Eddig megfigyelőként
A párizsi székhelyű gazdasági szervezeten belül a nemzetközi fejlesztési segélyezéssel foglalkozó bizottság 1960-ban alakult meg, a 35 OECD-tagállam közül Magyarország a 30. teljes jogú tag. Az ország korábban megfigyelőként vett részt a bizottság munkájában.
Mikola István kiemelte: az olyan krízishelyzeteket, mint amilyenek a migrációt kiváltó helyi problémák és háborúk, csak a tagállamok együttes összefogásával lehetséges megoldani, s ebben a folyamatban a DAC központi szerepet vállal. Munkájához pedig az OECD szervezeti támogatást nyújt.
Magyarország a mezőgazdasági, élelmiszerbiztonsági, környezetvédelmi technológiai, vízgazdálkodási kérdésekben, valamint az ösztöndíjrendszerek kidolgozásában kaphat szerepet a bizottság munkájában, azaz elsősorban a tudástőkéjével tud hozzájárulni ahhoz az egyesített erőfeszítéshez, amely az ENSZ fenntartható fejlődési célrendszerének megvalósítását szolgálja - hangsúlyozta az államtitkár.
Mi a feladata a bizottságnak?
A fejlesztéstámogatási bizottság ösztönzi és segíti tagjait az átfogó fejlesztéspolitika megteremtésében, és abban, hogy a tagországok különböző szakpolitikái összhangban legyenek a fejlesztéspolitikával, valamint négyévente átfogó értékelést készít minden egyes tagjának nemzetközi segélyezési és fejlesztési politikájáról.
Magyarország 2013-ban készítette el a középtávú, 2014-2020-ra szóló, a nemzetközi fejlesztési együttműködésére és a humanitárius segítségnyújtási tevékenységére vonatkozó keretstratégiáját.