4p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Ukrajnán keresztül folytatott orosz földgázszállítások leállítása olyan hiányt okoz a susogó energiahordozó piacán Európában, amit 2025-ben alig-alig tud pótolni a kontinens LNG-importtal.

A világ előtt olyan tizenkét hónap állhat, amelyben a földgázt fogyasztó országok és kontinensek várhatóan éles versenyt vívnak majd a szűkösen rendelkezésre álló energiahordozóért. A gázéhes Európa elszívhatja a folyékony energiaforrást a világ szegényebb országai elől, amelyek nem tudják majd megfizetni a megugrott gázárakat. Legalábbis erre jutott a Bloomberg összefoglalója, amely a kilátásokat firtatja. 

Eddig példátlan esemény

Először fordul elő 2022 óta, amikor az Ukrajna ellen indított agresszió nyomán az európai országok korlátozni kezdték gázimportjukat Oroszországból, hogy gondok lehetnek a kontinens gáztározóinak feltöltésével a következő tél előtt. Az idei tél hátralévő heteire van elég tartalék, ám a január elején beköszöntött fagyos idő növelte a fogyasztást.

Eközben az utolsó Ukrajnán keresztül vezető orosz-európai gázvezeték leállítása szűkíti a kínálatot. Ennek eredményeként szakértők szerint az egész 2025-ös évet egy energiarés fogja jellemezni. Magyarán, az összes új LNG-exportkapacitást el fogja nyelni az újabb kieső orosz gázforrás pótlása. Európának tízmillió tonna új LNG-forrást kell találnia, ami tíz százalékkal több a 2024-es LNG-importnál – mondta Saul Kavonic, a sydney-i MST Marquee tanácsadó cég elemzője.

Kezdődhet a kiszorítósdi a földgáz megszerzéséért

Az Egyesült Államok exportőrei valamennyit tudnak pótolni a hiányzó mennyiségből, de hogy mennyit, az azon múlik, milyen gyorsan tudják felpörgetni a gázkitermelést. Így más lehetőség híján az európai importőröknek ázsiai források felé kell fordulniuk ahhoz, hogy fel tudják tölteni a tárolókat a következő téli időszak előtt. 

Ázsia azonban a világ legnagyobb gázfogyasztóinak kontinense, így az új kereslet borítékolhatóan fel fogja tornászni az árakat. Ezek végül olyan szintet érhetnek el, amit az indiai, a bangladesi vagy az egyiptomi vásárlók nem tudnak megfizetni. A német fogyasztóknak még lenne pénzük, de a vállalatok amúgy is megromlott versenyképessége tovább hanyatlik majd az energia további drágulása miatt. A földgáz határidős árai Európában – amelyek egyébként is hatást gyakorolnak az ázsiai spot árakra – 45 százalékkal vannak az egy évvel ezelőtti szint felett. Az energiaválság előtti szinthez képest háromszoros a különbség. Nem véletlen, hogy Németországban a február 23-án esedékes parlamenti választások egyik fő kampánytémája az ország cégeinek energiaellátása. A közvélemény-kutatások szerint a második legnépszerűbb párt, az Alternatíva Németországért (AfD) azzal kampányol, hogy visszaállítja az orosz földgáz olcsó vezetékes importját. 

A korábbi harmadik világ országai lehetnek a legnagyobb vesztesek

Az ázsiai és latin-amerikai feltörekvő országok lehetnek az európai háború legnagyobb vesztesei. Az LNG-szállítók a növekvő árak megfizetésére képes európai vevők felé fordulnak. Brazíliának gondot okoz a szárazság miatt kiesett vízierőmű-kapacitás pótlása az áramtermelésben, Argentína, amely a nyári szezonból tart a télibe, lemaradhat az LNG-ért folyó versenyben.

Fókuszban az LNG
Fókuszban az LNG
Fotó: Quatargas

Egyiptom meglepte a világot 2024-ben azzal, hogy gázexportőrből -importőrré vált a nyári áramkimaradások idején. Az országnak idén is számos LNG-szállítmányra lehet szüksége, hogy túlélje a forróságot hozó nyarat. Eközben a folyékony gáz exportőrei a 2022-eshez hasonlóan növelik az exportkapacitásukat, kivéve Oroszországot, amelynek új LNG-üzemeit amerikai szankciók sújtják.

2026 lesz a nyerő?

Ha nem sikerül a piaci problémákat kezelni, az további gázdrágulást eredményezhet. Enyhülés 2026-tól kezdődően várható – derül ki a Jefferies Financial Group pénzügyi szolgáltató előrejelzéséből. E szerint 2030-ig a jelenlegin felül 175 millió tonna új földgázkínálat jelenhet meg a világpiacon, főként egyesült államokbeli és katari forrásból. Ez nyomást fog gyakorolni az árakra.

Florence Schmit, a Rabobank európai energiastratégiája úgy látja, hogy 2026 a fény a gázellátás jelenlegi sötét alagútjának végén.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lantos Csaba szerint nagyon megéri Putyinnal üzletelni
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 07:46
Az energiaügyi miniszter az orosz gáz áráról is beszélt.
Makro / Külgazdaság NATO 5 százalék: óriási blöff vagy sorsfordító elhatározás?
Litván Dániel | 2025. július 9. 05:41
Mindenki reszkethet majd Európától, ha a NATO-tagállamok elkezdik önteni a pénzt a védelmi képességeikre? Vagy megint csak szép szavakat hallhattunk, a valóság pedig más lesz?
Makro / Külgazdaság Ez feszes munkaerőpiac? Több mint egy évig is tarthat az álláskeresés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 16:21
A GKI havi rendszerességű felmérései szerint a cégek foglalkoztatási hajlandósága 2025 első hónapjaiban elbizonytalanodást mutat.
Makro / Külgazdaság Összekaparta a pénzt a kormány: többlettel zárt a költségvetés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:09
Számottevő többlettel zárt júniusban a központi költségvetés: ebben a hónapban 200 milliárd forint összegű osztalékbevétel érkezett a költségvetésbe, részben a Szerencsejáték Zrt-től, részben pedig a Corvinus Zrt-től. Ezen túlmenően jelentős, 100,6 milliárd forint társasági adó befizetés érkezett be a hónap végéig.
Makro / Külgazdaság Rossz hírek érkeztek az orosz gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:03
Az orosz költségvetés hathavi hiány a GDP 1,7 százaléka volt, elérte az éves tervezettet – áll a pénzügyminisztérium keddi jelentésében.  
Makro / Külgazdaság Bejött Trump számítása a németeknél: visszaesett az export
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:10
Az export és az import vártnál nagyobb csökkenése mellett májusban növekedett Németország külkereskedelmi többlete a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden publikált előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Halmozza a devizát a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:18
Kína devizatartaléka, amely a világon a legnagyobb, júniusban további 32 milliárd dollárral, 3317 milliárd dollárra, 2015 decembere óta legmagasabb szintre emelkedett – áll a kínai központi bank jelentésében – írja az MTI.
Makro / Külgazdaság Izrael: maradt a negatív kilátás
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 06:45
Megerősítette változatlan negatív kilátással Izrael hosszú és rövid futamidejű, devizában és helyi valutában denominált szuverén kötelezettségeinek „Baa1” besorolását a Moody's Ratings – írja az MTI.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG