockázat, ami befolyásolhatja a vállalatok tevékenységét, miért ne következhetnének további borzalmak az évtizedből hátra lévő hat évben?

A jelenlegi helyzet szerinte olyan, mint amilyen az első és a második világháború, illetve a hidegháború volt. A különbség, hogy a világ országai a globalizáció nyomán sokkal jobban összefonódtak, mint korábban, így bármi történik, gyorsabban és több kárt okozhat.

Világ autokratái egyesüljetek!

Az autokratikus országok – Oroszország, Kína, Irán és Észak-Korea – szorosabban együttműködnek egymással mint korábban. Egyben értenek egyet: nem akarják, hogy az USA legyen a világ meghatározó globális hatalma. Eközben Kempe attól tart, hogy a washingtoni kormány nem fűzte kellően szorosra saját szövetségi rendszerét ezzel a fenyegetéssel szemben. 

Kína is kockázatot jelent, de nincs egyedül. Fotó: Depositphotos
Kína is kockázatot jelent, de nincs egyedül. Fotó: Depositphotos

Mindennek tetejébe a legnagyobb veszélynek Kína viselkedését látja Tajvannal szemben. Ha Peking Tajvan lerohanása mellett döntene, annak pusztító hatása lenne a világgazdaságra, amelynek Kína kiemelkedő szereplője. Erre a veszélyre figyelve a szakértőnek két tanácsa van. Az egyik, hogy az amerikai politikusok ne játsszanak meccseket Ukrajna katonai támogatását kockáztatva, mert ha az oroszok ellen küzdő országot magára hagyják, az felhívás lesz Pekingnek Tajvan megtámadására. A másik, hogy a cégek igyekezzenek alternatív beszállítói láncokat kiépíteni a Kínából induló hálózatokkal szemben.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG