A kínai gazdaság nyitva áll a befektetők előtt – jelentette ki Li Csiang kínai miniszterelnök a davosi Világgazdasági Fórumon (WEF) mondott keddi vitaindító beszédében, kiemelve az országában rejlő befektetési lehetőségeket a lakosság gyors urbanizációja és a középosztály növekedése kapcsán.
A tengerentúli cégvezetők az elmúlt negyven év óta először adtak hangot aggodalmuknak a kínai gazdaság hosszú távú növekedési kilátásaival kapcsolatban Kína pandémia utáni lassú gazdasági felépülése és az ingatlanpiaci visszaesés kapcsán.
A kínai miniszterelnök a világ üzleti vezetői előtt tartott beszédében a kínai gazdaság fellendüléséről számolt be, jelezve, hogy a becslések szerint 2023-ban 5,2 százalékos gazdasági növekedést értek el, amely meghaladja a hivatalos 5 százalékos célt.
A kínai gazdaság továbbra is lendületben marad, képes kezelni teljesítményének hullámvölgyeit, amelyek nem változtatnak a hosszú távú növekedési tendencián – tette hozzá.
Li a legmagasabb rangú kínai tisztségviselő, aki Svájcba utazott Hszi Csin-ping elnök 2017-es látogatása óta.
A kínai miniszterelnök beszédében az „egészséges verseny” fontosságára hívta fel a figyelmet az együttműködés és az innováció fokozása érdekében, a versenyt korlátozó akadályok eltávolítására sürgetett, és az együttműködés fontosságát hangsúlyozta a környezetvédelmi stratégiák és a tudományos eszmecserék mentén.
Felhívta továbbá a figyelmet a globális ellátóláncok stabil és zökkenőmentes működésére is.
„A kínai piacon történő befektetés nem kockázatot, hanem lehetőséget jelent”
– hangsúlyozta.
A vállalkozások régóta aggodalmukat fejezik ki a geopolitikai helyzet, az egyre szigorodó szabályozások és az állami vállalkozásokat érintő kedvező feltételek miatt.
Kínában a júliustól szeptemberig tartó negyedévi ciklusban 1998 óta először jegyeztek fel hiányt a külföldi befektetések volumenében.
A kínai miniszterelnök leszögezte: az üzleti közösség észszerű aggályainak kezelésére aktív lépéseket fognak tenni.
(MTI)