5p
Míg Skóciában a Skót Nemzeti Párt tartana újabb népszavazást a függetlenedésről, addig Írországban bekerülhet a kormányba a Sinn Féin, amely az egyesült Írországról rendezne referendumot. A baloldali-nacionalista párt óriásit erősödött a hétvégi parlamenti választásokon – igaz, ez elemzők szerint nem a Nagy-Írország álmának, hanem szociális ígéreteinek köszönhető.
Mary Lou McDonald, a Sinn Féin elnöke (középen pirosban) ünnepel a választás éjszakáján. EPA/AIDAN CRAWLEY

Azok az emberek, akiknek jó állásuk van, jól keresnek, de a pénzük elmegy albérletre. Hó végére nem marad semmi. A jelenlegi kormány alatt ez nem tűnik túl szimpatikus helyzetnek

mondta a Financial Timesnak Kelly Doherty. A 24 éves nő Dublinban dolgozik DJ-ként, és egyike volt azon szavazóknak, akik szombaton a Sinn Féinre adták a voksukat.

A szavazatok negyedét besöpörte

A korábban kiközösített párt, amelyet évtizedekig az ír függetlenségért küzdő Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) „meghosszabbításának”, politikai szárnyának tekintettek, tarolt a parlamenti választásokon: az "elsődleges" szavazatok számát tekintve az első helyen végzett – a voksok csaknem 25 százalékát szerezte meg –, több mint tíz százalékponttal növelte népszerűségét 2016-hoz képest, képviselőinek száma pedig 23-ról 37-re nőtt.

A baloldali-nacionalista párt ezzel megelőzte a kilenc éve kormányon lévő, jobbközép Fine Gaelt, és a második legnagyobb párttá nőtte ki magát az ír parlamentben – csupán eggyel kevesebb képviselője lesz, mint a centrista Fianna Fáilnek. (Utóbbi párt ugyan kevesebb szavazatot kapott, de a sajátos ír választási rendszernek köszönhetően mégis több képviselőt delegálhat. Az írek ugyanis nem csak egy jelöltre szavazhatnak, hanem sorba állíthatják a jelölteket.)

A Sinn Féin egyúttal tárgyalásokat kezdett a Zöldekkel, valamint az Emberek Fontosabbak A Profitnál nevű párttal egy esetleges kormánykoalícióról.

Egyesült Írországot szeretnének...

Előretörésük mérföldkövet jelenthet az ír politikában, hiszen történelmi távlatokban egy rendszerellenes pártról van szó, amely hagyományosan az ír függetlenségért és egyben a brit uralom ellen küzdött – és bizonyos értelemben küzd még ma is.

Legalábbis nem adta fel az egyesült Írország eszményét, és öt éven belül népszavazást tartana a kérdésben. Ezzel újabb tőrt döfne az Egyesült Királyságba – a Skóciában kormányzó Skót Nemzeti Párt ugyanis már jelezte, hogy a Brexit miatt újabb referendumot szeretne a függetlenedésről.

... de nem ezért nyertek

Elemzők ugyanakkor úgy vélik, hogy a Sinn Féin nem az egyesült Írország álmával, hanem az emberek mindennapi életét érintő, szociális témákkal nyerte meg a választást.

A párt elsősorban a fiatalokat tudta magához vonzani azáltal, hogy kampányában a szociális kérdésekre koncentrált

– állítja ezzel összhangban az FT. Fontos szempont volt az is, hogy a választóknak – sok más európai országhoz hasonlóan – elegük lett a centrista pártok évtizedek óta tartó uralmából, és a sokáig kirekesztett Sinn Féint akarták beemelni a hatalomba.

A jelenre koncentrálnak

A fiatalok elégedetlenek az életszínvonallal, és amúgy sincs túl sok emlékük az északír konfliktusról, amely több mint 3600 áldozatot követelt a XX. század második felében.

Ennek egyik főszereplője volt az IRA, amelyet a britek terrorszervezetként tartottak számon, és amely becslések szerint mintegy 1700 ember haláláért felelős. (A paramilitáris csoport 2005-ben, hét évvel az északír békeszerződés után bejelentette, hogy felhagy a fegyveres tevékenységgel, és csak politikai eszközöket használ majd céljai elérésére.)

Kelly Doherty például tisztában van a Sinn Féin és az IRA kapcsolatával, de úgy véli, hogy ma már inkább a jelenkor problémáira kell koncentrálni:

Országunk érettsége szempontjából fontos lépés, hogy felismerjük: a múlt már megtörtént, mi pedig továbblépünk.

Drága lakhatás

Ami a konkrét problémákat illeti, bár az ír gazdaság gyorsan nőtt az elmúlt években, és csaknem teljes foglalkoztatottságot ért el, az írek csaknem kétharmada úgy érzi, hogy nem profitált a fejlődésből. Számos probléma – drága lakhatás és gyerekgondozási rendszer, az egészségügy hiányosságai – pedig kifejezetten dühöt szült a társadalomban.

