Egy korszak vége: Seehofer egy mai sajtóeseményen a szászországi Bautzenben. EPA/FILIP SINGER |
Még ezen a héten lemond a Keresztényszociális Unió (CSU) elnöki posztjáról Horst Seehofer, értesült a Frankfurter Allgemeine Zeitung, miután vasárnap este ülésezett a bajor párt vezetése. Az új elnököt legkésőbb januárban, soron kívüli kongresszuson választhatják meg. Seehofer pártelnöki megbízatása hivatalosan 2019 végéig szól.
A hírt hétfőn a politikus maga is megerősítette. A búcsú pontos időpontját még a héten közli. "A változás hozzátartozik az élethez, az enyémhez is" – mondta. Hozzátette: döntésével azt szeretné elérni, hogy 2019 a megújulás éve legyen a CSU-ban.
Belügyminiszter még maradna
A bajor politikus a szövetségi belügyminiszteri posztot egyelőre megtartja. Ezzel főnöke, Angela Merkel taktikáját követheti. A kancellár a Kereszténydemokrata Unió (CDU) decemberi kongresszusán már nem indul újra a pártelnöki tisztségért, kancellári megbízatását viszont kitöltené 2021-ig.
A német konzervatív lap szerint Seehofert a négy órás ülésen sok kritika érte. A politikus azt kérte a jelenlévőktől, hogy úgy bánjanak vele, mint aki már tíz éve vezeti a pártot, és hadd búcsúzhasson el megfelelő módon a pártszervezetektől és párttársaitól. Ez nem hónapok, hanem már csak hetek kérdése, tette hozzá.
Leszerepeltek a választáson
A bajor politikus ugyanakkor visszautasította, hogy őt tegyék meg bűnbaknak az októberi bajorországi választási kudarcért. A CSU 37 százalékkal ugyan megnyerte a választást, de több mint tíz százalékot gyengült 2013 óta, és az elmúlt 65 év leggyengébb eredményét érte el. Elvesztette abszolút többségét, és végül a tőle jobbra álló Szabad Választók pártjával volt kénytelen koalícióra lépni.
A bajor miniszterelnöki tisztséget továbbra is Markus Söder tölti be – idén márciusban vette át Seehofertől ezt a posztot –, és messze ő a legesélyesebb jelölt a CSU elnöki székére is. Utóbbi tisztségre szóba jöhet még Manfred Weber, akit a múlt héten választott meg csúcsjelöltjének az Európai Néppárt.
Seehofer távozásáról már az elmúlt hetekben rendszeresen röppentek fel hírek a német sajtóban. A hivatalos bejelentést azonban addig nem akarták megtenni, amíg fel nem áll az új bajor kormány.
Korszakváltás előtt
A német politika tehát több szempontból is korszakváltás előtt áll. A két centrumpártra épülő politikai rendszer lassan véget ér: a CSU/CDU-szövetség és a szociáldemokrata párt jelentősen meggyengült, miközben a tőlük jobbra (Alternatíva Németországért) és balra (Zöldek) álló politikai erők jelentősen erősödtek. Ezzel párhuzamosan fokozatosan búcsúznak a hatalomtól a német politikát 15-20 éve meghatározó szereplők, köztük Merkel és Seehofer.
A bajor politikus távozása rosszul jön a magyar kormánynak, hiszen Seehofer köztudottan jó kapcsolatokat ápol Orbán Viktor kormányfővel. Az egyik legfontosabb szövetségese például a migráció kérdésében, nemrég pedig védelmébe vette a magyar kormányfőt a Sargentini-jelentéssel kapcsolatban is. A két politikus személyesen is rendszeresen egyeztetett egymással.
Egy oldalon: Horst Seehofer és Orbán Viktor a bajorországi Seeonban, 2018. január 5-én. MTI Fotó: Máthé Zoltán |
Mi várható Södertől?
Az egyelőre kérdés, hogy Seehofer legvalószínűbb utódja, Markus Söder milyen szövetségese lesz Orbán Viktornak. Ez attól is függ, hogy az új vezér hova pozícionálja majd a CSU-t.
Söder idén januárban nem vett részt azon a kétnapos pártülésen Seeonban, amelyen Orbán Viktort is vendégül látták. Az Orbán-kormány tavaszi választási győzelmét pedig visszafogottan fogadta a Spiegel korábbi híradása szerint.