3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Mostanában kevesebbet hallani a görög gazdasági válságról, noha tavaly minden a görög drámától volt hangos. Ez nem véletlen, az ország túlélte a legnehezebb időszakot, ahogy itthon mondanánk, a reformok működnek. Van még mit tenni, de létrejött egyfajta egyensúly, és most már az adósságkönnyítésről is lehet tárgyalni.

2015 elején, mikor a Sziriza párt kormányra jutott, Európa rémálma vált valóra, és egyben az eurózóna a legkomolyabb kihívás elé nézett fennállása óta. A Sziriza-kormány makacskodása és az európai tárgyalófél kezdeti túlzott jóindulata oda vezetett, hogy végül Európának el kellett zárni a pénzcsapot, és a görög kormány dönthetett: vagy teljesíti a további kimentés feltételeit, vagy elhagyja az eurózónát.

Jó útra tért

A csapelzárás hatékony volt: hiába szavaztatták meg gyorsan a népet, a pénzhiány megmutatta Ciprasz miniszterelnöknek, milyen lenne az eurózónán kívül, ezért azonnal beadta a derekát, vállalta az együttműködést, majd előrehozott választások megtartásával és megnyerésével legitimálta a dolgot, pártja szélsőséges részének mellőzésével. A piacok megnyugodtak, az ország gazdasága működni kezdett, és ugyan többször került sor azóta kisebb vitákra Ciprasz és a hitelezők közt, ezeket sikerült elrendezni.

Van remény

Most az az örvendetes helyzet állt elő, hogy miután a görögök megvalósítják a hosszú távú egyensúlyhoz vezető reformokat, elérhető lesz egy fenntartható egyensúly, így meg lehet kezdeni az adósságteher csökkentéséről folyó tárgyalásokat. Az eurózóna képviselői szerint már csak néhány intézkedést kell meghozni Görögországnak, és akkor nem lesz már több akadály az adósságmérséklés útjában.

A görög kötvények hozama szeptember óta nagyot esett, azaz a piac most kezd először érdemben hinni abban, hogy hosszútávon megoldható a görög probléma. Az ország adóssága ugyan a GDP 170 százaléka, de ha a gazdaságot és a költségvetést olyan pályán sikerül tartani, hogy egy kiadósabb adósságcsökkentés után már segélyprogram nélkül is működjön az ország (ahogy ez a válságban megsegített többi országgal, Ciprussal, Portugáliával stb. is történt), akkor van értelme az adósságcsökkentésnek.

A piac is elhiszi

Miközben Európában az amerikai trendet követve emelkedni kezdtek a kötvényhozamok, a 2019 áprilisában lejáró 4,75 százalékos kuponú görög kötvények hozama ma délelőtt 32 bázisponttal 6,9 százalékra mérséklődött, miközben ez az érték szeptemberben még 10 százalék volt. Egy nagy könnyítést már kapott az ország: védelmet kapott a kamatok esetleges jövőbeni emelkedése ellen, vagyis a mentőakcióban kapott adósságaira továbbra is a jelenlegi alacsony kamatot kell fizetnie.

Az eurózóna pénzügyminiszterei december 5-én ülnek össze, és ha ott egyetértésre jutnak a görögökkel a hátralévő utolsó reformlépésekről (munkaerőpiaci szabályozás, költségvetési tervek), akkor az adósságkönnyítésről szóló tárgyalások sikeresen befejeződhetnek a Bloomberg szerint. Ezekben az IMF-nek is részt kell vennie, miután a szervezet már korábban jelezte, hogy a jelenlegi mentőprogramban való további részvételét középtávú adósságkönnyítéshez köti.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megint minden olcsóbb lehet az euróövezetben
Privátbankár.hu | 2024. május 6. 12:47
Tovább csökkennek a termelői árak, elsősorban az energiaárak miatt.
Makro / Külgazdaság Nagy gondban az Audi, 74 százalékkal esett a cég eredménye
Privátbankár.hu | 2024. május 6. 10:47
A háttérben beszállítói probléma sejlik fel.
Makro / Külgazdaság Valami félrement márciusban a magyar külkereskedelemben
Privátbankár.hu | 2024. május 6. 08:31
15, illetve 20 százalékos a visszaesés az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Az izraeli kormány jóváhagyta az al-Dzsazíra bezárását Izraelben
Privátbankár.hu | 2024. május 5. 15:53
Az izraeli kormány jóváhagyta a katari székhelyű al-Dzsazíra pánarab hírtelevízió bezárását Izraelben, a csatorna jogászai válaszra készülnek.
Makro / Külgazdaság Litván startup tarol a használt ruhák piacán
Privátbankár.hu | 2024. május 5. 11:13
Meddig tart ki a lendülete?
Makro / Külgazdaság Jól átvernek minket a szupermarketekben, ha nem vagyunk résen!
Elek Lenke | 2024. május 3. 15:27
Ma már szinte minden áru előre van csomagolva, ami gondot okozhat a vevőknek. 
Makro / Külgazdaság Látványos a magyar kormány multiellenességének értelmetlensége
Privátbankár.hu | 2024. május 3. 10:38
Bod Péter Ákos elemzésében mutat rá, hogy a magyar foglalkoztatási szerkezetben egyáltalán nem kiugró a multinacionális cégeknél dolgozók aránya.
Makro / Külgazdaság A lakásépítés szomorú képet mutat az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2024. május 3. 08:30
A KSH friss adatai szerint az alacsony lakásépítési aktivitást csak néhány nagyobb beruházás élénkítette.
Makro / Külgazdaság Most érdemes kicentizni a tankolást, szombattól olcsóbb lesz
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 11:16
Rendkívülit lépett a Mol.
Makro / Külgazdaság A fideszes nagyuraknak régóta fáj a foguk erre a balos munkásvárosra
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 09:29
Salgótarjánnak új polgármestere lesz. Akárki is nyer, nem lesz könnyű dolga.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG