Görögország ugyanis az első fejlett ország az unió történelmében, amelynek nem sikerült időben visszafizetnie a tartozását a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF). Nem csak ezért marad a mai dátum emléke keserű: ezen a napon az Európai Unió egysége talán visszafordíthatatlanul kezdett el láthatóan meggyengülni.
A vég az új kezdet
A mostani helyzet közel sem jelent csődöt, "mindössze" annyit, hogy Athén elesett a közel 16 milliárd eurós támogatásoktól. Az egyetlen mentőöv, ami maradt, az az Európai Központi Bank Sürgősségi Likviditási Támogatása (ELA), amely egyelőre még életben tartja a görög bankrendszert. Szerdán dönt arról az EKB kormányzótanácsa, hogy hajlandó-e az események figyelembevétele mellet is megemelni az adható összegre vonatkozó plafont.
Ha mégis jön a csőd?
Akkor jönnek a problémák, ha tőke hiányában a görögök tényleg kénytelenek államcsődöt jelenteni. Ez ugyanis eurózónából és akár az egész unióból való kilépésüket is magában hordozza. Kedden éjszaka közel 20 000 fős tömeg tüntetett a görög parlament előtt, követelve, hogy az ország maradjon az unió tagja és a polgárok szavazzanak igennel a vasárnap esedékes népszavazáson.
And as they say: one picture, a thousand words! #MenoumeEvropi #YesEurope /via @DimAvdoulos pic.twitter.com/ASFmbvw08p
— The Greek Analyst (@GreekAnalyst) June 30, 2015
Szerdán folytatódnak a tárgyalások, újra összeül az eurócsoport Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter vezetésével, megvizsgálni az alternatívákat. A görögök ugyanis szinte már naponta jelentkeznek új javaslatcsomagokkal, amelyek végül a megegyezéshez vezethetnek.
Eurogroup teleconference Wednesday 11:30am, to discuss state of play #Greece
— Jeroen Dijsselbloem (@J_Dijsselbloem) June 30, 2015