Fotó: EPA / valda Kalnina |
A Beata Szydlo lengyel kormányfővel folytatott tárgyalása utáni közös sajtóértekezleten Stoltenberg a megbeszélésen szóba került egyik témaként a NATO lengyelországi jelenlétét említette. Úgy vélekedett: a szövetség nemzetközi zászlóaljainak Lengyelországba és a balti államokba telepítése a NATO egységét, erejét és elszántságát jelzik.
Megelőzés, nem provokáció
Világosan jelezzük, hogy az egyik tagállam megtámadása az egész szövetség megtámadását jelenti - utalt a főtitkár a NATO kollektív védelem elvére. Hangsúlyozta: a Lengyelországba idén telepített NATO-erők szerepe az, hogy megelőzzék a konfliktust, nem pedig, hogy provokáljanak.
A NATO mindig igyekszik, hogy nyitottak maradjanak a kommunikációs csatornák Moszkvával - tette hozzá.
Zapad-hadgyakorlat
A Lengyelország és a balti államok szomszédságában is esedékes Zapad (Nyugat)-17 fedőnevű hadgyakorlatra vonatkozóan Stoltenberg elmondta: minden államnak joga van hadgyakorlatokat szervezni, Moszkva júliusban tájékoztatást adott róla, a NATO pedig figyelemmel fogja kísérni. Rámutatva a nagyszabású műveletek átláthatóságának fontosságára a főtitkár arra szólította fel Oroszországot, hogy tartsa be az EBESZ bécsi dokumentumában rögzített kötelezettségvállalásait.
A szeptember 14. és 20. között Oroszországban és Fehéroroszországban megrendezendő idei Zapad-hadgyakorlaton 12 700 katona, ezen belül 3 ezer orosz vesz részt 700 harci járművel. A hadgyakorlat részben Lengyelország és a balti országok szomszédságában zajlik majd. Varsó a NATO-forrásokra hivatkozva aggodalmat fejezte ki, hogy Moszkva és Minszk a bejelentettnél nagyobb hadierőt vonultathat fel. Lengyelország kételkedik abban, hogy a gyakorlat után az orosz haderő teljesen visszavonul.