A cikk megszületéséhez a Harmadik Kor Nyugdíjas Szövetkezetet, a Szomszédok Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezetet és a Nyugdíj-kiegészítés Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezetet kérdeztük meg.
Aktív nyugdíjasok, hányan vagytok?
A szövetkezetek válaszaiból az derül ki, hogy a nyugdíjasokat igen is érdekli a munkavállalás, a Szomszédok tagsága már közel 3500 főnél jár, míg a Harmadik Kornak 1000-nél több tagja van, de a NYUSZ is dinamikusan bővülő tagságról számolt be.
Ugyan a szövetkezetek tagsága már egész jelentős, a folyamat még csak most kezd igazán beindulni, jellemzően a tagok kevesebb, mint fele végez aktív munkát, de a szövetkezetek arra számítanak, hogy a közeljövőben ugrásszerűen megnőhet ez a szám, ahogy egyre több cég fedezi fel ezt a lehetőséget.
Hol találkozhatunk nyugdíjas dolgozókkal?
Szinte bárhol. Alapvetően az irodai, kiskereskedelmi, portás, személy- és vagyonőri, betanított munkák, konyhai kisegítés a jellemzőek, de olyan magasan kvalifikált és szakképzettséget igénylő munkakörbe is közvetítettek már ki munkavállalót, mint amilyen az építész, a könyvelő, a műszaki ellenőr, az elektroműszerész, és az élelmiszermérnök.
Mit szólnak a cégek?
A szövetkezetek válaszából kiderült, hogy összesen több mint 230 céget érdekelt eddig a szépkorúak foglalkoztatása, és alapvetően hosszú távra terveznek velük: döntő többségben határozatlan idejű szerződéseket kötnek.
Felmerül a kérdés, hogy hogyan tudnak beilleszkedni a nyugdíjasok a fiatalabb kollégák közé, ám emiatt egyáltalán nem kell aggódni, a partnercégek kiemelkedően elégedettek a kiközvetített szövetkezeti munkavállalókkal. A nyugdíjasoknak egyébként az egészen fiatalos légkör sem jelent problémát – Erzsike néni 64 évesen például egy startupnál adminisztrátor.
Meglepően jól keresnek
Mint mindenhol, a nyugdíjasok munkavállalásánál is Pesten jobbak a fizetések. A minimálbér és a garantált bérminimum itt is kötelező, de jellemzően ennél jobb fizetést tesznek zsebre a nyugdíjasok
Az egyszerű betanított munkák órabére nettó 700 Ft-tól kezdődik, az átlagos órabér nettó 800-900 Ft, de komolyabb szakmai munkákért nettó 1500-2000 Ft-os órabért is kifizetnek (pl. élelmiszermérnök, bérszámfejtő). Vannak kiugró esetek is, egy volt főkönyvelőnek szakterületén bruttó 3000 forintos órabért fizettek, de más, szintén piacképes, tapasztalt szakmákért is adtak 400-500 ezer forintot havonta.