A Szputnyik koronavírus elleni vakcina jó hatékonyságot mutat annak legújabb mutánsa, az omikron ellen, jelentette ki Kirill Dmitrijev, a vakcina külföldfi promócióját végző Orosz Közvetlen Befektetési Alap (RDIF) vezetője a TASS szerint.
Be kell biztosítani, hogy a vakcina működjön a jelenlegi és a jövőbeli mutációk ellen is. Ebben a tekintetben a Szputnyik nagyon jól teljesít, és jól semlegesíti az omikron vírust
- idézte Dmitrijev BBC-nek adott nyilatkozatát az orosz hírügynökség. Az RDIF vezetője szerint a booster vakcinák (harmadik oltások), mint például a Szputnyik Light, valamint a jelenlegi vakcinák kombinációi nagyon fontosak a mutációk elleni küzdelemben.
A Szputnyik hatékonysága már csak azért sem mindegy számunkra, mert Magyarországon csaknem egymillió ember kapta ezt az oltóanyagot. Bár az rendre jól teljesít a teszteken, az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) továbbra sem engedélyezte, ami jelentősen megnehezíti a szputnyikosok külföldi utazásait. A magyar oltási programban jelenleg nem elérhető ez a vakcina. (Laptársunk, az mfor.hu háttéranyagát itt olvashatják minderről: Ejtette a magyar kormány a Szputnyikot, pedig semmi baj vele.)
Miért nem kap engedélyt?
Gyenisz Logunov, az oltaónyagot kifejlesztő moszkvai Gamaleja Központ vezetője a héten azt mondta: az EMA szakértői pozitívan értékelték oroszországi látogatásuk során a Szputnyik klinikai tesztelésének eljárását.
Ami a gyártási szabványok elismerését illeti, az még folyamatban van, mert harmonizálni kell az európai, kínai és oroszországi termelési szabványokat. (...) Ami a klinikai vizsgálatok elvégzésének elismerését illeti, az EMA már meglátogatott bennünket, és nincsenek kritikus megjegyzései, a klinikai vizsgálatok elvégzése szempontjából pozitív értékelést kaptunk
– fogalmazott az MTI szerint. Reméli, hogy a következő hónapokban megoldódik az oltóanyag-előállítási szabványok harmonizációjának kérdése is.
Korábban egy, a konzultációk menetére rálátó forrás arról tájékoztatta az Interfax orosz hírügynökséget, hogy
a problémák oka a klinikai vizsgálatok és a késztermékek ellenőrzésének orosz és európai módszerei közötti különbség.
Egy orosz kormányzati forrás viszont "politikai indíttatásúnak" minősítette az EMA álláspontját.
Oroszország már csaknem egy éve, 2021. január 29-én benyújtotta az EMA-hoz a Szputnyik engedélyezésére vonatkozó kérelmet. Az uniós ügynökség tavaly márciusban kezdte meg a vizsgálatokat, amelyek az eredeti tervek szerint néhány hónap alatt fejeződtek volna be, ez azonban máig nem történt meg.
Újabb szállítmány jöhet
Ami pedig a Szputnyik Lightot illeti, január elején nyolcvan adag ilyen vakcina érkezett Magyarországra, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ szakemberei megkezdhessék a vizsgálatát.
Ha ők úgy ítélik meg, hogy a készítmény biztonságos, hatékony és jól alkalmazható harmadik oltásként, akkor megindulnak majd a kereskedelmi tárgyalások is a gyártóval,
mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Tájékoztatása szerint az egykomponensű oltóanyagot már alkalmazzák az Egyesült Arab Emírségekben, Bahreinben, Argentínában és Indiában, illetve San Marinóban is használati engedélyt kapott, Szerbiában pedig zajlik a hatósági eljárás.