A 35 év alattiaknál különösen a drága lakhatás okoz problémát  –  miközben az albérleti díjak 40, addig a fizetések csupán 14 százalékkal nőttek az elmúlt öt évben. Körükben jó visszhangra találtak a Sinn Féin ígéretei, amelyek erre a problémára kínáltak megoldást: a párt jelentősen növelné a szociális lakások számát, befagyasztaná az  albérleti díjakat, és maximálná a jelzáloghitelek kamatait.

Beszédes tény, hogy miközben a 35 év alattiaknak a harmada szavazott a Sinn Féinre, addig a 65 év felettieknek mindössze 12 százaléka.

Népszavazás az egyesülésről?

A Sinn Féin szárnyalásában végül, de nem utolsósorban nagy szerepe van Mary Lou McDonaldnak, a párt új elnökének is, aki a veterán Gerry Adamset váltotta 2018 februárjában. Az 50 éves politikus karizmatikus vezető, és szoros kapcsolatban áll a választókkal.

Elemzők szerint ha a Sinn Féin valóban bekerül a kormányba, akkor McDonald aktívan kampányol majd annak érdekében, hogy népszavazás legyen az egyesült Írországról. (Igaz, Észak-Írországban csak a brit kormány írhat ki ilyen referendumot – a szerk.)

Jelen állás szerint ugyanakkor a kormányalakítás meglehetősen nehéz, sokszereplős és komoly kompromisszumokat igénylő játszma lesz, hiszen egyetlen párt sem került a többségnek még csak a közelébe sem.

A britek negyvenhét hét év tagság után távoztak az Európai Unióból. De miért? Akkor most a populisták győztek? Mi bajuk volt a briteknek az EU-val? Mivel jár a kilépés politikailag és gazdaságilag? Tíz kérdés, tíz válasz videókommentárunkban:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ha Norvégián múlna, teljesülne Orbán Viktor álma
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 12:58
Ha mindenhol úgy vennék az elektromos autókat, mint a skandináv országban, tényleg jó lapra tett volna Magyarország az akkugyártással és a villanyautókkal.
Makro / Külgazdaság Ez már az Ausztriában dolgozó magyaroknak is rosszul eshet
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 11:44
Jelentősen nőtt az osztrák munkanélküliség az előző hónaphoz és a 2023-as adathoz képest is.
Makro / Külgazdaság Az euróövezetben sem minden fenékig tejfel, csak két ország van 50 pont felett
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 11:04
Megjöttek a friss feldolgozóipari adatok.
Makro / Külgazdaság Ezt az adatot se küldi át Rogán Antalnak Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 10:23
Lehetne rosszabb is a friss magyar BMI-adat. De lehetne sokkal jobb is.
Makro / Külgazdaság Korábban nem kezelt gyerekeknek nyújthat reményt egy új gyógyszer
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 09:44
A Novartis kísérleti gyógyszere ígéretes eredményeket hozott.
Makro / Külgazdaság Jobbra számítottak Kínában
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 08:33
Az elemzők ennél nagyobb növekedésre számítottak.
Makro / Külgazdaság Itt az első meglepetés: Donald Trump kérdőre vonhatja Elon Muskot
Mester Nándor | 2025. január 2. 05:42
Sok millió amerikai várja az új adminisztrációtól a lakhatási válság enyhítését. Az építésgazdaságban érintett rengeteg cég szakmai szervezetei már hetek óta erősen lobbiznak azért, hogy legyen egy komplex állami csomag, ami az egész ingatlanszektort, tehát a kereskedelmi ingatlanokét is fellendítheti. De előtte ki kell rúgni sok állami alkalmazottat, ami Elon Musk feladata is.
Makro / Külgazdaság Választhatnak a németek, hogyan mondanak búcsút legendásan jó életszínvonaluknak
Privátbankár.hu | 2025. január 1. 14:14
Németországnak az Egyesült Királyság brexit utáni tapasztalatai alapján kellene újjászerveznie gazdaságát, véli egy szakértő, amivel az életszínvonal nem sokkszerűen, hanem csak egy fokkal romlana.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Zelenszkij
Privátbankár.hu | 2025. január 1. 12:38
Zelenszkij a harcmezőn és a tárgyalóasztalnál is harcolni kíván 2025-ben.
Makro / Külgazdaság Mit választhat most Ukrajna? Egyértelmű válasz érkezett
Privátbankár.hu | 2025. január 1. 08:13
Az ukrán katonák elfáradtak a lassan három éve tartó háborúban, de inkább választják a további harcot, ha az alternatíva egy olyan tűzszünet, amely után néhány év múlva újrakezdődne a háború.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG