Mutatja az utat: Manfred Weber, az EPP csúcsjelöltje. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd |
Stubb vagy Weber? Ez volt a legnagyobb kérdés az Európai Néppárt (EPP) finnországi kongresszusának második napján. A küldöttek arról döntöttek, hogy a finn Alexander Stubb vagy a német Manfred Weber legyen a párt csúcsjelöltje (európai bizottsági elnökjelöltje) a jövő tavaszi európai parlamenti (EP) választáson.
Stubb liberális demokráciát szeretne
Stubb beszédében azt mondta, hogy három fő víziója van: az egységes, biztonságos és modern Európa. Egyúttal hitet tett a liberális demokrácia, a globalizáció, a jogállamiság és az EU mellett.
Mint kifejtette, nem szeretne megosztottságot látni az Európai Unión belül semmilyen értelemben. Szerinte mélyebb integrációra van szükség, de ezt a folyamatot az eddiginél okosabban kell előrevinni.
Trump a negatív példa
A volt finn kormányfő szerint ma számos ország vezetője a gyűlöletre és a félelemre épít – példaként Donald Trump amerikai elnököt említette –, és megosztja a társadalmat ahelyett, hogy megoldásokat és reményt kínálna.
Puszipajtások: Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és Alexander Stubb ölelkezik Helsinkiben. MTI/Koszticsák Szilárd |
Ő olyan Európát szeretne, amelyben mindenki biztonságban érzi magát, amely képes megoldani a migrációs krízist és megakadályozni a terrorista-támadásokat. Olyan Európában szeretne élni, amely tovább megy a digitalizáció útján, és harcol a klímaváltozás ellen.
Orbánt is megemlítette
Esélyeivel kapcsolatban annyit mondott: a mostani választás olyan, mintha Németország játszana Finnország ellen – sajnos nem jégkorongban, hanem fociban.
Beszélt arról is, hogy ez a pártszövetség győzte le anno a fasizmust, majd később a kommunizmust – utóbbi vonatkozásban név szerint említette Orbán Viktort. Stubb korábban élesen kritizálta a magyar kormányfőt, és felvetette, hogy az EPP-nek ki kellene zárnia a Fideszt a pártcsaládból. Ez végül nem történt meg. (Korábbi háttéranyagunkat Stubbról itt olvashatja.)
Weber: otthon és biztonság
A Néppárt európai parlamenti frakcióvezetője, Manfred Weber beszédében arra kért felhatalmazást, hogy megváltoztassa Európát. Mint kifejtette, az EU-nak a polgárok projektjének kell lennie, nem pedig az elitek projektjének – sokan most utóbbinak látják az uniós közösséget. Szerinte meg kell hallgatni az embereket, és olyan Európát kell teremteni, ahol az emberek otthon érzik magukat.
Szintén kiemelte a biztonsághoz való jogot. Mint mondta, mindig elmegy az előtt a brüsszeli metróállomás előtt, ahol a 2016-os terrortámadás történt. Szerinte az uniós tagállamoknak össze kell fogniuk a biztonság érdekében.
Európa alapja a kereszténység
A migrációs válsággal kapcsolatban kifejtette: az illegális migrációt meg kell állítani, és senkit sem szabad beengedni az EU-ba útlevél nélkül. Szerinte ha van politikai akarat, akkor ezt a célt el lehet érni. Példaként említette a török-bolgár határt, ahol megszűnt a bevándorlás.
Vissza az emberekhez: Manfred Weber érkezik a kongresszusra. EPA/KIMMO BRANDT |
Weber a legnagyobb tapsot akkor kapta, amikor azt mondta: Európa fundamentuma a kereszténység, és nem érdekli, ha amiatt támadják, hogy keresztény szimbólumokat használ. Felhívta a figyelmet arra is, hogy bár Európa kultúrája nagyon színes és különböző, szinte minden európai település közepén áll egy keresztény templom.
Mindegyik oldalt kiosztotta
Szintén nagy tapsot kapott, amikor bírálta a szocialistákat és a liberálisokat. Emlékeztetett arra is, hogy Európát a keresztények alapították.
Weber ugyanakkor kritizálta a nacionalistákat, például Marine Le Pent, a francia Nemzeti Gyűlés vezetőjét is. Szerinte Európának nem több nacionalizmusra, hanem több szolidaritásra és demokráciára van szüksége, a nacionalista szólamokra pedig a Keresztényszociális Unió egykori legendás politikusától, Franz Josef Strausstól vett idézettel válaszolt: Bajorország az otthonunk (Heimat), Németország a hazánk (Vaterland), Európa a jövőnk.
Orbán: vissza a spirituális identitáshoz
A csúcsjelölt-választás előtt többek között Orbán Viktor is felszólalt. A miniszterelnök kiemelte: nemzetek nélkül nincs erős Európa. Szerinte a kontinensnek, amelynek 27 különböző arca van, az emberek Európájának, kereszténynek és demokratikusnak kell lennie. Egyúttal vissza kell találnia a spirituális identitásához, a liberálisok viszont e nélküli Európát szeretnének.
A szelfikirály: Orbán Viktor hívei körében a kongresszuson. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs |
Hozzátette: nem a szocialisták és a liberális média mércéjével kell mérniük magukat. Egyúttal politikai aberrációnak nevezte a Fidel Castróhoz és Karl Marxhoz kapcsolódó évfordulók megünneplését.
Beállt Weber mögé
A magyar kormányfő emlékeztetett arra, hogy míg 2010-ben 16 európai országban voltak kormányon a kereszténydemokraták, addig ma már csak hat országot vezetnek. Ha nyerni akarnak a jövő tavaszi európai parlamenti választásokon, akkor helyre kell állítaniuk az EPP egységét, ismét az emberek oldalára kell állniuk, valamint meg kell védeni őket a migrációtól és a terrorizmustól. Orbán Viktor ezúttal is világossá tette, hogy Manfred Webert támogatja Alexander Stubbal szemben.
Az EPP küldöttei végül titkos voksoláson Webert választották csúcsjelöltté. A német politikus a szavazatok mintegy nyolcvan százalékát gyűjtötte be.