Az elemzés szerint a kelet-közép-európai országok nemzetközi viszonylatban is jól teljesítettek: jelentősen csökkent a régióban a munkanélküliség, alacsony az infláció, az alacsony kamatok a lakossági fogyasztást is felpörgették.
Javuló kockázati kilátások
A hitelbiztosító rendszeresen minősíti a világ országainak gazdaságát, valamint az üzleti szféra teljesítményét a fizetési és fizetésképtelenségi mutatók alapján. Az országok minősítésénél nyolc kategóriát különböztet meg: az A1-es osztályzat a legjobb, a D kategória, a leggyengébb. Ezek alapján Csehország például A2-es besorolást kapott, Lengyelország A3-as (a lengyel üzleti szektor viszont már A2-est). Magyarországot A4-esnek sorolták be.
A legfrissebb államháztartási-hiányadatokról itt írtunk korábban. >>> |
Az elemzésből kiderül, hogy a régiós országok között Magyarországon a legmagasabb a GDP-arányos adósság, ez meghaladja a 74 százalékot. Ezzel szemben Lengyelországban és Szlovákiában alig több mint 50 százalék, Csehországban és Romániában pedig 37 százalék. A hitelbiztosító elemzői szerint fontos, hogy a magyar adósságszint csökkenő pályán van, ami kedvező az ország megítélése szempontjából.
Miken kell javítanunk?
Magyarország gyengeségei közé egyértelműen a demográfiai folyamatokat sorolták, az idősödő népességet, az alacsony születési arányt és a külföldre kivándorlást. Kedvezőtlenek emellett az országon belüli egyenlőtlenségek, az alacsony mobilitás, a szakképzés hiányosságai és az innovációs és kutatás-fejlesztés alacsony szintje. Magyarország erősségei között szerepel ugyanakkor az európai termelési láncba integráltság, az alacsony társasági adószint, valamint a javuló fizetési hajlandóság is.