A hitelminősítő idén másodszor vizsgálja a magyar államadós-besorolást. Az első időpont február 16-án volt; a cég akkor megerősítette Magyarország hosszú és rövid futamidejű, devizában és forintban fennálló államadósság-kötelezettségeinek "BBB mínusz/A-3" szintű, befektetési ajánlású besorolását, és a magyar szuverén osztályzatra változatlan pozitív kilátást hagyott érvényben.
Felminősítenek, ha...
A magyar minősítés februári megerősítéséhez fűzött elemzésében az S&P Global Ratings kiemelte: a besorolásra tavaly augusztus óta érvényes pozitív kilátás elsősorban annak lehetőségét tükrözi, hogy a magyar gazdaság erősödő mérőszámai segíthetik a bankrendszerben folyamatosan zajló javulást, és ezzel megerősíthetik a monetáris politika transzmissziós csatornáját.
A cég annak idején közölte azt is, hogy 12-18 havi távlatban felminősítheti a magyar adósosztályzatot, ha a pénzügyi szektorban végbement legutóbbi javulások erősítik a hatóságok képességét a hazai monetáris kondíciók befolyásolására.
Az S&P augusztus 17-re, a Fitch augusztus 31-re, míg a Moody's november 23-ra ütemezte a hazai adósságbesorolás idei utolsó felülvizsgálatát. |
Az S&P februári elemzése szerint ennek jelei közé tartozna például a banki hitelkihelyezések még erőteljesebb fellendülése, amelyhez folytatódó gazdasági növekedés, többletes folyómérleg-egyenleg és kordában tartott államháztartási hiány társul.
Mire figyelnek?
Az S&P-vel kapcsolatban Nagy Márton, az MNB alelnöke néhány héttel ezelőtt elmondta, hogy itt a bankrendszer értékelése jelenti a szűk keresztmetszet a felminősítés szempontjából. Az intézet a nem teljesítő hitelállomány csökkenését, a hitelezési folyamatok fenntartható javulását, valamint a bankszektor külső forrásokra való ráutaltságának mérséklődését tartja kiemelt fontosságúnak.