A rubelfizetésekről szóló híreket álhíreknek nevezve, Nehammer a Twitteren azt írta, hogy Ausztria szó szerint betartja a közösen elfogadott uniós szankciókat.
Az OMV osztrák energetikai vállalat és a Gazprom orosz gázszolgáltató közötti fizetési feltételeket megvitató szerdai kormányülést követő nyilatkozatában Nehammer felidézte Vlagyimir Putyin elnök két héttel ezelőtti ígéretét arra, hogy továbbra is elfogadják az euróban történő fizetéseket, hangsúlyozva, hogy ez változatlanul így is van.
A dpa értesülései szerint az OMV és a Gazprom közötti megállapodás alapján az OMV euróban teljesíti a kifizetéseket, a Gazprom pedig rubelre váltja azokat, de ez a kitétel még nem lépett életbe.
Nehammer és Leonore Gewessler energiaügyi miniszter bejelentette, hogy 6,6 milliárd euró (7 milliárd dollár) értékben bővítik Ausztria stratégiai gáztartalékait, azzal a céllal, hogy a télre a gáztározók telítettsége 80 százalékra nőjön.
Oroszország továbbra is szállít földgázt Ausztriának, amely földgázszükségleteinek mintegy 80 százalékát orosz forrásból fedezi, adta hírül az MTI.
Eközben a Bloomberg egy Gazpromhoz közeli forrásra hivatkozva azt állítja:
négy európai ügyfél már rubelben fizetett Oroszországnak a gázért.
Hozzátette:
eddig tíz európai cég nyitotta meg azokat a számlákat a GazpromBanknál, amelyek az orosz fizetési igények teljesítéséhez szükségesek.
Mint arról beszámoltunk, Oroszország mától nem szállít gázt Bulgáriának és Lengyelországnak, miután ez a két ország – az orosz kérést megtagadva – nem volt hajlandó rubelben fizetni a gázért.
Ugyanakkor május második feléig akkor sem várhatók újabb gázcsapelzárások, ha más országok is megtagadják ezt, mivel a következő átutalások csak akkor esedékesek, mondta a Gazprom közeli forrás.
A Kreml még márciusban adott ki egy határozatot, amelyben azt javasolta:
az energiahordozókat vásárló vállalatok közvetlenül a Gazprombanknál nyissanak bankszámlákat (euró és rubel alapút), fizessenek euróban vagy dollárban, amelyet Moszkvában rubelre váltanak át.
Az Európai Bizottság viszont azt tanácsolta, hogy az európai földgázvállalatok továbbra is abban a pénznemben fizessenek, amelyben a Gazprommal kötött szerződésben megállapodtak. Ezen szerződések 97 százaléka euróban vagy dollárban határozta meg a fizetési pénznemet.