3p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az évtized kezdete óta egymásra halmozódó szokatlan negatív eseményeket egymás mellé téve egyes szakértők arra következtetnek, hogy valami nagyon-nagyon sötét dolog jön a következő években.

Az Egyesült Államok történelme a negyedik fordulópontjához közeledik a 20. század eleje óta. Ha világ nagyhatalmainak vezetői félrekezelik a riasztó jeleket, akkor az 1930-as évekhez hasonló válságsorozat kezdődhet, ami a második világháborúhoz vezetett. 

Erre jutott Frederick Kempe, az Atlantic Council külügyi kutatóintézet vezérigazgatója a CNBC cikke szerint. A tudomány elefántcsonttornyában ülő szakértő véleményénél talán érdekesebb, hogy a világ nagyvállalatainak élén álló vezetők többsége is egyetért azzal, hogy kiszámíthatatlanul alakulnak a dolgok. Ez az ő esetükben azt jelenti, hogy vállalatuk üzleti környezete zűrzavarossá, nehezen átláthatóvá vált.

Ez lehet a legveszélyesebb időszak az elmúlt évtizedekben – foglalta össze sok hozzá hasonló cégvezető véleményét Jamie Dimon, a JPMorgan vezérigazgatója. Kempe hozzáteszi ehhez, hogy a vállalati főnökök, akikkel mostanában beszélt, mind felvették gondolkodásukba a geopolitikai kockázatot, amivel a fontos dolgok között számolniuk kell.

Négy nagy váratlan fejlemény

Öt évvel ezelőtt ez nem így volt, és az idegesség nem egyik pillanatról a másikra alakult ki, hanem az évtized kezdetétől fokozatosan épült fel. Az orosz agresszió Ukrajna ellen egyfajta ébresztő volt ebből a szempontból. Ezt követően jelentek meg a geopolitikai tanácsadók és nőtt a kockázatelemzők befolyása a vállalatok igazgatóságának környékén. 

Kempe szerint négy esemény zavarta meg a cégvezetők nyugalmát. Az első a koronavírus-járvány volt 2020-2021-ben, a második az USA kaotikus kivonulása volt Afganisztánból 2021 augusztusában, ezt követte Oroszország 2022. február végén indított agressziója Ukrajnával szemben, majd negyedikként tetézte meg mindezt a Hamász és Izrael között kitört háború 2023. október elején.

A komoly tudományos kutató logikája úgy szól, hogy bár nem tudjuk megmondani, mi a következő kockázat, ami befolyásolhatja a vállalatok tevékenységét, miért ne következhetnének további borzalmak az évtizedből hátra lévő hat évben?

A jelenlegi helyzet szerinte olyan, mint amilyen az első és a második világháború, illetve a hidegháború volt. A különbség, hogy a világ országai a globalizáció nyomán sokkal jobban összefonódtak, mint korábban, így bármi történik, gyorsabban és több kárt okozhat.

Világ autokratái egyesüljetek!

Az autokratikus országok – Oroszország, Kína, Irán és Észak-Korea – szorosabban együttműködnek egymással mint korábban. Egyben értenek egyet: nem akarják, hogy az USA legyen a világ meghatározó globális hatalma. Eközben Kempe attól tart, hogy a washingtoni kormány nem fűzte kellően szorosra saját szövetségi rendszerét ezzel a fenyegetéssel szemben. 

Kína is kockázatot jelent, de nincs egyedül. Fotó: Depositphotos
Kína is kockázatot jelent, de nincs egyedül. Fotó: Depositphotos

Mindennek tetejébe a legnagyobb veszélynek Kína viselkedését látja Tajvannal szemben. Ha Peking Tajvan lerohanása mellett döntene, annak pusztító hatása lenne a világgazdaságra, amelynek Kína kiemelkedő szereplője. Erre a veszélyre figyelve a szakértőnek két tanácsa van. Az egyik, hogy az amerikai politikusok ne játsszanak meccseket Ukrajna katonai támogatását kockáztatva, mert ha az oroszok ellen küzdő országot magára hagyják, az felhívás lesz Pekingnek Tajvan megtámadására. A másik, hogy a cégek igyekezzenek alternatív beszállítói láncokat kiépíteni a Kínából induló hálózatokkal szemben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG