Az elnök a Fehér Házban 2020. február 5-én.EPA/ERIK S. LESSER |
Donald Trump marad az Egyesült Államok elnöke, miután – ahogy az várható volt – magyar idő szerint szerda éjjel a republikánus többségű Szenátus felmentette őt a demokrata többségű Képviselőház által megfogalmazott két vádpont alól, 52:48 és 53:47 arányban.
Mivel vádolták?
Az első vádpont (hatalommal való visszaélés) gyakorlatilag arról szólt, hogy Trump megpróbált nyomást gyakorolni Ukrajnára a demokratapárti riválisa, Joe Biden egykori amerikai alelnök és annak fia elleni vizsgálat megindítása érdekében.
A második vádpont (a Kongresszus akadályozása) lényege pedig az volt, hogy az elnök megtagadta az együttműködést az ellene kezdeményezett impeachment ügyében, bizonyító erejű dokumentumokat tartott vissza, és akadályozta segítőit a tanúskodásban.
Egy ember ment csak a széllel szemben
A tegnap éjjeli szavazáson szinte mindenki párthovatartozásának megfelelően voksolt, azaz a republikánusok szerint Trump nem bűnös, a demokraták szerint viszont az. Az egyetlen kivétel Mitt Romney republikánus politikus volt, aki az első vádpontot megszavazta.
Az utahi szenátor, aki 2012-ben a republikánusok elnökjelöltjeként alulmaradt Barack Obamával szemben, az amerikai történelemben az egyetlen szenátor, aki valaha is arra szavazott, hogy a saját pártjából származó elnököt elmozdítsák.
Emiatt azonnal a támadások célkeresztjébe került: Trump legidősebb fia, ifjabb Don Trump "gyáva alaknak” nevezte, Trump pedig a szavazás után egyperces videót tett közzé, amelyben a demokraták "titkos fegyverének" titulálják Romney-t, és gyakorlatilag arra utalnak, hogy egy demokrata kém.
Romney egyébként a voksolás előtt részletesen kifejtette, hogy miért szavaz majd az első vádpontban Trump ellen, azaz mi alapján tartja őt bűnösnek. Hozzátette azt is, hogy ez eddigi legnehezebb döntése volt, de esküt tett arra, hogy pártatlanul fog igazságot szolgáltatni.
Szavazata azonban már nem osztott, nem szorzott, így a történelem harmadik, amerikai elnök elleni alkotmányos felelősségre vonási eljárása is elbukott. (1868-ban Andrew Johnsont, 1998 októberében pedig Bill Clintont próbálta leváltani az amerikai Képviselőház, de akkor sem járt sikerrel.)
Csúcson a népszerűség
Trump minden jel szerint megerősödve került ki a tavaly decemberben indult eljárásból. Egyrészt sikerült szinte teljes egészében maga mögé állítania pártját, és még lojálisabbá tette azt.
Azáltal, hogy egy centimétert sem hátrált, arra kényszerítette a republikánusokat, hogy válasszanak közte és kritikusai között. És ők szinte kivétel nélkül őt választották
– írta kommentárjában a New York Times.
Trump elsöprő fölénnyel nyerte pártja iowai jelölőgyűlését is február elején – a szavazatok több mint 96 százalékát szerezte meg –, és országosan is csúcson van a népszerűsége: a Gallup február elején közölt felmérése szerint az amerikaiak 49 százaléka elégedett a munkájával.
Ez tíz százalékpontos emelkedés tavaly október óta, és a legmagasabb érték elnökségének kezdete óta. Trumpot a republikánus szavazók 94, a függetleneknek pedig 42 százaléka támogatja.
A január második felében készült közvélemény-kutatásból kiderül az is, hogy az amerikaiak szűk többsége (52 százalék) szintén felmentette volna Trumpot az impeachment eljárásban, és 46 százalék mondatta volna le.
Dübörög a gazdaság
A felmérés arra is kitér, hogy az amerikaiak gazdaságba vetett bizalma magasabb, mint az elmúlt két évtizedben bármikor. Amióta Trump hivatalba lépett, a GDP átlagban 2-3 százalékkal növekszik, 6,7 millió új munkahely létesült, a munkanélküliség pedig tavaly decemberben ötven éves mélypontra, 3,5 százalékra süllyedt.
Igaz, Trump most csak egy csatát nyert, a végső ítéletet a szavazók mondják majd ki november elején az elnökválasztáson – az addig hátralévő csaknem kilenc hónapban pedig még nagyon sok minden történhet.
A Demokrata Párt helyzetével külön cikkben foglalkoztunk: Brutális elnökválasztási vereség felé robognak az amerikai demokraták.