Az ukrán állami gázipari vállalat, a Naftogaz bejelentette, gázközpontot akarnak létrehozni a magyar–ukrán határon. Miért? Arról bővebben itt olvashat >>> |
Október elsejével az európai földalatti gáztározókban 76,294 milliárd köbméternyi földgáz volt, ez a mennyiség október 15-ére 77,89 milliárd köbméterre emelkedett.
A feltöltési arány október elsején 91,89 százalék, szeptember elsején pedig 88,5 százalék volt.
Az EU-ban 15 országnak van földgáz tárolására alkalmas infrastruktúrája. Az unióban több mint 80 milliárd köbméternyi tárolói kapacitás érhető el, Európa teljes évi fogyasztásának csaknem egyötödét képes gáztározókba helyezni.
A legnagyobb tározói infrastruktúrája Németországnak, Olaszországnak és Franciaországnak van, a negyedik helyen Magyarország áll. A GSE adatai szerint október első két hetében Magyarország 341 millió köbméterrel növelte a gázmennyiséget földalatti tározóiban, szeptemberben pedig 539 millió köbméterrel.
Ha fél évig nem jönne gáz az oroszoktól... Az Európai Bizottság megnézte, mi történik abban az esetben, ha hat hónapon át egyáltalán nem érkezik földgáz az Európai Unió tagországaiba Oroszországból, sem Ukrajnán keresztül, sem más útvonalon. Ha a tél nem hidegebb az átlagosnál, és a tagállamok segítik egymást, szabadon, piaci alapon engedik áramolni a gázt egymás között, akkor a védett fogyasztókat minden tagállam képes ez idő alatt ellátni energiával. Abban az esetben, ha nem működnek együtt, és minden ország kizárólag önmagával törődik, elzárja a többi tagállamba vezető gázcsapokat, beavatkozik a piac működésébe, akkor is egyedül Észtország kerülhet csak olyan helyzetbe, hogy nem képes minden védett fogyasztót ellátni. |