Komoly segítséget jelenthetnek a görög gazdaság helyreállításában a startupok, az utóbbi években egyre több ötlet nyert teret, amelyek kellő támogatás mellett komolyan megváltoztathatják a gazdaság összetételét a következő években – írja a Reuters. Egy görög diák például a tengerparton kiszáradt tergerifűből kezdett gyártani telefontokokat, napszemüvegeket és ajándékdobozokat. A PHEE nevű startup négy éven belül már a határon túl is árusítani tervezi termékeit – ez pedig csak egy példája a görög lakosság szemléletváltásának, akik mindinkább az önálló vállalkozások indításában gondolkodnak.
A görög startupok a 2008-as pénzügyi világválság idején szaporodtak el. A gazdaság az óta sem állt a lábára, a munkanélküliség azóta is az egyik legmagasabb az Európai Unióban. A startupokról tehát még senki nem hallott egy évtizede, most azonban komoly lehetőséget kínálnak a gazdaság helyreállítására.
Javítani kell az üzleti környezetet
Bár az országnak nincs hivatalos oldala, ahol a startupok regisztrálhatnak, az elérhető adatbázisok alapján azonban olyan 600 és 1100 között lehet a számuk. Az Európai Beruházási Alap az elképzelések szerint több mint 400 millió eurót szeretne fektetni startupokba és más kisebb cégekbe a következő öt év során.
Erzsike néni egy startupnál adminisztrátor - mennyire vált be a nyugdíjasok dolgoztatása? További részletek >>> |
Jelenleg a turizmus és a hajós szállítmányozás a legerősebb gazdasági hajtóerő a görög gazdaságban, de az induló magánvállalkozások felvirágzása lényegesen átalakíthatja ezt az összetételt. A válság alatt több ezer cég ment tönkre, az munkanélküliségi ráta pedig csaknem 28 százalékra emelkedett. 2008 és 2013 között csaknem 223 ezer fiatal munkavállaló hagyta el az országot, hogy máshol vállalhasson munkát. Azok, akik az országban maradtak, újra kellett gondolniuk a stratégiájukat a túlélésért.
A Görög Nemzeti Bank szerint a startup szektor igencsak ígéretes gazdasági hajtóerő lehet a jövőben, noha a teljes ágazatértéke még alig éri el a 300 millió eurót. Az üzleti környezet azonban korántsem kedvező a fiatal vállalkozóknak, a bürokrácia, a magas adók és a különböző korlátozások miatt több hónapba is telhet elindítani egy céget működőképes bankszámlával – míg ugyanez Angliában napok alatt kivitelezhető.
Befektet az állam
A kormány a tervek szerint könnyítené az adózási feltételeket a szektorban, ezzel is ösztönözve a vállalkozókat. A görög vezetés és az Európai Beruházási Alap együttműködésén keresztül most komoly pénzek érkeznek a szektorba, a 400 millió eurós forrás negyede magánbefektetőktől érkezik, a döntő része viszont állami támogatás lesz. A források célja, hogy a görög vállalkozások az országon kívül is kamatoztathassák majd ötleteiket.
Jó példa erre a taxis szolgáltatást helyettesítő Beat applikáció, amelyet a német Daimler vásárolt fel nemrégiben – a céget azonban Londonban hozták létre az egyszerűbb ügyintézés és az alacsonyabb indulóköltségek miatt. A Workable nevű, munkaerő felvételt segítő mikrovállalkozást 2012-ben alapították Athénban, az óta már csaknem 200 embert foglalkoztat Londonban és Bostonban. Az évek során már 32 millió dollár értékben fektettek a cégbe olyan vállalatok, mint a Porsche, a Ryanair vagy a Marks & Spencer. A cég vezetője szerint nem feltétlenül meglepő az ilyen ütemű növekedés, mivel sikeres cégek gyakran pont a gazdasági recesszió idején születnek.
Sikeres vállalkozást szeretnél? Van 12 pont, amit most azonnal bevezethetsz Néhány éve, amikor a startupok elkezdték meghódítani a világot, új módszertanokkal ismerkedett meg a világ. A „klasszikus” vállalkozók viszont szkeptikusan fogadták az úgynevezett lean módszertant, mondván, hogy ezt egy nagyvállalatnál nem lehet bevezetni. Amit elfelejtenek, hogy ezt nem a startupok, hanem a NASA találta ki, ahol mintegy 19 ezren dolgoznak. Hogyan működik? Mit tanulhatunk belőle? Ez a 12 trükk megmutatja, hogyan lehet sikeresebb a vállalkozásod. |